Pin It

Wasze pierwsze wspólne wakacje. Wszystko zapięte na ostatni guzik. Nic nie może ich zepsuć. Czyżby? Informacja o upadłości biura podróży, z którym planowaliśmy wyjazd, potrafi wytrącić z równowagi nawet największego stoika. 100 proc. gwarancji, że wycieczka się odbędzie, niestety nikt nam dać nie może. Co zrobić, żeby choć trochę zminimalizować ryzyko?

Opinie

Najlepszym źródłem informacji na temat konkretnego biura podróży są opinie osób, które korzystały z jego usług. Można zajrzeć na fora internetowe i poczytać toczące się tam dyskusje, jednak do wygłaszanych poglądów dobrze jest podchodzić z dystansem. Dlaczego? Przede wszystkim to, co dla jednej osoby jest bardzo ważne, dla innej może okazać się całkowicie nieistotne. Turyści różnią się oczekiwaniami i tolerancją na ewentualne niedociągnięcia. Warto więc wspólnie ustalić, jakie są wasze wymagania i przez ich pryzmat patrzeć na wypowiedzi internautów. Trzeba także uwzględnić fakt, że oceny są anonimowe i mogą np. być wystawiane przez konkurencję. Jeśli jednak już na pierwszy rzut oka biuro nie cieszy się zbyt dobrą reputacją, lepiej zastanowić się dwa razy przed zawarciem z nim umowy.

Poszukując opinii, warto brać pod uwagę nie tylko te na temat touroperatora, ale również te dotyczącego samego miejsca pobytu. Pamiętajcie o tym, że biuro ma za zadanie zapewnić wam przelot, zakwaterowanie, opiekę rezydenta, ale nie ma wpływu na czystość plaży, wielkość hotelowego pokoju czy jakość oferowanego jedzenia. Trzeba więc przeglądnąć internet także pod kątem tego, jakimi opiniami może się pochwalić konkretny hotel.

Nie zapominajcie też o tym, że standaryzacja obiektów noclegowych w poszczególnych państwach znacznie się różni. Hotel dwugwiazdkowy, który w Polsce czy np. w Niemczech uznawany jest za komfortowy, w innych krajach będzie reprezentował dość niski poziom. Dotyczy to szczególnie krajów w basenie Morza Śródziemnego, np. Grecji. Wybierając się w tamtym kierunku, warto rozważyć zakwaterowanie w obiekcie trzy-, a nawet czterogwiazdkowym.


Planujesz wakacje z dzieckiem w tym roku? TUTAJ znajdziesz mnóstwo ciekawych ofert skierowanych dla rodzin.

vacanceselect wczesna rezerewacja


Rejestry

Wybierając biuro podróży, warto posłużyć się rejestrami, które są źródłem takich cennych informacji jak legalność działalności czy stan zadłużenia firmy.

W pierwszej kolejności należy zajrzeć na stronę Centralnej Ewidencji i Wykazów w Turystyce, prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (www.turystyka.gov.pl). Tutaj powinna was zainteresować Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Po wyszukaniu biura otrzymacie informację m.in. na temat  wysokości i terminu ważności zabezpieczenia finansowego, jakim dysponuje firma.

Waszej uwadze nie powinien umknąć Krajowy Rejestr Sądowy (www.ms.gov.pl, zakładka: Rejestry i ewidencje). Uzyskacie dzięki niemu informację m.in. na temat tego, jak długo działa biuro, kto jest właścicielem i – przede wszystkim – czy firma ogłosiła upadłość. Źródłem wartościowej wiedzy jest także Rejestr Dłużników ERIF – wiarygodność biura podróży można sprawdzić na stronie www.infokonsument.pl (do końca lipca bieżącego roku zdobycie takiej informacji jest bezpłatne).

Warto brać pod uwagę także certyfikaty posiadane przez organizatora wycieczki. Do najbardziej znanych należą: Rzetelna Firma, Laur Konsumenta i Transparentny Touroperator. Znalezienie takiej informacji nie stwarza większego problemu – biuro zwykle chętnie chwali się certyfikatami na własnej stronie internetowej.

Rozsądek

Można wysłuchać opinii przyjaciół i przejrzeć wszystkie możliwe rejestry, jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Pamiętajcie, że cena jest wyznacznikiem jakości. Decydując się na dwutygodniowy wyjazd do Grecji z pełnym wyżywieniem za 1500 zł od osoby, sami wpędzacie się w kłopoty. Choć oczywiście może się zdarzyć, że wakacje będą udane, to jednak zwykle w takich sytuacjach okazuje się, że rzeczywistość zastana na miejscu znacznie odbiega od oczekiwań. Na koszt wycieczki składa się kilka stałych elementów, które muszą być opłacone i których ceny nie mogą zejść poniżej pewnego poziomu. Bardzo „okazyjny” koszt wyjazdu powinien więc budzić podejrzenia.

Kolejnym grzechem na sumieniu podróżnych jest odkładanie w kąt podpisanej z biurem umowy bez uprzedniego przeczytania jej. Znajdziecie w niej wszelkie niezbędne informacje m.in. odnośnie rezygnacji z wycieczki czy odwołania jej, warto więc dokładnie się z nią zapoznać.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ