Ciocia lub babcia na urlopie macierzyńskim? Rodzina będzie mogła zastąpić mamę w opiece nad dzieckiem
Pin It

Nie tylko mama lub tata, ale również członek najbliższej rodziny będzie mógł  sprawować opiekę nad dzieckiem – donosi Dziennik Gazeta Prawna. Babcia, ciocia albo dziadek będą mogli skorzystać z części urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Jeśli z jakiś powodów swojej opieki nie może zapewnić mama dziecka, w wyjątkowych sytuacjach będzie mógł ją zastąpić ktoś inny z najbliższej rodziny. Jak podaje „DGP” takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja kodeksu pracy z 24 lipca 2015 r. (Dz.U. poz. 1268), która wejdzie w życie 2 stycznia 2016 r.

Jak określa nowelizacja osoba bliska będzie mogła zastąpić rodzica w płatnej opiece w czterech przypadkach, tj. gdy matka dziecka:

  • posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i po wykorzystaniu co najmniej 8 tygodni macierzyńskiego zrezygnuje z pozostałej jego części,
  • przerwie urlop macierzyński lub rodzicielski (po wykorzystaniu co najmniej 8 tygodni płatnej opieki) ze względu na stan zdrowia i konieczność przebywania w szpitalu,
  • porzuci dziecko w okresie wykorzystywania urlopu,
  • umrze w okresie wykorzystywania urlopu.

W takich sytuacjach kobiety nie będzie musiał zastępować ojciec dziecka.

Polecamy: Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Dalszą część urlopu będą mogli przejąć nie tylko bliscy zatrudnieni na umowę o pracę, ale także samozatrudnieni i ubezpieczeni zleceniobiorcy, którzy przerwą pracę zarobkową w celu sprawowania opieki nad dzieckiem

Nowelizacja nie określa kto dokładnie będzie mógł zastąpić rodzica.

Polecamy: 1000 zł miesięcznie dla rodziców bez etatu – nowe świadczenie rodzicielskie od 2016 roku

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Bankier.pl

Spodnie dla niemowlaka (2).png

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ