Dziecięcy savoir vivre za granicą
Pin It

Niektóre zwyczaje dzieci u nas są całkowicie akceptowalne, a za granicą mogą ściągnąć na nas kłopoty. O czym należy pamiętać, podróżując z dziećmi i jak wygląda savoir vivre za granicą?

Francja

We Francji dzieci nie podjadają, a pory posiłków są święte. Dlatego nie oferujmy cudzemu dziecku czekolady między obiadem a kolacją – możemy rozwścieczyć jego rodziców. Nie dziwmy się też, że francuscy znajomi nie będą częstować naszego dziecka przekąskami tylko czekać do obiadu, i że zirytuje ich karmienie malucha w samochodzie, metrze czy na placu zabaw.


Szwecja

W Szwecji nikt raczej nie zwróci uwagi naszemu dziecku jeśli zachowuje się głośno w teatrze, restauracji czy parku. Ale uwaga! Tego samego oczekuje się w zamian – pouczanie cudzego dziecka jest uważane za nietaktowne.


Planujesz wakacje z dzieckiem w tym roku? TUTAJ znajdziesz mnóstwo ciekawych ofert skierowanych dla rodzin.

vacanceselect wczesna rezerewacja


Kraje afrykańskie

Zanim sfotografujemy cudze dziecko, dobrze jest zapytać o pozwolenie – według wielu rodziców robienie zdjęć maluchom przynosi pecha.


Kraje arabskie

Podczas podróży dobrze jest traktować pod względem stroju już 6-8 letnią dziewczynkę jak dorosłą kobietę – to znaczy, że należy zakryć jej głowę i ramiona przed wejściem do meczetu, a na ulicy wybierać raczej długość za kolano, niż mini.


Japonia

Zanim wejdziemy z dzieckiem do czyjegoś domu, dobrze jest zdjąć buty – Japończycy raczej nie będą zachwyceni błotnistymi śladami w swoich ascetycznych wnętrzach, poza tym chodzenie boso we wnętrzach to element tradycji. Za to przy jedzeniu dzieci powinny być zadowolone – siorbanie jest w cenie!


Stany Zjednoczone

Źle widziane jest narzekanie, a więc również opowiadanie o problemach wychowawczych i przypadłościach dziecka na „dzień dobry”. Lepiej jest pochwalić cudze dziecko lub opisać sukcesy własnego.

Dzieciom wiele wybacza się przy stole – mogą jeść frytki, hamburgery czy hot dogi palcami. Jednak nie powinny mlaskać ani siorbać.


Brazylia

Otoczenie jest zwykle wyrozumiałe dla nieposłusznych dzieci. Maluchowi wypada bawić się z innymi dziećmi, dawać im prezenty i przyjmować upominki.


Rosja, Ukraina, Białoruś

Dzieci uważane są niemal za „dobro wspólne”, są wdzięcznym tematem rozmów i łamią pierwsze lody. Nie należy się dziwić, jeśli recepcjonistka czy kelnerka wytrze naszemu dziecku nos, skarci je lub je nakarmi. Również nowi znajomi nie obrażą się, jeśli zabawimy ich dziecko lub damy mu smakołyk.


Wietnam, Tajlandia, Birma

Chwalenie urody cudzych dzieci uważane jest tu za… niebezpieczne! Może bowiem ściągnąć na wyróżniające się urodą dziecko uwagę złych duchów. W większości azjatyckich krajów dotykanie głowy obcego dziecka uchodzi za duży nietakt – w ten sposób naruszamy jego barierę i „przeklinamy” je. Mieszkańcy są wyjątkowo uprzejmi i raczej nie wygonią naszego dziecka buszującego w ich sklepie czy restauracji, nie zarządzą też czasu przerwy od zabawy z ich dziećmi. Dlatego dobrze jest, by polski rodzic miał wyczucie i w odpowiednim momencie zapanował nad swoim dzieckiem. W tych krajach dzieci są bardzo posłuszne rodzicom i wszystkim starszym – trzeba uczulić na to dziecko.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ