Pin It

Odtworzenie błony dziewiczej? Powiększenie punktu G? Kto to robi?!” – reakcje na oferowane przez ginekologię estetyczną zabiegi nie należą do pozytywnych. Próżność, ekstrawagancja, niepotrzebne wydawanie pieniędzy… Ale czy rzeczywiście? Kosmetoginekologia oprócz poprawy jakości życia seksualnego gwarantuje dużo więcej: pewność siebie, zdrowie i pożegnanie z bólem w okolicach intymnych.

Kosmetoginekologia należy do najmłodszych gałęzi medycyny. Za datę jej powstania uznać można 2004 rok, kiedy to w Stanach Zjednoczonych powstało Międzynarodowe Towarzystwo Kosmetoginekologiczne (International Society of Cosmetogynecology). Jak każdy nowy trend, który rodzi się za oceanem, moda na poprawianie wyglądu narządów intymnych przywędrowała do Polski. Na czym tak naprawdę polegają zabiegi i jakich efektów można się po nich spodziewać?

Łechtaczka do poprawek

Zabiegi kosmetoginekologiczne podzielić można na trzy grupy, w zależności od powodów, dla których kobiety się na nie decydują. Pierwszą kategorię stanowią operacje mające na celu właściwie wyłącznie zwiększenie satysfakcji ze współżycia. Jest to tzw. G-shot, czyli powiększanie punktu G poprzez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego lub tłuszczu pobranego od pacjentki, oraz clitoroplastyka, a więc odkrycie ukrywającej się pod fałdami skórnymi łechtaczki. Do grupy tej zaliczyć można również dość specyficzny zabieg, polegający na odtworzeniu błony dziewiczej, czyli hymenoplastykę. W tym przypadku jednak poprawa jakości życia seksualnego ma raczej podłoże psychologiczne, a nie fizyczne.

Drugą kategorię zabiegów tworzą te, które wykonywane są głównie z uwagi na wygląd narządów i związane z tym kompleksy, nieraz bardzo silnie rzutujące na kondycję psychiczną kobiety. Jest to liporedukcja okolic intymnych, czyli odsysanie tłuszczu ze wzgórka łonowego, który jest nadmiernie widoczny pod bielizną czy ubraniami, oraz labioplastyka. Labioplastyka polega na zmniejszeniu większych i/lub mniejszych warg sromowych, a motywem są nie tylko kwestie estetyczne, ale i zdrowotne: zbyt duże wargi ocierają o bieliznę czy utrudniają jazdę na rowerze. Przerostowi warg może więc towarzyszyć ból i częste infekcje.

Do ostatniej grupy zaliczyć może te zabiegi, którym kobiety poddają się ze względu na wszystkie wymienione wcześniej powody: niezadowolenie ze współżycia, bolesność, kompleksy, problemy zdrowotne. Waginoperinoplastyka, a więc plastyka pochwy i krocza, przeprowadzana jest najczęściej u kobiet, w przypadku których poród – lub kilka porodów – doprowadził do nieodwracalnych zmian w obrębie narządów intymnych. Rozciągnięcie lub wypadanie pochwy, nieprawidłowo zszyte krocze, bolesne blizny – wszystkie te defekty mogą pojawić się po porodzie, powodując ogromny dyskomfort fizyczny i psychiczny. Waginoperinoplastyka w takim przypadku nie jest ekstrawagancją, ale najlepszym z możliwych rozwiązań.


 Poczuj się świetnie w swoim ciele, w ekskluzywnej, seksownej bieliźnie! Sprawdź TO!


Jak się przygotować?

Jakiś czas temu przeszłam zabieg waginoplastyki i, dziewczyny uwierzcie mi, naprawdę było warto! Mam trójkę dzieci i, wiadomo, porody naturalne odcisnęły piętno na moim ciele… Plus, nie muszę dodawać, że do naszego łóżka wdarła się rutyna. W końcu zdecydowałam się na zabieg i moje życie całkowicie się odmieniło. (…) żałuję, że tak długo z tym zabiegiem zwlekałam” – pisze na forum internautka Karina.

Jeśli pozytywne opinie i odczuwany dyskomfort sprawiają, że coraz poważniej myślisz o oddaniu się w ręce kosmetoginekologa, powinnaś wiedzieć, jak należy się odpowiednio przygotować do zabiegu. Waginoplastyka, jak każda operacja, może wiązać się z niedogodnościami i pozabiegowym bólem, które jednak z czasem ustępują.

Przede wszystkim, zrób „wywiad” w internecie i wśród znajomych kobiet, jeśli wiesz, że któraś z nich zdecydowała się na plastykę pochwy. Kosmetoginekologia jest w Polsce wciąż raczkującą dziedziną, więc liczba gabinetów zajmujących się nią jest niewielka. Nie oznacza to jednak, że powinnaś skierować się do pierwszego lepszego. Pytaj, porównuj, dowiaduj się. Kiedy już wybierzesz specjalistę, przygotuj się na to, że będziesz musiała poddać się wielu badaniom, np. krwi i moczu. Przed zabiegiem, około dwa tygodnie, nie należy przyjmować leków, które mogą zaburzać proces krzepnięcia krwi (np. aspiryna). Operacja wykonywana jest na czczo, w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Po zabiegu należy się stosować do zaleceń lekarza, aby uniknąć np. infekcji. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, klinikę opuścisz już po upływie doby od operacji. Współżycie można rozpocząć po kilku tygodniu, kiedy rana się zagoi i nie będziesz już odczuwała bólu.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ