Pin It

Rodzice, kobiety w ciąży, położne, doule, eksperci – wszyscy zainteresowani rodzicielstwem bliskości mogli spotkać się w minioną sobotę (18 października) podczas konferencji organizowanej przez Wydawnictwo Mamania. W spotkaniu wzięło udział ponad 220 osób.

– Od jakiegoś czasu w Polsce rozwija się ruch rodzicielstwa bliskości. Pomyślałyśmy, że powinniśmy się wszyscy spotkać, trochę pointegrować, zbudować pomost pomiędzy osobami zaangażowanymi w rodzicielstwo bliskości czy specjalistami, doradcami, którzy interesują się poszczególnymi tematami z obszaru attachment parenting. Wszystko po to, aby móc się spotkać i wymienić wiedzą – mówi Anna Zdrojewska-Żywiecka, organizator wydarzenia i założycielka Wydawnictwa Mamania.

konferencja bliskości

Pierwsza Konferencja Bliskości została zorganizowana rok temu. Uczestniczyli w niej William i Martha Searsowie, twórcy pojęcia attachment parenting. Podczas tegorocznej, drugiej edycji konferencji gościem zagranicznym był dr Henrik Norholt, dyrektor naukowy Ergobaby Inc., który od dziesięciu lat zajmuje się badaniami nad psychologicznymi i rozwojowymi korzyściami noszenia dzieci. Jego ponad dwugodzinny wykład obfitował w najnowsze badania naukowe dotyczące budowania więzi, ciekawe, obrazujące przykłady i filmy, które zapadają w pamięci. W jasny i lekki sposób wyjaśnił, jak kształtują się style przywiązania, dlaczego warto dbać o bliskość od pierwszych chwil życia dziecka i jakie to przynosi skutki w dorosłym życiu.

konferencja bliskości

– Dopiero poznaję rodzicielstwo bliskości i byłam ciekawa czego się tutaj dowiem. Teraz wiem, jaką ścieżkę mam obrać w wychowaniu swojej córki oraz, że naprawdę chcę w tym kierunku podążać – mówi Paulina Chudzik, uczestniczka, mama półrocznej Idy. –Najbardziej zostaną mi w pamięci filmy, które prezentował Henrik Norholt – dodaje.


Podczas konferencji można było wysłuchać również panelu dotyczącego karmienia piersią w Polsce, z udziałem m.in. Magdaleny Nehring-Gugulskiej (Centrum Nauki o Laktacji), Hanny Krawisz (Karmiące cyce na ulice), Tomasza Chodkowskiego (Medela Polska) czy Izy Sztandery (Maminiec). Uczestnicy dyskusji zwrócili szczególną uwagę na potrzebę edukacji personelu medycznego w zakresie najnowszej wiedzy o laktacji.

konferencja bliskości

Duże emocje wzbudziła dyskusja na temat budowania więzi z dziećmi z wyzwaniami rozwojowymi. Wśród uczestników tego panelu znaleźli się Katarzyna Pietras (Przygody Mikołajka), Sebastian Łukomski (King Kong i Ojciec Karmiący), Magdalena Hueckel (Leoblog) oraz Łucja Sokorska-Maj (Fundacja SYNAPSIS). Rodzice opowiadali m.in. o tym, jak wygląda ich codzienność z chorym dzieckiem, w jaki sposób budowała się między nimi więź oraz jak pomimo trudności dbają o swoje własne potrzeby.

konferencja bliskości

Uczestnicy mogli wysłuchać również wykładu Agnieszki Stein, która w swoim wystąpieniu „Wyjść poza schemat” opowiedziała czym dla niej jest rodzicielstwo bliskości, prezentując sylwetki osób, które są dla niej inspiracją (wśród nich m.in. Hanna Olechnowicz, Daniel Siegel, Carol Dweck, Marshall Rosenberg i wielu innych). Był to dobry wstęp do dalszego, samodzielnego zgłębiania dokonań tych osób.

konferencja bliskości

– W czerwcu brałam udział w szkoleniu dla doul i stwierdziłam, że ta konferencja będzie wejściem w moje „doulowanie”. Poza tym sama jestem mamą dwulatka i nie wiedząc o rodzicielstwie bliskości sami zaczęliśmy je stosować. Podczas tej konferencji odkryłam, że rodzicielstwo bliskości jest tym, co praktykuję na co dzień – mówi Elżbieta Nędzyńska, uczestniczka konferencji.

Konferencja była też okazją do spotkania blogerek związanych z rodzicielstwem bliskości:

– Do wzięcia udziału w konferencji zachęciła mnie tematyka i koleżanki z internetu, cała ta „otoczka blogerowa” – mówił Mariola Majka, autorka bloga mamuszkowo.blogspot.com – Oceniam dzień na piątkę z plusem – dodaje.

Ostatni panel „Inspirujące oblicza Attachment Parenting” zgromadził przy jednym stole znaną artystkę – Reni Jusis, Małgorzatę Musiał (autorka bloga Dobra Relacja) i Hannę Zielińską (autorka audycji „Dorosłe Dzieci” w radiu TOK FM).

konferencja bliskości

– Rodzicielstwo bliskości przechodzi teraz pewną transformację. Coraz częściej jest ono znane rodzicom. W pewnym sensie jest już mainstreamowe – mówiła Anna Zdrojewska-Żywiecka, prowadząca ten panel.

Wydarzanie zakończyło wręczenia Laurów Rodzicielstwa Bliskości. – Chcemy w ten sposób uhonorować i wesprzeć osoby, które działają na rzecz propagowania rodzicielstwa bliskości. Wiele z tych aktywności, które podejmują lokalne liderki wymaga dużego zaangażowania i wyzwań. Chciałybyśmy w ten sposób podziękować im za ich fantastyczną pracę – wyjaśnia Anna Zdrojewska-Żywiecka.

Laury powędrowały do Małgorzaty Musiał (Dobra Relacja) i Anny Furmaniuk (Szkoła Rodzenia Gaja, Szkoła Noszenia Tulipanna). Wyróżnione zostały również: Iza Sztandera i Iza Frankowska-Olech (Mlekoteka) oraz Emilia Jaworska, Małgorzata Borecka (Krąg Opowieści Porodowych).

Jak zapowiedzieli organizatorzy, przyszłoroczna konferencja będzie dwudniowa.

konferencja bliskości

konferencja bliskości1

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ