Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem?
Pin It

Kiedyś wybór kremu z filtrem nie sprawiał nikomu problemu – oferowało je tylko kilku producentów, zakup nie był więc czymś szczególnie skomplikowanym. Obecnie latem półki w drogeriach wprost uginają się pod ciężarem rozmaitych specyfików, które mają chronić skórę naszą i naszych maluszków. Wśród tej całej masy kremów, emulsji, mleczek i mgiełek człowiek naprawdę może stracić głowę. Sprawdź, jak  wybrać dobry krem z filtrem, czym się kierować i na co szczególnie zwracać uwagę.

Promieniowanie słoneczne

UV to promieniowanie ze słońca na ziemię. Wyróżniamy dwa jego typy – UVA i UVB. To drugie (UVB) zatrzymuje się na powierzchni skóry powodując jej zaczerwienienie i obrzęk. UVA wnika głęboko do skóry i niszczy włókna kolagenu, które odpowiedzialne są za jej elastyczność. Opalenizna to nic innego jak reakcja ochronna skóry na działanie szkodliwych promieni. Krem z filtrem sprawia, że opalamy się stopniowo i unikamy poparzeń. Warto zauważyć, że większość specyfików przeciwsłonecznych chroni tylko przed promieniowaniem UVB. Wybierając preparat dla naszej rodziny koniecznie przeczytajmy więc etykietę – kremy chroniące przed drugim promieniowaniem mają wyraźne oznaczenie „UVA”.

Jakie filtry wybierać?

W preparatach przeciwsłonecznych występują trzy rodzaje filtrów słonecznych:

 • filtry naturalne – czyli takie, które występują w roślinach i chronią je przed słońcem, np. beta karoten, oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej migdałowy. Dają niską ochronę wysokości ok. 4 SPF (o właściwościach olejów przeczytasz więcej TUTAJ)
 • filtry chemiczne – wnikają w głąb skóry i unieszkodliwiają promienie słoneczne za pomocą specjalnych substancji chemicznych, takich jak: awobenzon, oxybenzon, mexoryl, czy tinosorb. Chronią przed UVA.
 • filtry mineralne – również unieszkodliwiają promienie słoneczne, jednak działają na powierzchni skóry, na zasadzie lustra, które odbija promienie nim zdążą się wchłonąć. Skutecznie chronią więc przed UVA. Filtry mineralne to np. dwutlenek cynku, kaolin, mika, krzemionka czy dwutlenek tytanu.

Przy zakupie kosmetyku na lato warto wybrać taki, który zawiera mieszankę wszystkich trzech rodzajów filtrów – każdy z nich działa odrobinę inaczej, a ich kombinacja pomaga osiągnąć lepsze rezultaty ochrony skóry.

Co to jest SPF?

SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Określa czas, jaki możemy bezpiecznie przebywać na słońcu po aplikacji kosmetyku, oraz poziom zabezpieczenia przed promieniami UV, który kosmetyk zapewnia. I tak wyróżniamy:

 • kremy SPF 7 i niżej – pochłaniają tylko 50% promieniowania przeciwsłonecznego, nie dają skutecznej ochrony przed słońcem.
 • kremy SPF 8-12 – to kosmetyki chroniące na średnim poziomie –  pochłaniają 90% szkodliwego promieniowania.
 • kremy SPF 12-25 – dają wysoką ochronę przewsłoneczną (do 95%).
 • kremy SPF 30-50+ – ochrona bardzo wysoka, kosmetyki z takim SPF pochłaniają ok. 97-98% promieniowania UV

Warto pamiętać, że żaden preparat nie daje 100% ochrony.

Co dokładnie oznacza numerek SPF?

Wielu ludzi błędnie uważa, że numerek SPF oznacza ilość godzin, które bezpiecznie można przebywać na słońcu. W rzeczywistości liczba w SPF jest współczynnikiem – ile razy wydłuża się czas bezpiecznego przebywania na słońcu po zastosowaniu danego filtra. Bezpieczne przebywanie to czas, który możemy przebywać na słońcu, do momentu w którym skóra zaczyna się czerwienić. Ponieważ dla każdej osoby czas ten wygląda inaczej, kosmetyk o tym samym filtrze dają różną ochronę, w zależności od tego, kto go używa.

Przykład: Jeżeli moja skóra bez kremowego zabezpieczenia czerwieni się na słońcu po ok. 10 minutach, to kosmetyk z filtrem SPF 15 przedłuża ochronę mojej skóry do 150 minut (10 minut x filtr 15). Skóra mojego męża w normalnych warunkach czerwieni się po dwóch minutach, krem z filtrem SPF 15 daje mu więc tylko 30 minut ochrony (2 minuty x filtr 15). Po tym czasie konieczna jest ponowna aplikacja kosmetyku.

Jaki SPF wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego SPF warto kierować się następującymi zasadami:

 1. Dla malucha zawsze wybieramy SPF 50+ – skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, a każde poparzenie słoneczne może wiązać się z problemami w dorosłości. Wielu naukowców sugeruje, że poparzenia słoneczne, których doświadczyliśmy w dzieciństwie mogę powodować choroby nowotworowe w późniejszym okresie życia. Pamiętajmy, że nie istnieje coś takiego jak „zdrowe opalanie” malucha. Więcej o ochronie przeciwłonecznej dzieci przeczytasz TUTAJ i TUTAJ.
 2. Dla mamy i taty – SPF uzależnione od indywidualnego bezpiecznego czasu przebywania na słońcu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, zastosujmy przynajmniej SPF 20.
 3. Dla alergików i osób ze skórą wrażliwą – w zależności od tego z jak dużą wrażliwością mamy do czynienia wybieramy kosmetyk z SPF 30 – SPF 50. Osoby o bardzo wrażliwej skórze –  obowiązkowo SPF 50+
 4. Dla babci i dziadka – osoby starsze zabierając malucha na spacer często zapominają o dbaniu o swoją skórę. Warto zadbać o rodziców wręczając im tubkę kremu z np. SPF 25. Ten współczynnik na czas spaceru spokojnie ochroni skórę przed promieniowaniem.
 5. Dla chcących się opalić – jak już wspominaliśmy krem z filtrem nie zatrzymuje opalania. Pozwala nam za to opalić się równomiernie, bez dyskomfortu i poparzeń. Warto więc wybrać SPF zgodnie z naszym bezpiecznym czasem przebywania na słońcu – przynajmniej SPF 20.
Krem, emulsja, mgiełka czy balsam?

Konsystencja specyfiku, który wybierzemy nie ma takiego znaczenia. Warto wybrać taki, który będzie nam odpowiadać. Przed zakupem obowiązkowo przeczytajmy etykiety. O różnych rodzajach specyfików do opalania przeczytaj TUTAJ.

Kosmetyki do opalania dla DZIECI

Jak stosować, na ile starcza butelka i po ile to wszystko?

Często jedna butelka kremu z filtrem używana jest przez czteroosobową rodzinę przez całe wakacje. To duży błąd. Kremy należy stosować obficie, za każdym razem, kiedy w letnie miesiące wybieramy się na świeże powietrze. Dermatolodzy sugerują, aby dorosły człowiek zużywał ok. 20 ml kremu na pokrycie całego ciała. Po upłynięciu czasu ochrony gwarantowanej przez SPF, aplikację kosmetyku należy powtórzyć. Podczas wakacji, gdy na słońcu przebywamy dużo, jedna butelka może zużyć się nawet w kilka dni. Ceny preparatów zależą od marki, ilości filtrów i wysokości SPF. Butelkę 150-200 ml z filtrami mineralnymi i chemicznymi o SPF 20-30 można kupić za 15-30 zł.

Już 10 minutowy spacer na słońcu zapewnia nam dziennej zalecanej dawki witaminy D. Warto więc mądrze korzystać ze słońca, pamiętajmy jednak o ochronie skóry naszej i naszych najbliższych – dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się zdrowiem i młodością oraz dobrym samopoczuciem.

Polecamy: Niemowlę w czasie upałów 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ