czym stresują się mamy
Pin It

Jedna na cztery mamy przynajmniej raz w tygodniu płacze z powodu poczucia, że nie radzi sobie ze wszystkim – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal Care.com. 29 proc. ankietowanych przyznaje, że mogłaby zatrudnić pomoc, ale nie chce tego robić, bo… czułaby się z tego powodu winna. Co jest źródłem tego przygnębienia i poczucia winy?

„Każda z nas chce być supermamą. Pragniemy być doskonałe w pracy, spełniać się w związku, być idealnymi przyjaciółkami, partnerkami, a nade wszystko – perfekcyjnymi mamami. Dodatkowo chcemy mieć piękny i czysty dom. To naprawdę ogromna presja”, mówi Katie Bugbee z Care.com.

W ankiecie wzięło udział 991 kobiet. Uzyskane wyniki pokazują, jak wiele trudnych emocji towarzyszy mamom na co dzień. 80 proc. przyznaje, że odczuwa ciągły stres związany z potrzebą zachowania równowagi między pracą, związkiem, opieką nad dzieckiem i zajmowaniem się domem. 25 proc. mam przynajmniej raz w tygodniu wylewa łzy, ponieważ uważają, że nie nadążają ze wszystkim. Równocześnie aż połowa ankietowanych mam ma poczucie winy wynikające z przekonania, że umyka im wiele ważnych chwil z życia rodzinnego. 11 proc. uczestniczek ankiety obawia się, że nie udaje im się nawiązać silnych i trwałych relacji z dziećmi. 66 proc. kobiet uważa, że ich partnerzy niewystarczająco angażują się w wykonywanie domowych obowiązków.poradniki ciążowe

Katie Bugabee radzi, aby przełamać się i nie bać otwarcie prosić o pomoc. Zaznacza jednak, aby swoje prośby dokładnie precyzować. „Zamiast mówić partnerowi, że jesteś zestresowana, nie radzisz sobie i czujesz się winna, powiedz konkretnie, czego od niego oczekujesz, np. aby on zajął się przygotowaniem śniadania, żebyś wcześniej mogła wyjść do pracy i wcześniej z niej wrócić”, wyjaśnia. Przestrzega również przed porównywaniem się z innymi mamami, twierdząc, że w tym samym czasie… te inne mamy porównują się z nami.

Źródło: www.huffingtonpost.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ