nowy zasiłek rodzicielski
Pin It

Sejm uchwalił  nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Osoby bezrobotne, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło przez rok po urodzeniu dziecka będą otrzymywali miesięcznie 1000 zł. Nowe świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać od 2016 roku.

Nowe świadczenie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu.  Będzie wypłacane przez okres od 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, do 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje rodzicom będącym pracownikami – w czasie urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Prawo to przysługuje również osobom niebędącym pracownikami, ale podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (np. osoby, które mają umowę zlecenie i odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe). Bez prawa do zasiłku macierzyńskiego są obecnie studenci, rolnicy, bezrobotni, osoby pracujące na podstawie umów cywilno-prawnych.

Skompletuj wyprawkę dla noworodka! (2).png

Z nowego świadczenia nie będą mogły skorzystać osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli jednemu z rodziców przysługuje zasiłek macierzyński, drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwać nowe świadczenie.

Ustawa została przyjęta w czwartek. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Przepisy przejściowe zakładają, że świadczenia będą przysługiwać też rodzicom dzieci urodzonych przed tą datą, jeśli nie minęły jeszcze 52 tygodnie od urodzin. Jeżeli np. dziecko urodzi się na początku grudnia 2015, rodzice będą otrzymywać świadczenie przez 11 miesięcy.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

2 KOMENTARZY

 1. Tak się zastanawiam, mąż pracuje, ja nie. Nie jestem zgłoszona w żadnym UP. Czy mam szansę na ten zasiłek? Teoretycznie mężowi należy się zasiłek macierzyński skoro ja nie pracuje (co mogło by nas wykluczyć)?

 2. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Osoby bezrobotne, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło przez rok po urodzeniu dziecka będą otrzymywali miesięcznie 1000 zł. Nowe świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać od 2016 roku.

  I UWAGA!!!

  Prawo do zasiłku będą mieli rodzice bez etatu!!! Co to oznacza:
  1. tylko małżeństwa
  2. Jeśli mąż pracuje na etacie, utrata prawa do zasiłku nastąpi po 14 tygodniach macierzyńskiego zależącego tylko do matki

  co to oznacza?
  1. musisz wziąć ślub 🙂
  2. i to za faceta który nie pracuje

  wówczas dostaniesz zasiłek przez pełne 56 tygodni, inaczej będzie to tylko 14

ZOSTAW ODPOWIEDŹ