Pin It

W przyszłym roku po raz kolejny będzie można ubiegać się i korzystać z Karty Dużej Rodziny. Sprawdzamy komu przysługuje, jak ją dostać i do czego uprawnia.

O dokument może ubiegać się każda rodzina, w której znajduje się co najmniej troje dzieci. Co ważne, Kartę wydają nie tylko samorządy największych miast – w akcji bierze udział kilkaset miast, miasteczek i gmin z całej Polski, a ich pełną listę wraz z linkami do informacji na temat tego, gdzie należy zgłaszać się po Kartę, można znaleźć na stronie www.dużarodzina.pl.

Najczęściej wymagane jest wypełnienie wniosku o Kartę z załącznikiem w postaci aktu urodzenia wszystkich dzieci. Niektóre miasta (np. Toruń) wymagają dodatkowo zdjęć wszystkich członków rodziny. O kartę mogą ubiegać się rodzice, jeden z rodziców, małżonek jednego z rodziców lub pełnoletnie dziecko. Kartę trzeba odnawiać co roku i wydawana jest osobno dla każdego członka rodziny.

Do czego uprawnia Karta?

Po pierwsze, do zniżek na kulturę. Większość polskich muzeów i parków narodowych oferuje zniżki od 25% dla każdego członka rodziny, ale np. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wrocławiu czy Kielcach za bilet dla takich dzieci pobiera symboliczną złotówkę, a MCK w Krakowie nie pobiera żadnych opłat za bilet. Do akcji włączyły się też niektóre teatry – np. w Teatrze Starym za bilety zapłacimy 10% mniej. Do akcji dołączyły też niektóre prywatne szkoły tańca czy szkoły językowe.książki dla dzieci

Tańszy transport

Każdy członek dużej rodziny zapłaci też o 25% mniej za bilety w TLK I Intercity, a także zniżki na Przewozy Regionalne. Jeśli w pociągu będziemy chcieli coś zjeść, to w Warsie również zapłacimy o 20% mniej. Są też zniżki na sport – w większości ośrodków sportu i rekreacji o 10-20%. Rodzice, którzy pasjonują się futbolem, mogą liczyć na np. 50% ceny biletu dla każdego członka rodziny na Stadionie Narodowym i 5 zł za bilet wstępu na mecze w Białymstoku.

Wakacje z prezydentem

Karta daje też korzystne zniżki na wakacje. Ok. 10-30% mniej zapłacimy za wakacje w kilkudziesięciu obiektach w całej Polsce, w tym np. w Ośrodku Prezydenckim w Wiśle. To też korzystniejsze zakupy – od supermarketów (5% w Almie, 10% w Carrefourze), przez salony optyczne, księgarnie czy sklepy odzieżowe. O ok. 10% ceny dla dużych rodzin obniżyły też niektóre prywatne przychodnie , dentyści i szpitale.

W niektórych samorządach posiadacze Kart mają też korzystniejsze oferty w bankach, np. w Aleksandrowie Kujawskim lokalny bank oferuje o 5% obniżone oprocentowanie kredytów i obniżenie prowizji o 50%. Niektóre miasta mają też własne sposoby na promowanie dużych rodzin i ułatwianie życia ich członkom, np. w Otwocku dodatkowo można ubiega się o kartę Rodzina 3+. Uprawnia ona do bezpłatnego przedszkola i żłobka. Do tego za zajęcia dodatkowe, obiady i wejście do muzeów dzieci z takich rodzin zapłacą maksymalnie 1 złoty miesięcznie. Warto zapytać w swoim urzędzie miasta, czy możemy liczyć na podobne promocje.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ