Depresja przedporodowa dotyka wielu przyszłych ojców
Pin It

Objawy depresji przedporodowej mogą występować nie tylko u przyszłych matek. Doświadcza ich także duży odsetek przyszłych ojców, zwłaszcza jeśli oczekują oni pierwszego potomka – informuje „American Journal of Men’s Health”.

Naukowcy z Uniwersytetu McGilla w Montrealu (Kanada) przeprowadzili badania w grupie 622 Kanadyjczyków, których partnerki oczekiwały dziecka. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące nastroju, aktywności fizycznej, jakości snu, wsparcia społecznego, dopasowania w związku i stresu finansowego w czasie, gdy ich partnerki były w trzecim trymestrze ciąży. Okazało się, że objawy depresji wystąpiły u 13,3 proc. badanych.

Spodnie dla niemowlaka (2).png

Zaobserwowano też, że objawy częściej pojawiały się u mężczyzn cierpiących na problemy ze snem. Większość czynników wpływających na pogorszenie stanu psychicznego określono jako modyfikowalne.

„Są to istotne sygnały, gdyż niektóre z tych czynników mogą nasilić się po porodzie, zwłaszcza problemy ze snem przez pierwsze lata. Wiemy, że depresja przedporodowa jest najsilniejszym zwiastunem depresji poporodowej. Wczesne wykrywanie objawów i zwiększanie świadomości ojców mogłoby zmniejszyć ryzyko kontynuacji tego problemu po przyjściu na świat potomka” – mówi autorka analizy dr Deborah Da Costa.(PAP)

Polecamy:

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ