Pin It

Czułość i bliskość są konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Potwierdza to kolejne badanie, przeprowadzone przez specjalistów z University of California. Brak miłości rodzicielskiej źle wpływa na zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne dziecka, a efekty emocjonalnych zaniedbań widoczne są nawet w dorosłym życiu.

Naukowcy przyjrzeli się 756 dorosłym osobom, które uczestniczyły w badaniu dotyczącym ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. W badaniu tym zanalizowano łącznie 18 wskaźników takich jak m.in. ciśnienie krwi, tętno, poziom cholesterolu, obwód talii, poziom hormonu stresu. Na ich podstawie określono prawdopodobieństwo zachorowania na schorzenia układu krążenia. Wyniki analiz naukowcy zestawili z rezultatami uzyskanymi na podstawie ankiet, w których dorośli oceniali swoje dzieciństwo pod względem bliskości z rodzicami.

Agnieszka Maciąg Smak miłości

Specjaliści odkryli silny związek pomiędzy brakiem rodzicielskiej miłości i nadużyciami w dzieciństwie a późniejszą kondycją fizyczną organizmu. Ryzyko rozwoju chorób było niższe w przypadku osób, które deklarowały, że otrzymywały od rodziców wystarczająco dużo ciepła i czułości.

„Nasze badanie pokazuje, jak ogromny wpływ na zdrowie mają doświadczenia z okresu wczesnego dzieciństwa”, mówi prof. Teresa Seeman.

Badacze podkreślają jednak, że w analizach nie uwzględniano takich czynników jak jakość odżywiania czy stopień zanieczyszczenia środowiska. Mimo to wyniki wyraźnie sugerują istnienie związku między doświadczaniem rodzicielskiej miłości a zdrowiem dziecka i – także później – dorosłej już osoby.

Źródło: www.dailymail.co.uk

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ