Pin It

Według badań opublikowanych na łamach Journal of Applied Psychology, dyskryminacja ciężarnych podczas szukania pracy do powszechne zjawisko. Badacze pokazują nam jednak sposoby na obronę przed nieuczciwymi zachowaniami pracodawców.

Z badań Rice University w Houston wynika, że pracodawcy najczęściej zakładają, że kobieta w ciąży poszukująca pracy okaże się niekompetentna, niezaangażowana, mało elastyczna i że będzie wymagała długiego wdrożenia w obowiązki. Przestudiowano zachowanie 161 właścicieli sklepów w trzech amerykańskich supermarketach, którzy poszukiwali pracowników. Mierzony był zarówno poziom dyskryminacji w przypadku, gdy kobiecie w ciąży pozwolono wziąć udział w procesie rekrutacji do końca, jak i w tych wypadkach, gdy była ona skreślana na starcie. W tym drugim wypadku najczęstsza negatywna reakcja niedoszłych pracodawców to zbyt wczesne kończenie rozmowy, wydymanie ust, okazywanie wrogości, niegrzeczne zachowanie, ściąganie brwi i wprawianie aplikantki w zakłopotanie.

Naukowcy badali ocenę zachowań sprzedawców z trzech perspektyw: kandydatów do pracy, postronnych obserwatorów i niezależnych komentatorów, którym przedstawiano przebieg rozmowy. Okazało się, że w stosunku do osób w ciąży okazywano więcej wrogości, niż w przypadku „zwykłych” kandydatów. Co najciekawsze, te ciężarne, które wprost mówiły o stereotypach na temat ciąży i deklarowały zaangażowanie i elastyczność w pracy, były trzy razy rzadziej narażone na dyskryminację niż te, które w żaden sposób nie broniły swoich kompetencji.

źródło: www.huffingtonpost.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ