Karmienie piersią w pracy
Pin It

Powrót do pracy po porodzie to często spore wyzwanie dla kobiety. Najpierw należy znaleźć opiekę dla dziecka na czas, gdy mama będzie poza domem. Kolejną rzeczą do zestawienia z nową sytuacją jest karmienie piersią w pracy. Są jednak pewne przepisy, które ułatwiają pogodzenie tych dwóch kwestii. 

Sporo kobiet nie chce przerywać karmienia piersią tylko ze względu na zakończenie urlopu macierzyńskiego. Warto wcześniej zapoznać się z prawami, które są gwarantowane przez Kodeks Pracy i pozwalają na kontynuowanie karmienia także już po powrocie do pracy.

Prawo a karmienie

W Kodeksie Pracy funkcjonują konkretne zapisy, które nadają kobietom w ciąży, jak i karmiącym mamom pewne przywileje. Są one zawarte w części „Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem”. Przedstawione są tam m.in. przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, czy też regulacje dotyczące pracy kobiety w ciąży. Mama, która po powrocie do pracy wciąż karmi piersią swoje dziecko, ma prawo do skorzystania z przerwy. Art. 187 Kodeksu Pracy mówi o tym, że przysługują jej dwie półgodzinne przerwy na karmienie. Jeżeli kobieta karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch przerw 45-minutowych. Przerwy te mogą być łączone, kobieta może wybrać możliwość przyjścia później lub wyjścia wcześniej z pracy. Jeżeli kobieta pracuje w wymiarze krótszym niż 6 godzin dziennie, to wtedy przysługuje jej jedna przerwa. Jeśli praca jest krótsza niż 4 godziny dziennie, to w tym przypadku przerwy na karmienie nie mogą zostać przyznane. By z takich przerw móc skorzystać, kobieta musi złożyć odpowiedni wniosek w swoim miejscu pracy. Nie ma ściśle określonych ram, jak długo kobieta może korzystać z takich przerw. Są one przyznawane dopóki dziecko jest karmione piersią. Niektórzy pracodawcy mogą dodatkowo wymagać zaświadczenia lekarskiego, które będzie potwierdzać fakt, że kobieta wciąż karmi.

poradniki ciążowe

Przerwy na karmienie za granicą

Podobne prawa występują także w innych krajach. W Niemczech matka karmiąca dziecko ma prawo do jednej przerwy 60-minutowej lub dwóch 30-minutowych. Przerwy te są wliczane w czas pracy i nie są odliczane od wynagrodzenia. By z takiej przerwy móc skorzystać, podobnie jak w Polsce, kobieta musi wcześniej złożyć stosowne podanie w miejscu pracy. Jeżeli kobieta pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie, to także przysługują jej dłuższe przerwy – jedna 90-minutowa lub dwie 45-minutowe.

W Irlandii kobiety mogą karmić w miejscu pracy, jeśli mają do tego odpowiednie warunki. Jeśli nie, mogą ubiegać się o skrócenie czasu pracy bez utraty zarobków. Przysługuje im jedna godzinna przerwa, którą można podzielić na trzy 20-minutowe, dwie 30-minutowe lub pozostać przy jednej 60-minutowej.

W Estonii osoba, która wychowuje dziecko w wieku poniżej 18 miesięcy ma prawo do przerwy na karmienie nie krótszej niż 30 minut co trzy godziny. W Mongolii przerwy na karmienie i opiekę nad dzieckiem przysługują kobietom pracującym i mężczyznom samotnie wychowującym dzieci. Czas przeznaczony na karmienie piersią może być w wyjątkowych przypadkach przyznany także mężczyznom – np. w wyniku choroby kobiety. Z kolei w Hiszpanii przerwy na karmienie przysługują zarówno kobietom, jak i mężczyznom w tym samym wymiarze.

Polecamy: Przechowywanie mleka mamy – jak to robić?

Kwestie karmienia piersią przez pracujące mamy zostały poruszone także przez organizacje międzynarodowe. W Konwencji nr 183 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej ochrony macierzyństwa znalazły się także konkretne zapisy dotyczące karmienia.  Zostało w nich podkreślone prawo kobiet do co najmniej jednej przerwy dziennie lub możliwości skrócenia czasu pracy właśnie na potrzeby karmienia dziecka. Szczegóły dotyczące ustalenia długości przerwy oraz konkretne procedury z tym związane są określane w prawie krajowym poszczególnych państw. Zapisy sporządzone przez Międzynarodową Organizację Pracy sugerują jednak, że takie przerwy powinny być uwzględnione oraz mają być liczone jako czas pracy, przez co też powinny być odpowiednio wynagradzane.

Źródła:

  • Maternity Protection Resource Package. From Aspiration to Reality for All, International Labour Organization 2012
  • Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 183 z 2000 r. Ochrona Macierzyństwa
  • Kodeks Pracy
Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ