Pin It

Zwykle wyliczenia badaczy i eksperymenty dokonywane w laboratoriach nie przekładają się na codzienność zapracowanych mam. Macierzyństwo w oczach naukowców prowadzi jednak do ciekawych wniosków. 

Z badań Economic and Social Research Councils’ przeprowadzonych podczas festiwalu nauki w 2011 roku wynika, że żartowanie i śmianie się z noworodkiem skutkuje jego lepszymi zdolnościami komunikacyjnymi w przyszłości. Poza tym, proste gry i zabawy z maluchem pomagają mu rozładować stres, myśleć kreatywnie a w przyszłości także łatwiej nawiązywać przyjaźnie. Poza tym, potwierdzono to, co intuicyjnie wie wielu rodziców – lepsze efekty wychowawcze daje pozytywne nastawienie i spokój w kontaktach z dzieckiem, niż wrzask i złość. Dzieci, których rodzice często uciekali się do krzyku, gdy te miały kilka miesięcy, częściej wyrastają na agresywnych przedszkolaków, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo, że będą nieprzyjemne dla otoczenia w dorosłym życiu. Warto o tym pamiętać, gdy wydaje nam się, że jesteśmy w zamkniętym kręgu: zła mama skutkuje i kapryśnym dzieckiem, co z kolei prowadzi do jeszcze większej złości rodzica. Warto na chwilę zatrzymać się i wypróbować bardziej pokojowe metody.

maluszka czas


Pierwsze tygodnie życia niemowlaka to wyjątkowy i wymagający czas. Pomocny może okazać się dzienniczek, który w prosty sposób zorganizuje wspólne życie mamy i dziecka.

Sprawdź TUTAJ.


Wybacz sobie

Kolejne odkrycie Economic and Social Research Councils’ to zbawienna dla mamy i dziecka moc samoakceptacji i wybaczania sobie. Jeśli wciąż gryziemy się z błędami, które popełniłyśmy w przeszłości i nie potrafimy polubić samych siebie, podobne problemy w przyszłości może mieć dziecko. Opanowanie umiejętności spokojnego radzenia sobie z problemami i niezadręczania się daje dobry przykład dziecku, które łatwiej będzie wybaczało nie tylko sobie, ale też innym, co uprości jego kontakty z otoczeniem. Ciekawe są również wnioski opublikowane jakiś czas temu przez magazyn Child Development. Według nich, problemy w związku rodziców mają duży wpływ na… jakość snu dziecka. I tak, jeśli nieustannie kłócimy się z partnerem, gdy maluch ma 9 miesięcy, może to sprawić, że mając 18 miesięcy szkrab wciąż będzie miał problemy z zasypianiem i przesypianiem całych nocy.

Słuchaj siebie

Wyniki kolejnych badań pokazują, że depresja mamy to poważne zagrożenie nie tylko dla niej, ale i dla dziecka. Kobiety, które nie leczą depresji, nie tylko mają większe problemy w radzeniu sobie ze swoim dzieckiem, ale też gorzej potrafią rozpoznawać powód jego płaczu. Nieleczone problemy psychiczne rodzica zwiększają stres dziecka również w późniejszym życiu – twierdzą naukowcy na łamach Child Development. Z kolei z danych zamieszczonych w 2010 roku w Personality and Individual Differences  wynika, że rodzice, którzy wierzą, że społeczeństwo oczekuje od nich perfekcyjnego wypełniania obowiązków macierzyńskich, są bardziej zestresowani i mniej pewni swoich umiejętności w kontaktach z dzieckiem. Nic dziwnego! Czasem warto więc pozostać głuchym na oczekiwania koleżanek, mamy czy cioci i po prostu cieszyć się kontaktem z dzieckiem. Wiąże się z tym jeszcze jeden wniosek, opublikowany przez badaczy na łamach Journal of Abnormal Child Psychology. Okazuje się, że macierzyństwo nie powinno być jednakowe dla każdego dziecka, twierdzą naukowcy. ” Rodzice, którzy dostosowują swoje metody wychowawcze do osobowości dziecka są o połowę mniej niepewni swoich metod wychowawczych i rzadziej wpadają w depresję, niż ci, którzy starają się być perfekcyjni i podążają za wszystkimi wskazówkami.”

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ