Gdy partner nie interesuje się ciążą...
Pin It

Już w chwili, gdy na teście pojawiły się dwie kreski, poczułaś, że zachodzi w waszym życiu ogromna zmiana. Rzuciłaś się w wir przygotowań, a do łez wzruszenia zaczął doprowadzać cię widok malutkich bucików i kolorowych kocyków. Natomiast Twój partner nie interesuje się ciążą, wydaje się być trochę zagubiony i przestraszony? Mijają tygodnie, a on w dalszym ciągu nie angażuje się w to, co się z Tobą teraz dzieje tak, jakbyś tego oczekiwała. Jak możesz to zmienić?

O co tyle szumu?

Przede wszystkim postaraj się zrozumieć zachowanie partnera. To nie w jego organizmie rozpętała się hormonalna burza, to nie on zaczyna przybierać na wadze, nie on też odczuwa poranne mdłości. Mężczyzna nie odczuwa żadnego z tych objawów, których ty doświadczasz na co dzień. Tobie więc o wiele łatwiej jest się przestawić na tryb „macierzyństwo”. Na dodatek w pierwszych tygodniach ciąży twoje ciało nie ulega drastycznej zmianie, tym trudniej jest mu zrozumieć, że faktycznie w twoim brzuchu rozwija się wasze dziecko.

Zaangażowanie partnera wzrasta najczęściej w drugim trymestrze, gdy brzuszek jest coraz bardziej widoczny. Zwykle najsilniejszym impulsem, który sprawia, że w mężczyźnie budzi się instynkt ojcowski, są ruchy dziecka. Partner zaczyna zdawać sobie sprawę, że ciąża jest faktem i już wkrótce zostanie tatą.

– Z moim mężem było podobnie. Dla mnie był jak najbardziej czuły i opiekuńczy, ale wszystkie sprawy związane z ciążą jakoś do niego nie przemawiały. Nawet jak się wybrał ze mną na USG i doktor pokazywał, jak mały ssie kciuka, to mój małżonek stwierdził, że on tam nic nie widzi. Ale kiedy przyszedł na świat nasz synek, to oszalał na jego punkcie. (…) Synek przestał być dla niego jakąś tajemniczą niewiadomą, która rosła sobie w moim brzuszku. (…) Mężczyzna sam musi dojrzeć do ojcostwa – pisze na forum internautka „gugutek”.

Nie chcesz czekać do trzeciego trymestru, aż partner zacznie się interesować ciążą? Spróbuj wzbudzić nim ciekawość wcześniej. W jaki sposób?

Odziez i bielizna dla mam

Co mogę dla ciebie zrobić?

Czasem brak zainteresowania ciążą może wynikać z faktu, że mężczyzna po prostu nie wie, w jaki sposób mógłby się zaangażować. Możesz podsuwać mu artykuły i książki przeznaczone dla przyszłych ojców, zacznijcie się wspólnie zastanawiać nad możliwymi imionami, nawet jeśli nie znacie jeszcze płci dziecka. Zwykle najlepszym sposobem na wzbudzenie u partnera ojcowskich uczuć jest wspólna wizyta na badaniu USG. Zobaczenie maluszka na własne oczy i usłyszenie bicia jego serca jest dla mężczyzny niemal namacalnym dowodem, że rzeczywiście w twoim brzuchu rośnie wasz potomek.

Męski mózg

Postaraj się zrozumieć różnice między męskim a kobiecym mózgiem. Kobiety są bardziej emocjonalne, lubią rozmawiać i dzielić się swoimi problemami. Mężczyźni są nastawieni zadaniowo. Nie oczekuj więc od niego dyskusji na temat uczuć, jakie budzi w nim twoja ciąża, lecz wyznacz mu zadania, w których może się wykazać jako mąż i przyszły ojciec. Partner będzie znudzony wybieraniem śpioszków i pieluszek, za to chętnie pomoże w składaniu łóżeczka, zakupie wózka czy w remoncie pokoju dla dziecka.

Nie decyduj za niego

Zastanów się, czy czasem sama go od siebie nie odsuwasz. Może z góry zakładasz, że nie będzie zainteresowany przygotowaniami do porodu? Może sama podejmujesz decyzje, które powinny należeć do was obojga? A może stwierdziłaś, że mężczyzna cię nie zrozumie, więc lepiej o wszelkich wątpliwościach dyskutować nie z nim, lecz z przyjaciółkami? Pamiętaj, że partner kilkakrotnie „odepchnięty” sam zacznie trzymać się na dystans.

Oswoić lęki

Lęk jest nieodłącznym towarzyszem ciąży. Prawdopodobnie obawiasz się o zdrowie dziecka, o to, jak sprawdzicie się w roli rodziców, czy poród będzie przebiegał prawidłowo. Nie zapominaj o tym, że niepokój odczuwa również twój partner. Być może brak zaangażowania wynika właśnie z lęku: że ci zaszkodzi, że zrobi coś nie tak, że nie podoła roli ojca. Niepokój może być szczególnie silny wtedy, gdy mężczyzna nie miał w młodości dobrego kontaktu z własnym tatą. Brakuje mu wzorca i autorytetu. Jak mu pomóc? Spróbuj poszukać wśród przyjaciół młodych ojców, którzy chętnie będą się z nim dzielić swoimi doświadczeniami. Szczera rozmowa w męskim gronie może okazać się zbawienna.

Do tanga trzeba dwojga

Z chwilą, gdy kobieta zachodzi w ciążę, to właśnie ona zaczyna wzbudzać największe zainteresowanie otoczenia. Mężczyzna schodzi na dalszy plan, nie na drugie, lecz nawet na trzecie miejsce. Mało kto interesuje się jego samopoczuciem, jego emocjami i potrzebami. Kiedy więc tylko masz okazję, podkreślaj w gronie innych osób, jak bardzo twój partner jest dla ciebie ważny i że z pewnością będzie dobrym ojcem. Mężczyzna nie będzie wierzył w siebie, dopóki ty nie zaczniesz wierzyć w niego.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ