Pin It

W Polsce stopniowo zaczynamy już odchodzić od zatłoczonych domów dziecka. Coraz więcej kochających się par zaczyna prowadzić rodziny zastępcze. Rodzinę zastępczą może tworzyć też para posiadająca już własne potomstwo, a nawet osoba samotna. Kto może nią zostać, na jakich zasadach i ile trwa procedura? 

Istnieje kilka podstawowych wymogów dotyczących rodziny zastępczej. Taka osoba (lub osoby) powinna mieszkać w Polsce, nie może mieć ograniczonych praw obywatelskich (np. na skutek wyroku), nie może mieć odebranych praw rodzicielskich własnym dzieciom. Musi mieć też dobry stan zdrowia umożliwiający opiekę nad dziećmi, mieć za co utrzymać rodzinę, a jego zatrudnienie powinno być stałe. Musi też mieć warunki mieszkaniowe odpowiednie do opieki nad dziećmi, a więc lokatorzy kawalerek raczej nie będą mieli szans na pozytywną decyzję. 

Wywiad środowiskowy

W przypadku par, jedna z osób musi zobowiązać się do pozostania w domu, jeśli tego będzie wymagała kondycja dziecka. To wymogi dla osób, które chcą zająć się dzieckiem kogoś z rodziny (np. pozbawionej praw rodzicielskich siostry czy przebywającej za granicą córki). W przypadku osób, które chcą zająć się maluchami niespokrewnionymi ze sobą, konieczne będzie też pozytywne przejście wywiadu środowiskowego w lokalnym MOPS-ie. Pomoże więc na pewno brak zarejestrowanych awantur w domu czy pozytywna opinia nauczycieli o wywiązywaniu się rodziców z obowiązków wobec dzieci. Niespokrewnieni z dzieckiem rodzice dodatkowo muszą wziąć udział w szkoleniu z opieki nad maluchami. Trwa ono ok. 2-3 miesiące, a spotkania odbywają się najczęściej raz w tygodniu.

Realne spojrzenie

Warto pamiętać, że podjęcie się takiej opieki to olbrzymia odpowiedzialność. Dziecko, które trafia do rodziny zastępczej, a następnie jest z niej zabierane, często przeżywa traumę większą, niż gdyby zostało w domu dziecka. Warto skontaktować się z jedną z okolicznych rodzin zastępczych, Stowarzyszeniem Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych, Stowarzyszeniem Zastępczego Rodzicielstwa, lokalnym Centrum Pomocy Rodzinie czy kimś z wioski dziecięcej SOS, by dowiedzieć się, jak życie rodzica zastępczego wygląda w praktyce.

Aby zostać rodzicem zastępczym zgłaszamy się do lokalnego MOPS-u, Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Musimy być przy tym przygotowani na pytania, mające „wybadać” nasze intencje. Warto przygotować sobie odpowiedzi na pytania, które mogą paść podczas rozmowy – dlaczego chcemy zostać rodziną zastępczą? Co zrobimy w przypadku choroby lub problemów dziecka? Jak wyobrażamy sobie typowy dzień z dzieckiem? Na tej podstawie zostaniemy skierowani na szkolenie, po którym zostanie wydana opinia na temat naszej rodziny. Później mogą nas jeszcze czekać badania psychologiczne mające stwierdzić, czy nadajemy się do zajmowania się maluchami, często dotkliwie poszkodowanymi przez los. Później następuje wybór dziecka, jakie ma trafić do rodziny i sprawa sądowa o przyznanie nad nim opieki. Całość może więc trwać od 3. do nawet 7. miesięcy.


Pomyśl o przyszłości swoich dzieci. Ubezpiecz siebie i swoją rodzinę! 


Rodziny mogą przy tym liczyć na pomoc państwa w utrzymaniu maluchów. Dla dzieci do lat 7. będzie to do ok. 1000 złotych, a dla starszych – do 658 złotych plus dodatkowo 164 złote miesięcznie w przypadku, gdy rodzina taka jest spokrewniona z dzieckiem. Niespokrewnione z dzieckiem rodziny dodatkowo dostają do 1900 złotych wynagrodzenia za podjęcie się całodobowej opieki nad nieznajomymi dziećmi.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ