Jak przechowywać kosmetyki?
Pin It

Odpowiedź na pytanie wydaje się prosta: tak, jak zaleca producent. A właśnie. Z ręką na sercu: czytasz etykiety kupowanych kosmetyków? Pewnie jak większość kobiet – nie. Nieraz więc krem, który już po sześciu miesiącach powinien wylądować w koszu, kończy swój żywot po kilku latach na półce w łazience. Jak przechowywać kosmetyki, żeby nam służyły, a nie szkodziły?

Zalecenia producenta

Przede wszystkim korzystaj z rad, jakie daje producent. Jeśli na opakowaniu znajduje się wyraźne zalecenie, aby krem przechowywać w lodówce, nie pojawiło się tam ono bez powodu. Widocznie składniki aktywne obecne w kosmetyku tracą swoje właściwości, jeśli znajdą się w niesprzyjających warunkach. Taki wymóg pojawia się najczęściej w przypadku kosmetyków naturalnych (takich jak TE).

Drugą, obok miejsca przechowywania, najważniejszą informacją znajdującą się na etykiecie jest termin przydatności. Pamiętaj jednak o tym, że wskazana na opakowaniu data dotyczy kosmetyku nieotwartego! Jeśli więc nawet tylko raz go użyłaś czy choćby otworzyłaś, żeby powąchać, powinnaś kierować się inną wskazówką. Jaką? Na każdym preparacie widnieje ikonka otwartego opakowania i liczba, np. 12. Informuje ona, jak długo – ile miesięcy – możesz używać kosmetyku od momentu jego otwarcia.

Pamiętaj także, że jest to informacja dość orientacyjna. Nawet jeśli teoretycznie krem powinien być zdatny do użycia jeszcze przez kilka miesięcy, a mimo to zmienił swój zapach, konsystencję czy barwę – trzeba go wyrzucić.

W kuferku lub kosmetyczce

Kosmetyki nie lubią wysokiej temperatury i wilgoci. A takie właśnie warunki panują w łazience. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przechowywanie ich w zamkniętych pudełkach w pokoju. Ale której z nas chciałoby się za każdym razem biec do sypialni po krem do twarzy? Najczęściej więc preparaty lądują na półce w łazience. W jaki sposób można zminimalizować wpływ ciepła i pary wodnej? Kosmetyki – zarówno te pielęgnacyjne, jak do makijażu – umieść w zamkniętej kosmetyczce bądź specjalnym metalowym kuferku. Kosmetyczki znajdziesz w TYM miejscu.

Sposób nakładania

Niezwykle ważny jest sposób aplikacji kosmetyku. Dlaczego? To właśnie na naszych palcach przenosimy najwięcej bakterii i zanieczyszczeń, które powodują szybsze psucie się preparatu. Dotyczy to szczególnie kremów do twarzy zamkniętych w eleganckich, ale mało praktycznych słoiczkach. Co więc zrobić?

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, wybieraj kosmetyki w tubce lub w opakowaniu z pompką. Taka forma minimalizuje ryzyko przeniknięcia do kremu drobnoustrojów. W przypadku kremów w słoiczkach sięgaj po szpatułkę (którą należy umyć wodą z mydłem lub żelem do twarzy po każdym użyciu) lub jednorazowy patyczek higieniczny.

Przyjrzyj się również temu, w jaki sposób korzystasz z kosmetyków do makijażu. Zwykle najszybciej psuje się szminka. Aby zwiększyć jej trwałość, nie nakładaj jej bezpośrednio na usta, lecz stosuj w tym celu specjalny pędzelek. Pędzelek – podobnie jak inne akcesoria do aplikacji kolorowych kosmetyków – należy regularnie czyścić. Jeśli szukasz pędzelków, znajdziesz je w TYM miejscu za 10,80 zł/4 szt.

Na koniec najważniejsze: kupiłaś nowy krem lub balsam i kusi cię, aby sprawdzić, jak się wchłania lub pachnie? Nie otwieraj go, jeśli nie planujesz go używać teraz, lecz dopiero gdy skończy się poprzedni. Do czasu, gdy do niego powrócisz, może już… nie nadawać się do użycia.


Szukasz kosmetyków ekskluzywnych marek? Koniecznie zajrzyj TUTAJ, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ