Pin It

Książki dla 3-latków to nie tylko banalne zbiory infantylnych obrazków. Coraz więcej małych wydawnictw specjalizuje się w pięknych, mądrych i dowcipnych książeczkach dla dzieci.

„Zlatanka i ukochany wujek”, Pija Lindenbaum,  Wydawnictwo Zakamarki, 2012

Zlatanka uwielbia spędzać czas ze swoim ukochanym wujkiem. Razem chodzą do kina, na basen i robią mnóstwo fajnych rzeczy. Ale pewnego dnia w kuchni u wujka ktoś siedzi. I wcale nie zamierza sobie pójść, a w dodatku chce wszystko robić z nimi. Zlatanka jest zazdrosna! Ta książka to świetne studium dziecięcej zazdrości. Jak podzielić się kimś, kogo kochamy i dotąd mieliśmy na wyłączność? Autorka jest wnikliwą obserwatorką niearanżowanych przez dorosłych dziecięcych zabaw i dziecięcego sposobu myślenia. A swoje spostrzeżenia potrafi genialnie przelać na papier – powstaje oszczędna w słowach, ale jakże pełna znaczeń opowieść, której drugim głosem są pełne niezwykłych barw i zabawnych szczegółów ilustracje. Nic dziwnego, że dzieci odnajdują w jej książkach swój świat!

„Tsatsiki i miłość”, Moni Nilsson, Wydawnictwo Zakamarki, 2012

Czwarta z pięciu książek o Tsatsikim – przetłumaczonych na kilkanaście języków i wielokrotnie nagradzanych, m.in. przez szwedzkie Jury Dziecięce. W Polsce seria otrzymała wyróżnienie Komitetu Ochrony Praw Dziecka w konkursie Świat Przyjazny Dziecku. W wakacje Tsatsiki  po raz drugi jedzie do Grecji odwiedzić swojego tatę. Na szczęście do Agios Ammos przyjechała też Elena, bo kiedy umiera dziadek Dimitris, zwariowana kuzynka wymyśla tyle szalonych zabaw, że Tsatsiki zapomina, że powinien być smutny. Po powrocie do Sztokholmu Tsatsiki zawiera braterstwo krwi z Perem Hammarem. Per uczy go jazdy na deskorolce, a on pomaga mu pokonać nieśmiałość w kontaktach z dziewczynami. Tymczasem Mamie rośnie coraz większy brzuch. Już niedługo Tsatsiki będzie miał rodzeństwo!

Marzenie”, Anna Paszkiewicz, Wydawnictwo Alegoria, 2012 

 Książka opowiada o małej pajęczycy Miłce, która chciałaby malować obrazy. Niestety na tylko trzy nóżki, więc jej marzenie nigdy się nie spełni, bo trudno jest jej utrzymać pędzel. Tak jej się wydaje do czasu, póki nie spotka na swej drodze energicznego ślimaka, odważnej dżdżownicy oraz przedsiębiorczego motyla. „Trzeba mieć sporo odwagi, by marzyć” – mówi mądra dżdżownica i mała Miłka rozumie, że jeżeli znajdzie w sobie siłę, to przezwycięży wszystkie przeszkody i jej marzenia się spełnią. Piękna i mądra opowieść autorstwa Anny Paszkiewicz pozwala zrozumieć, że inny nie znaczy gorszy, a marzenia, nawet te nierealne, gdy bardzo tego chcemy, mogą się spełnić. Książka dla dzieci w wieku 3-4 lat.

„Cyrk”, Maciej Byliniak, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012

Magia cyrku zaklęta w efektownej książce ilustrowanej klasycznymi pracami mistrzów polskiego plakatu. Wydaje się, że taki album ze sztuką to za poważna pozycja dla kilkuletniego dziecka? W rzeczywistości może towarzyszyć mu przez całe życie. W dzieciństwie doceni fantazyjne, tryskające kolorem ilustracje, później zainteresują go nazwiska mistrzów plakatu, które w książce ożywają na nowo.  To spektakl cyrkowy z prawdziwego zdarzenia – dwadzieścia osiem niesamowitych numerów z udziałem sztukmistrzów polskiej szkoły plakatu, tresowanych rymów i ekwilibrystycznej typografii. Gratka dla małych i dużych miłośników cyrku, dobrej zabawy i pierwszorzędnej grafiki.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ