Pin It

Wakacyjny wyjazd zepsuć mogą dwie rzeczy: zła pogoda i choroba dziecka. I jedno, i drugie przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Na pogodę wpływu nie mamy, ale za to możemy oszczędzić sobie panicznego biegania po aptekach. W jaki sposób? Zanim zatrzaśniemy drzwi do auta, sprawdźmy, czy zabraliśmy ze sobą odpowiednio wyposażoną apteczkę.

Gorączka i katar

Maluszek gorączkuje i ma zatkany nos? Na wypadek przeziębienia warto zapakować leki, które obniżą temperaturę, najlepiej w postaci czopków lub syropu  (Paracetamol, Nurofen). Oddychanie ułatwią krople z wodą morską, np. Sterimar Baby, Nasivin, oraz maść majerankowa, którą możemy posmarować miejsce pod noskiem. Przydatna będzie także maść rozgrzewająca na bazie olejku eukaliptusowego, np. Pulmex Baby, pomocna szczególnie w przypadku kaszlu.

Biegunka, wymioty i kolka

Jeśli obawiamy się wakacyjnej biegunki u maluszka, zabierzmy koniecznie dwa preparaty. Jeden z nich powinien być przeznaczony do nawadniania organizmu dziecka i uzupełniania niedoboru elektrolitów, który może pojawić się na skutek biegunki lub wymiotów. Zapytajmy w aptece np. o Orsalit, Humana Elektrolyt bądź Hydronea Baby.

Drugi preparat, który musimy schować do apteczki, ma za zadanie odbudować florę bakteryjną jelit. Probiotyk dla dzieci może mieć postać proszku do rozpuszczenia w wodzie, np. Dicoflor 30, bądź kropli, np. BioGaia. W razie biegunki pomocna jest również Smecta. Nie zapomnijmy także o środku likwidującym kolki, np. Bobotic, Infacol.

Rany i siniaki

Skaleczenia, otarcia i stłuczenia nie są rzadkością u pociech, które zaczynają poznawać świat, raczkując lub stawiając pierwsze kroki. Jeśli wasze dziecko weszło w ten okres rozwoju, musicie uwzględnić w apteczce leki dezynfekujące i zmniejszające obrzęk oraz akcesoria opatrunkowe. Zapakujcie przede wszystkim wodę utlenioną w żelu (jest wygodniejsza w użytkowaniu niż płyn), maść arnikową na stłuczenia i siniaki, opatrunek w sprayu i gaziki nasączone spirytusem. Schowajcie też sterylną gazę, bandaże, watę i zestaw plastrów (TUTAJ dostaniecie takie z wizerunkami postaci z kreskówek, co odciągnie uwagę nieco większego dziecka od bólu). Przydadzą się także żelowe okłady, które mogą być stosowane jako kompresy ciepłe lub zimne (np. Nexcare).

Kosmetyki do opalania dla DZIECI

Ugryzienia

Ugryzienia są dla małego dziecka wyjątkowo bolesne, a towarzyszący im świąd wyciska łezki z oczu. Jak temu zaradzić? Koniecznie zabierzcie w podróż płyn odstraszający komary. Zwróćcie jednak uwagę, aby był on przeznaczony dla małych dzieci, a więc nie może być przeładowany chemią, lecz oparty na naturalnych substancjach, których owady nie lubią, jak np. olejku z mięty pieprzowej.  Znaleźć go można m.in. w płynie Mosbito oraz Ziaja Antybzzz (LINK do produktu).

Przyda się też żel przeciwświądowy i przeciwzapalny, np. Fenistil lub TEN z Ziai oraz wapno w syropie Sanosvit Calcium.

Jeśli dziecko jest uczulone na jad pszczół i os koniecznie należy zabrać ze sobą zastrzyk z adrenaliną, który może uratować życie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego.

Oparzenie słoneczne

Letnie wyjazdy niosą ze sobą ryzyko zbyt intensywnego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Nadmiar słońca szczególnie szkodzi bardzo delikatnej skórze dziecka, którą chronić należy kremami z bardzo wysokim filtrem (najlepiej SPF powyżej 50, np. Ziajka SPF 50 – LINK lub DAX SPF 50: LINK). Gdy mimo ochrony pojawi się rumień, trzeba zaaplikować piankę lub żel, który załagodzi zaczerwienienie i pieczenie. Dlatego warto mieć pod ręką preparat z D-pantenolem, np. piankę Panthenol Plus, lub z D-pantenolem i alantoiną, np. maść Alantan Plus. Dziecko narażone na działanie wysokich temperatur powinno dużo pić i zawsze nosić lekkie nakrycie głowy.

101 gadżetów

Oprócz podstawowych leków w apteczce powinny znaleźć się przydatne akcesoria. Schowajcie więc termometr, pęsetę (TUTAJ znajdziesz dobrą), nożyczki, sterylną igłę. Aby precyzyjnie odmierzyć dawkę płynnego leku, zabierzcie ze sobą strzykawkę lub plastikową łyżeczkę z podziałką (bądź miarkę, która czasem jest dołączana do syropów). Zapytajcie w aptece o specjalne „szczypce” do usuwania kleszczy. Pomocna może być także aspirator Frida do oczyszczania noska oraz sól fizjologiczna w jednorazowych plastikowych „ampułkach”, która może posłużyć np. do wypłukania piasku z oczu.

Co jeszcze?

Apteczka gotowa? To dopiero połowa sukcesu. Bardzo ważne, aby sprawdzić datę ważności leków. Medykamenty trzymajcie w oryginalnych opakowaniach i koniecznie z ulotką (niektóre środki można stosować np. dopiero od 6. miesiąca życia). Dla pewności przed wyjazdem możecie skonsultować wyposażenie apteczki z pediatrą.

Pamiętajcie, że wszelkie niepokojące objawy są podstawą do wizyty w przychodni lub w nagłych przypadkach – na pogotowiu. Dotyczy to zwłaszcza biegunek i wymiotów, które są szczególnie niebezpieczne u niemowląt.

Aby czuć się bezpiecznie, zanim opuścicie dom, zróbcie dokładne rozeznanie na temat miejsca docelowego. Gdzie znajdują się przychodnie i apteki? Czy jest w okolicy apteka całodobowa? Spiszcie na kartce najważniejsze numery telefonów i schowajcie ją do portfela – może się okazać prawdziwym wybawieniem w stresującym momencie. Oczywiście nie zapomnijcie schować do walizki książeczki zdrowia dziecka, a w razie wyjazdu za granicę – dowodu ubezpieczenia zdrowotnego.

I na koniec – zwróćcie uwagę na jakość samej apteczki i sposób jej przechowywania. Nie powinna się do niej dostawać wilgoć i w żadnym wypadku nie trzymajcie jej na słońcu.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Neuman-Łaniec, specjalista pediatrii, Ordynator Oddziału Niemowlęcego i Patologii Noworodka Szpitala Dziecięcego „Polanki” w Gdańsku 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ