Pin It

Oto najciekawsze i najnowsze książki dla przyszłych i obecnych mam!

Bez lęku, Monika Staszewska, Mamania, 2012

Zapis rozmowy z dyplomowaną położną, znaną wielu polskim mamom z wielkiego serca i indywidualnego podejścia do pacjentek. Piękna opowieść o życiowej drodze Moniki Staszewskiej – położnej, doradczyni laktacyjnej, a przede wszystkim mamie, babci, przyjaciółce. Dzieli się ona z czytelnikami swoimi przemyśleniami na temat miłości, rodzicielstwa, szacunku, lęku, cierpienia.  W przejmujący sposób mówi o tym, jak osiągnąć stan spokoju ducha, nie tylko będąc młodą mamą. Pokazuje, jak w natłoku codziennych trosk i problemów nie zapomnieć o najważniejszych wartościach. Przywołuje wiele wydarzeń ze swojego życia i wspomina historie, z którymi spotkała się w trakcie swojej pracy zawodowej, jako położna, doradczyni laktacyjna i przyjaciółka kobiet.

Macierzyństwo Non-Fiction, Joanna Woźniczko-Czeczott, Wydawnictwo Czarne, 2012

Sięgając po książki dla świeżo upieczonych mam, część pań ze złością odstawia je na półkę. Dlaczego? Bo sporo z nich to „dzieła” celebrytek, które przekonują do nierealnych z punktu widzenia zwykłej kobiety metod radzenia sobie z poporodową rzeczywistością. Autorka „Macierzyństwa Non – Fiction” tak opisuje swoją misję:

„Znam piękne i dalekie od cukierkowej wizji zdjęcia robione przez matkę własnym dzieciom. Znam fotoreportaże z ciąży i z rodzinnego porodu. Znam nawet fotografie dokumentujące wygląd brzucha po ciąży. Ale nie znam takiego cyklu zdjęć, w którym na jednym potargana matka gotuje, a niemowlę na niezbyt czystej podłodze bawi się pokrywką słoika; na innym matka ziewa czytając pięćdziesiąty raz tę samą książeczkę; na jeszcze innym podczas spaceru gapi się tępo przed siebie. Czy coś w tym stylu. Rozmyślając o tych fotografiach uświadomiłam sobie, że to właśnie próbuję zrobić. Opisać macierzyństwo bez fikcji. Prawdziwe”.

Mama ma zawsze rację, Sylwia Chutnik, Mamania, 2012

Autorka do niedawna znana była z radykalnie feministycznych i anarchistycznych poglądów. Nie zrezygnowała z nich po urodzeniu dziecka, jednak teraz porusza również tematy bliskie każdej młodej mamie. Odkryła, że często codzienna, domowa walka jest trudniejsza i bardziej niewdzięczna, niż ta na barykadach. Jak pisze autorka:

„Codzienność różni się nieco od teorii rozwijanych przez poradniki. Codzienność boli i wystawia nas na próby ogniowe już od rana. Dzwoni budzik – czas wstawać. Odwracamy się spuchniętą twarzą w stronę Miłości Naszego Życia i błagając, rzęzimy „odprowadzisz do przedszkola?”. Bez reakcji. Wstajemy więc i zaczynamy ogarniać rzeczywistość. W kuchni krajobraz jak po wybuchu bomby atomowej, w przedpokoju ubłocone buty, w lodówce gra zespół Pustki. Jak to się mogło stać w królestwie Perfekcyjnej Pani Domu? „

na podstawie: mamania.pl, merlin.pl, empik.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ