5 świątecznych tradycji, które możecie rozpocząć w tym roku
Pin It

Kiedy myślimy o świętach, często wracamy myślami do okresu dzieciństwa, wspominając rodzinne tradycje, które nadawały temu okresowi smaku. To może być nawet najmniejsza rzecz – wspólne pieczenie pierników, ubieranie choinki albo odwiedziny u dziadków. Każdy z nas chyba ma takie wspomnienie – coroczny rytuał, który do dziś sprawia, że co roku wyczekujemy świąt z uśmiechem na twarzy. Wspólne tradycje spajają rodzinę. Warto wprowadzić je także do swojego domu.

Poniżej propozycja pięciu rodzinnych rytuałów, które sprawią, że Święta będą niezapomniane.

1. Świąteczny album rodzinny

Utrwalanie pięknych wspomnień to bardzo dobra rodzinna tradycja, która pomaga zachować w pamięci najpiękniejsze wspólne chwile. Warto poświęcić na nią trochę czasu, szczególnie, że przygotowywanie rodzinnych albumów to świetna zabawa – zarówno dla rodziców, jak i najmłodszych. Możliwości jest kilka – możecie np. stworzyć fotoalbum na jednej z wielu stron internetowych oferujących takie usługi. Nieco bardziej czasochłonna, ale i dostarczająca o wiele więcej zabawy, jest metoda oldschoolowa, czyli stworzenie samodzielnie wyklejonego albumu rodzinnego. Dokładnie w waszym stylu, tak, jak tylko wy potraficie. Zdjęcia możecie wydrukować sami na papierze fotograficznym albo wywołać u fotografa. Materiały do pracy znajdziecie w każdym sklepie papierniczym. Taki album to piękna pamiątka i niesamowita okazja, by rozwijać kreatywność dziecka. To także cudowny sposób na spędzenie czasu razem.

Polecamy: Album dziecka – jakich zdjęć nie może w nim zabraknąć?

2. Wspólne gotowanie – nie tylko pierniczki

Rodzinne pieczenie pierników to piękna tradycja obecna w wielu domach. Może w tym roku warto rozszerzyć ją na inne potrawy? Wymyślcie z dziećmi „waszą” potrawę wigilijną. Smakołyk, który smakuje każdemu członkowi rodziny i przy którego przyrządzaniu możecie połączyć swoje siły. Jeszcze ciekawiej, jeżeli opracujecie swój własny, sekretny przepis. Zapiszcie go na ozdobnej kartce i po Świętach zamknijcie w bezpiecznym miejscu. Receptura musi być znana tylko wam i nie może wyjść poza obręb rodziny. Kiedy wasze dzieci założą swoje rodziny, ten przepis będzie miał dla nich szczególne znaczenie, a piękna tradycja obejmie kolejne pokolenia.

3. Wysyłanie kartek świątecznych

Jeszcze kilka lat temu wysyłanie kartek świątecznych było powszechnie praktykowaną tradycją świąteczną. W dobie e-maili i wiecznego pośpiechu większość z nas już o tym nie pamięta. Szkoda, wielu ludzi z uśmiechem na twarzy wspomina otrzymanie życzeń świątecznych właśnie w ten sposób. Może w tym roku włączycie wysyłanie kartek do kanonu waszych rodzinnych tradycji? Dzieci będą zachwycone! Pojedźcie wspólnie na zakupy. Niech dziecko samo wybierze kartki, które przypadły mu do gustu. Jeżeli macie więcej czasu, może uda się stworzyć je własnoręcznie? To świetna zabawa i bardzo rozwijające zadanie dla naszych pociech. W jeden z zimowych wieczorów wspólnie wypełnijcie kartki najpiękniejszymi rodzinnymi życzeniami. Jeżeli Twoje dziecko lubi rysować, niech przyozdobi kartkę swoimi rysunkami. Możliwości jest naprawdę wiele. Po skończonym zadaniu, wyślijcie kartki do bliskich i niech magia świąt wpłynie także do ich domów.

Jak zrobić proste kartki świąteczne? TUTAJ znajdziecie kilka pomysłów.

4. (Nie)spodziewana wizyta

Święta to cudowna okazja do rodzinnych wizyt i kontaktu z bliskimi. Szczególnie dobrze wykorzystać ten czas na zobaczenie się z tymi ludźmi, których na co dzień nie widujemy zbyt często. Każdy z nas ma w życiu taką osobę, z którą się mijamy, choć w sumie mieszkamy nie tak daleko od siebie. Żyjemy w czasach, w których kontakt z drugim człowiekiem wielokrotnie zastępowany jest ekranem komputera czy smartfona. Na przekór temu, warto nauczyć dziecko ważności bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Pokazać na własnym przykładzie, że fajnie jest utrzymywać kontakt i dbać o ważne dla nas relacje.

5. Pomaganie innym

Pośród wszystkich naszych rodzinnych tradycji, przygotowań i radości, warto pomyśleć o tych wszystkich, dla których święta nie są tak przyjemnym okresem. O ludziach biednych i potrzebujących, dla których grudzień często jest jednym z najtrudniejszych miesięcy w roku. Warto wyczulić dziecko na drugiego człowieka i jego krzywdę. A jednocześnie, nauczyć je, jak wielkim darem jest bycie razem, w ciepłym domu, z jedzeniem na talerzu. Przed świętami rusza wiele interesujących projektów społecznych, mających na celu pomoc potrzebujących. Często władze lokalne organizują swoje akcje, w których można wziąć udział. Także wiele supermarketów organizuje zbiórki żywności, do których można się dołączyć. Jednym z najpopularniejszych projektów wsparcia jest działająca od kilku lat Szlachetna paczka. Wspólne pomaganie innym to piękna tradycja, którą warto rozpocząć z dzieckiem i całą rodziną.

Sprawdź jeszcze: 9 zwyczajów świątecznych, w które warto zaangażować dziecko


Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź TUTAJ!

1

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ