Pin It

To nie ty odczuwasz poranne mdłości, nie tobie zaokrągla się brzuch, nie tobie też puchną stopy i nabrzmiewają piersi. Nic więc dziwnego, że nie jesteś w stanie w pełni zrozumieć zmian, jakie zachodzą w organizmie twojej partnerki. Czujesz się bezradny, zagubiony, a czasem – gdy w imieniu twojej ukochanej przemawiają hormony – masz ochotę uciec, gdzie pieprz rośnie. Co możesz zrobić, żeby zapanować nad tą burzą? Zaangażować się w ciążę.

Naukowcy z University of South Florida, po przebadaniu ponad miliona maluchów, doszli do wniosku, że stopień zaangażowania ojca w czasie ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie zarówno dziecka, jak i młodej mamy. Współuczestnictwo mężczyzny w tych dziewięciu miesiącach znacząco zmniejsza śmiertelność niemowląt, a u mamy ogranicza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i nadciśnienia. Jak podkreślają specjaliści, troskliwy ojciec, który wspiera i opiekuje się ciężarną partnerką, przyczynia się do redukcji stresu i innych negatywnych emocji towarzyszących oczekiwaniu na narodziny maleństwa. No dobrze, ale jak właściwie możesz się zaangażować?

Przytulaj, głaskaj, rozpieszczaj

Gdy hormony przejmują dowodzenie, nawet najdrobniejszy szczegół może stać się iskierką, która doprowadzi twoją partnerkę do wybuchu. Choć wolałbyś się ukryć i przeczekać najgorsze, spróbuj innej taktyki: okaż zrozumienie, przytul, pociesz. W żadnym wypadku nie wysuwaj kontrargumentów! Twoje męskie ego jakoś to zniesie, a unikniecie niepotrzebnych sprzeczek.

Od czasu do czasu spraw ukochanej niespodziankę. Pamiętaj, że bardziej liczy się gest niż koszt prezentu. Jak zwykle niezawodne są kwiaty, sprawdzi się też tabliczka ulubionej czekolady czy książka. Zadbaj o to, aby w natłoku codziennych obowiązków znaleźć czas tylko dla was dwojga (właściwie – trojga). Wybierzcie się do kina czy na spacer. Każda kobieta w ciąży niemal nieustannie rozmyśla nad tym, czy maluszek dobrze się rozwija i jak poradzi sobie w roli matki. Wspólne wyjścia pozwolą jej choć na chwilę odprężyć się i zapomnieć o trapiących ją dylematach. I najważniejsze: dużo rozmawiajcie!

[quote_box_center]Twoja żona/partnerka jest w ciąży? Zadbaj o nią. Pomagaj w codziennych obowiązkach i… obdarowuj prezentami;) Możesz kupić jej np. ładną bieliznę, albo fajny ciuch. [/quote_box_center]

Odziez i bielizna dla mam

Wspieraj i wyręczaj w obowiązkach

Nie musisz przejmować na siebie wszystkich domowych obowiązków. Chodzi raczej o to, żebyś zrozumiał, że kobieta w ciąży miewa gorsze dni: jest senna lub zmęczona, ma mdłości, dokuczają jej obrzęki. Gotowanie obiadu czy robienie prania jest wtedy ostatnią rzeczą, na jaką ma siły i ochotę. Pamiętaj jednak o ważnej kwestii: nie czekaj do chwili, aż zdenerwowana partnerka poprosi cię o odkurzenie mieszkania. Fakt, że sam bez żadnego jej słowa chwyciłeś za odkurzacz, sprawi jej większą przyjemność niż posprzątanie mieszkania samo w sobie.

Czytaj, pytaj, chodź na wizyty

Większość mężczyzn zaczyna zdawać sobie sprawę z faktu, że zostaną ojcami dopiero wtedy, gdy brzuch partnerki wyraźnie się zaokrągla. Zwykle przełomowym momentem jest pierwsza wspólna wizyta na badaniu USG. Nie przegap takiej możliwości! Kiedy zobaczysz na monitorze zarys maluszka i usłyszysz bicie jego serca, sam poczujesz potrzebę, aby jeszcze bardziej zaangażować się w ciążę.

Zapiszcie się wspólnie do szkoły rodzenia. Jest to doskonała okazja, aby zdobyć bezcenną wiedzę na temat zarówno samego porodu, jak i opieki nad noworodkiem. Informacje zdobywaj też z innych źródeł: czytaj poradniki dla przyszłych ojców, przeglądaj portale dla rodziców.

Wspólnie kompletujcie wyprawkę

Nie wiesz, do czego służy laktator albo czym się różni pajacyk od body? Choć przeznaczenie wielu rzeczy wchodzących w skład wyprawki to dla ciebie czarna magia, nie zrzucaj obowiązku jej skompletowania na partnerkę. Pamiętaj o tym, że wyprawka to nie tylko pieluszki i sterylizator do butelek, to również wózek, łóżeczko, fotelik. Ich wybór naprawdę może sprawić ci mnóstwo radości, a twoja partnerka będzie wdzięczna za pomoc i wsparcie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ