Pin It

„Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach” – ten dowcip Woody’ego Allena znają dobrze nie tylko jego fani. O tym, jak szybko może zmieniać się nasza sytuacja, doskonale wiedzą rodzice małych brzdąców oraz osoby, którym lada chwila urodzi się dziecko i cały ich świat stanie do góry nogami. Początek roku to jednak mimo wszystko idealna okazja właśnie do tego, aby skupić się na sobie, ustalać cele, spojrzeć na swoje życie dalekowzrocznie i małymi krokami podążać w kierunku upragnionych zmian. Jak robić to skutecznie?

Sprecyzuj swoje cele

Cel to marzenie z datą wykonania – tak krótko definiuje to pojęcie Napoleon Hill. To nic innego jak sprecyzowanie tego, czego tak naprawdę chcemy, wraz z określeniem konkretnego terminu, kiedy zamierzamy to osiągnąć. Jenny Rogers, znana na całym świecie coach, twierdzi, że samo sprecyzowanie naszych potrzeb i możliwości ma działanie motywujące i rozpoczyna cały proces zmiany. Badania prowadzone nad tym, w jaki sposób ustalanie celów wpływa na poprawę wyników sportowców, dowiodły m.in, że proces ustalania celów nakierowuje uwagę i wpływa na zachowanie, a im bardziej wyraźny, konkretny i możliwy do zmierzenia jest cel, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie osiągnięty.  Jak się za to zabrać?

Zanotuj to!

Cel jest tematem, któremu poświęcono już setki opracowań. Zabierając się za jego wyznaczanie, istotne, aby dostosować go do kilku zasad. Ważne, aby był on: jasny, możliwy do osiągnięcia, motywujący, mierzalny, osadzony w konkretnym czasie, a także zapisany – najlepiej w formie pozytywnej (koncentruj się na tym czego chcesz, a nie – czego nie chcesz, np. „Jutro przychodzę do pracy punktualnie”, zamiast „Jutro nie spóźnię się do pracy”) i w czasie teraźniejszym („Ważę 60 kg”, zamiast „Schudnę 10 kg”). Brian Tracy zaleca, aby pisać cele w pierwszej osobie (ponieważ dotyczą ciebie i tylko ciebie) oraz, aby był to opis siebie w jakimś działaniu (np. zarabiam…, kupuję…, pracuję…,zaczynam…). Robert Cialdini przekonuje natomiast, że o swoich celach warto też informować innych (np. partnera). Jego zdaniem samo zapisanie oraz powiedzenie komuś o swoich celach sprawia, że stajemy się bardziej zmotywowani i zaangażowani w ich osiągnięcie, co wiąże się z opisywaną przez niego regułą zaangażowania i konsekwencji. Zapisany cel pozwala też w łatwy sposób kontrolować swoje postępy i na bieżąco sprawdzać na jakim etapie jego realizacji jesteśmy. Nie bez powodu mówi się, że niezapisany cel to tylko pobożne życzenie…

Jedno z trudniejszych pytań

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do ustalania celów jest tzw. SMART. Jego nazwa wzięła się od początkowych liter zasad, jakimi powinno się kierować, przy ustalaniu celów. Zgodnie z nim, cel powinien być:

Konkretny, specyficzny (specific) –  dotyczy odpowiedzenia sobie na pytanie, które wbrew pozorom nie jest wcale takie łatwe. Brzmi ono: Czego dokładnie chcę?

Mierzalny (measurable) – przy ustalaniu celu warto wyznaczyć sobie kryterium, po którym poznamy, że jesteśmy na dobrej drodze do jego realizacji oraz, że został już osiągnięty. Cel „Schudnę” nie jest mierzalny. Inaczej jest w przypadku, gdy będzie brzmieć: „Do końca kwietnia ważę X kg”. Cel powinien dać się zmierzyć. Po czym będziesz wiedzieć, że został osiągnięty?

Osiągalny (achievable) – cel powinien być realny. Warto przemyśleć, czego potrzebujemy do tego, aby go zrealizować, jakie zasoby już posiadamy, a także – jaki będzie nasz pierwszy krok?

Zgodny ze mną (relevant) – dlaczego chcę osiągnąć ten cel? Co tak naprawdę sprawia, że jest to dla mnie ważne? Dlaczego mi na tym zależy? Czy jest spójny z moimi wartościami?

Osadzony w czasie (time dimensioned) – realizację celu nie można odwlekać w nieskończoność, stąd pytanie „Kiedy ostatecznie zrealizuję swój cel?” jest konieczne. Równie istotne jest określenie, kiedy wykonam pierwszy krok w kierunku jego realizacji?

Biorąc pod uwagę czas, można określić cel również jako: bieżący (realizowany do ok. 3 miesięcy), krótkoterminowy (3 miesiące – 1 rok), średnioterminowy (od 1 roku do 3 lat) i długoterminowy (od 3 lat do 5 lat).poradniki ciążowe

Ekologia celu

Ustalając swoje cele warto wziąć też pod uwagę swoje otoczenie, ludzi, których masz wokół – rodzinę, współpracowników, przyjaciół. Pomyśl o tym, jaki wpływ na nich i wasze relacje będzie miało osiągnięcie twojego celu. Warto zadać sobie również pytanie o konsekwencje (i ich brak) realizacji tego celu – co się stanie, kiedy osiągnę cel? Co się stanie jeżeli nie osiągnę celu?

Zacznij od marzeń

Zanim zaczniesz ustalać swoje cele, spisz najpierw wszystko to, o czym marzysz. Może do dotyczyć Twoich różnych sfer życia: rodzina, kariera, pieniądze, dobra materialne, wygląd… Nie żałuj czasu na ustalenie szczegółów – jeżeli marzysz o wakacjach z całą rodziną, pomyśl dokładnie, gdzie chcesz je spędzać, jak to miejsce ma wyglądać, co ma się tam znajdować, co będziecie robić; jeżeli chcesz kupić nowy samochód – określ jego markę, model, wyposażenie itd. Później nie pozostaje już nic innego, jak wybrać konkretne marzenie ze swojej listy, przekuć je w cel i… zacząć działać!

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ