Co konkretnie macierzyństwo zmienia w życiu kobiety?
Pin It

Może być o wiele łatwiej lub o wiele trudniej, niż to sobie wyobrażałaś. Wielokrotnie rozmyślałaś o tym, jak będzie wyglądać twoje życie, gdy pojawi się w nim ktoś nowy. Mały, bezbronny ktoś, kto zawładnie całym twoim światem. Możesz robić plany, harmonogramy i założenia, a i tak okaże się, że jest zupełnie inaczej, niż miało być. Najłatwiej powiedzieć, że macierzyństwo zmienia wszystko. Ale… co konkretnie?

Ciebie

Nigdy wcześniej nie pomyślałabyś, że masz w sobie tyle siły i odwagi. Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie wiedziałaś, co to znaczy kochać całkowicie bezwarunkowo. Nigdy wcześniej nie miałaś poczucia tak ogromnej odpowiedzialności za kogoś innego, nie tylko za siebie. Z jednej strony odczuwasz potrzebę posiadania własnej przestrzeni, dla swojego „ja”, z drugiej jednak – zaczynasz tęsknić po pięciu minutach rozłąki i jesteś przekonana, że nikt nie zapewni twojemu dziecku takiej opieki, jaką ty możesz zagwarantować. Nieustannie rozmyślasz, zamartwiasz się, analizujesz różne przyszłe scenariusze, poszukujesz najlepszych rozwiązań. Tak, dzięki macierzyństwu odkrywasz w sobie cechy, które do tej pory tkwiły gdzieś głęboko ukryte.

Twoje ciało

Być może po porodzie pojawiły się rozstępy, piersi utraciły jędrność, na brzuchu zagościły fałdki. Jednego dnia uwielbiasz swoje ciało, innego je nienawidzisz. A może ciąża nie spowodowała żadnych zmian. Skóra pozostała sprężysta, ustrzegłaś się przed czerwonymi kreskami, a biust zachwyca kształtem i rozmiarem. Bez względu na to, czy i jakie modyfikacje przyniosła ciąża, twoje ciało przeszło ogromną metamorfozę. Nie jest już tym samym ciałem, jakim było. To właśnie w nim powstało i rozwinęło się życie, aby po dziewięciu miesiącach zawitać na świecie. Twoje ciało jest świątynią. Zasługuje na to, że je wielbić, rozpieszczać i podziwiać.

Twój związek

Następuje całkowita zmiana ról. Mniej lub bardziej oczekiwana. Przestajecie być tylko partnerami, stajecie się również rodzicami. Nowe obowiązki, wzajemne oczekiwania. Ciężar odpowiedzialności, który spada na was wraz z narodzinami dziecka, potrafi czasem przygnieść. Nieprzespane noce, kolki, brak czasu dla siebie nawzajem. Musicie na nowo znaleźć swoje miejsca w związku, równocześnie robiąc mnóstwo przestrzeni dla nowego członka rodziny. Słuchajcie, co mówicie, nie oceniajcie i codziennie powtarzajcie „kocham” i „dziękuję”.

Twój dom

Kiedyś do szału doprowadzały cię porzucone przez partnera skarpetki, teraz musisz uporać się ze stertą niewyprasowanych ubranek, koszem zużytych pieluszek i niezliczonymi zabawkami wciśniętymi w każdy kąt mieszkania. Macierzyństwo potrafi skutecznie wyleczyć z perfekcjonizmu. W twoim domu panować będzie chaos. Ale nie zabraknie w nim również radosnego śmiechu i miłości.

Całe twoje życie

Zmienia się hierarchia ważności. Zmieniają się priorytety. Każdego dnia będziesz budzić się już nie tylko jako kobieta, ale jako kobieta i MATKA. Od tej pory na cały świat będziesz patrzeć przez okulary z filtrem „macierzyństwo”. Do końca swoich dni, bo macierzyństwo to „praca” na całe życie.

Na podstawie: www.huffingtonpost.com

 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ