Pin It

„Dobrze urodzony”, „dobry poród” – to określenia, którymi na pewno każda matka chciałaby opisywać swoje doświadczenia związane z narodzinami dziecka. O ile jednak jeszcze do niedawna używając tych terminów zwracano uwagę przede wszystkim na przeżycia rodzącej kobiety, o tyle dziś, w oparciu o wiedzę prenatalną, zwraca się również uwagę na to, czego wraz z chwilą przyjścia na świat doświadcza noworodek. Pragnienie, by dziecko urodziło się żywe, już nie wystarcza, należy zapewnić mu takie warunki, by zaoszczędzić mu wszelkich trudności porodowych i nie obarczać go urazem porodowym – dowiadujemy się z książki „Dziecko – aktywny uczestnik porodu. Zagadnienie interdyscyplinarne” pod redakcją naukową Emilii Lichtenberg – Kokoszki, Ewy Janiuk oraz Jerzego Dzierżanowskiego. To właśnie noworodek, aktywny uczestnik porodu, jest jej głównym bohaterem.

Na jakim poziomie rozwojowym znajduje się noworodek? W jakim stopniu dojrzałe są jego zmysły? Co czuje? Jak przeżywa akt swoich narodzin? – m.in. takie pytania zadają twórcy tej książki. Jej treść stanowią referaty wygłoszone podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Dziecko – aktywny uczestnik porodu. Zagadnienia interdyscyplinarne” z 27 października 2010 roku. Różnorodność podejmowanych tutaj tematów pozwala dokładnie przeanalizować potrzeby rodzącego się dziecka. Trzynastu autorów, specjalistów różnych dziedzin, spogląda na rodzące się dziecko z perspektywy medycznej, psychologicznej, prawnej, pedagogicznej, socjologicznej czy nawet biblijnej, nadając całości interdyscyplinarny charakter.

Mimo naukowego charakteru i powagi podejmowanej problematyki książka z łatwością trafia zarówno do personelu medycznego, położnych i lekarzy, psychologów i terapeutów, jak i zwyczajnych czytelników, a zwłaszcza rodziców, którzy chcą lepiej poznać swoje dziecko, nawet jeżeli musi minąć jeszcze wiele czasu, nim pojawi się w ich objęciach.

Narodziny, czyli kontynuacja bliskiej znajomości

Dzięki lekturze dokładnie poznajemy cały mechanizm porodu, to w jaki sposób dziecko przedostaje się na świat oraz czego wówczas doświadcza. Malec, który dotychczas przebywał w warunkach przyciemnionych, mógł czuć zapach mamy, dźwięk bicia jej serca i szum pracujących narządów, popijał słodkie wody płodowe, odczuwał ciepło i bezpieczeństwo, wraz z chwilami narodzin trafia do mocno oświetlonej sali, jest ogłuszony dziwnymi dźwiękami i głośnymi poleceniami lekarzy, jest mu zimno, dotykają go i przenoszą z miejsca na miejsce, a to oznacza, że sam moment porodu jest dla niego źródłem sporego dyskomfortu. Zgodnie z tym, co podaje psychologia prenatalna, dziecko jest w tym momencie wszystkiego świadome: słyszy, odbiera bodźce, czuje i aktywnie uczestniczy w procesie własnych narodzin. W książce odnajdujemy szczegółowe rady, w jaki sposób możemy postępować w chwili narodzin oraz po porodzie, by zmniejszyć lęk dziecka i jego negatywne doznania. Jednak jak pisze Emilia Lichetenberg – Kokoszka optymalne warunki narodzin noworodka wymagają również zadbania o optymalne warunki porodu dla kobiety: „Matka, która czuje się napięta, chcąc nie chcąc przekazuje dziecku część swego zdenerwowania – czyni to bezwiednie, za pośrednictwem tonu swego głosu, bicia serca, nierównego lub wytężonego oddechu i napięcia mięśni”.  Każda z kobiet odnajdzie tutaj wskazówki, jak przygotować się na spotkanie z noworodkiem, ponieważ, jak możemy przeczytać u innego autora – Marii Wojaczek – „Poród jest zadaniem: Jeśli rodząca i dziecko będą się wzajemnie wspierać, wówczas trudne chwile umocnią oboje, a sam poród okaże się pozytywnym doświadczeniem. W ramach takiego spojrzenia narodziny nie są momentem pierwszego spotkania, ale kontynuacją wspólnego życia zapoczątkowanego dziewięć miesięcy wcześniej”.

Dziecko w różnych perspektywach

Oprócz wiedzy o porodzie i o tym, czego podczas tej chwili doświadcza noworodek, w książce poruszany jest też temat praw dziecka i rodziców, jakie przysługują im w tej ważnej chwili, czy wpływu narodzin potomka na relację małżeńską. Autorzy zwracają też uwagę na to, jak dorośli obejmują rolę rodzicielskie oraz jak tworzy się więź między noworodkiem, a rodzicami już w pierwszych godzinach po porodzie. W artykułach nie brakuje też uwag o zmedykalizowaniu porodu, o dużej liczbie interwencji medycznych, przy czym – jak pisze położna Ewa Janiuk – „rola personelu medycznego jest tu raczej widziana jako wspierająca wobec matki i wzmacniająca jej kompetencje rodzicielskie”. W książce pojawiają się też zalecenia dla lekarzy i położnych, jak stworzyć rodzicom i dziecku komfortowe warunki narodzin tak, aby mogli je jak najlepiej doświadczyć.

Tym, którzy spodziewają się dziecka, mają je w planach, bądź chcą poszerzać swoją wiedzę na jego temat, książka uświadomi, jak wiele czynników związanych z porodem wpływają na jego dalsze życie. Bez względu na swoje własne doświadczenia oraz przekonania, sięgnięcie po tę książkę umożliwia szersze spojrzenie na to, jak przebiega poród i jakie wydarzenia rozgrywają się w jego trakcie.

„Dziecko aktywny uczestnik porodu. Zagadnienie interdyscyplinarne”
Pod red.: Emilii Lichtenberg-Kokoszki, Ewy Janiuk, Jerzego Dzierżanowksiego
Wydawnictwo: Impuls
Rok wydania: 2010
Strony: 182
Format: 16 x 23,5 cm
Oprawa: miękka,
Cena: 16,99 zł.

Spis treści:

Wstęp
Wojciech Guzikowski: Dziecko – aktywny uczestnik porodu. Mechanizm porodowy
Emilia Lichtenberg-Kokoszka: Optymalne warunki narodzin
Maria Wojaczek: Uczucia rodzącego się dziecka
Magdalena Kosno: Kształtowanie się więzi między rodzicami a noworodkiem w pierwszych godzinach po porodzie
Ewa Janiuk: Położnicza opieka okołoporodowa przyjazna rodzącemu się dziecku
Barbara Kotlarz: Opieka okołoporodowa w Niemczech
Magdalena Gołowkin-Hudała: Dziecko jako aktywny uczestnik porodu. Wybrane aspekty prawne
Andrzej M. Fal, Robert Pawłowicz: Antybiotykoterapia u dzieci a rozwój alergii i astmy
Małgorzata Klecka, Iwona Palicka: Czynniki ryzyka okresu okołoporodowego i ich wpływ na dalszy rozwój dziecka
Danuta Opozda: Narodziny dziecka – pedagogiczna panorama zdarzeń
Jerzy Dzierżanowski: Polski model szkoły rodzenia według Włodzimierza Fijałkowskiego
Maria Nowak: Poród w Biblii
Andrzej S. Jasiński OFM: Dziecko w środowisku biblijnym
Noty o autorach

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ