Pin It

Planujecie wakacyjny wyjazd i zastanawiacie się, gdzie warto zabrać pociechę? Tak naprawdę atrakcji dla dzieci jest pod dostatkiem w każdym regionie kraju. Ale które z nich zasługują na szczególną uwagę? Przygotowaliśmy dla rodziców małą ściągę zawierającą najlepsze miejsca dla dzieci w Polsce, które przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym małym turystom.

Termy Maltańskie w Poznaniu

Które dziecko nie lubi pluskać się w wodzie? Każdy maluch z piskiem radości i uśmiechem na twarzy wskakuje do brodzika i za żadne skarby nie chce z niego wyjść. A gdy jeszcze obok stoi wielka makieta statku pirackiego, to dla niego prawdziwy raj! O upodobaniach dzieci doskonale wiedzą twórcy parków wodnych, którzy dwoją się i troją, aby przyciągać najmłodszych klientów. Jeśli i wasza pociecha należy do grona wielbicieli wody, koniecznie musicie się wybrać do Term Maltańskich w Poznaniu.

Kompleks oddany do użytku w 2011 roku jest największym tego typu obiektem w Polsce. Doskonale mogą się tu bawić i dorośli, i dzieci. Dla maluchów przygotowany jest m.in. brodzik i zjeżdżalnia rodzinna. Większe pociechy mogą skorzystać ze zjeżdżalni pontonowej, a na dorosłych czeka pełen wrażeń zjazd rurą „Kamikadze”. Oprócz tego w obiekcie znajdują się także baseny solankowe, jacuzzi, sauny… A wszystko to w otoczeniu kolorów i naturalnej roślinności.

Strona internetowa: www.termymaltanskie.com.pl

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku robi wrażenie na każdym, kto spojrzy w jego kierunku. Dumnie stojąca na brzegu rzeki budowla zachwyca architekturą i rozmiarami. Zanim przekroczycie bramę warowni, zróbcie koniecznie pamiątkowe zdjęcie na jej tle. A jakie atrakcje czekają na was w środku?

Już sam wygląd zamku otworzy dzieciom buzie z zachwytu. Budowla jest wielkim wehikułem czasu, który przeniesie was kilkaset lat wstecz, do czasów zakonu krzyżackiego. Baszty, krużganki, komnaty… Dzieci z chęcią będą zaglądać w każdy kąt. Warto tu przyjechać w lipcu, kiedy organizowana jest inscenizacja oblężenia zamku, które miało miejsce w 1410 roku. Maluchy na własne oczy będą mogły zobaczyć, jak wyglądali rycerze i ich codzienne życie, przyglądną się maszynom oblężniczym i wysłuchają wspaniałych legend.

Strona internetowa zamku: www.zamek.malbork.pl

Informacje na temat inscenizacji: www.oblezenie.zamek.malbork.pl


Planujesz wakacje z dzieckiem w tym roku? TUTAJ znajdziesz mnóstwo ciekawych ofert skierowanych dla rodzin.

vacanceselect wczesna rezerewacja


Zoo w Gdańsku

Małpy, słonie, pumy, hipopotamy, flamingi to tylko kilku przykładów z pokaźnej liczby lokatorów gdańskiego zoo. Nic dziwnego, że cieszy się tak wielką popularnością. Maluchy mogą tu zobaczyć zwierzęta, które znają wyłącznie z filmów przyrodniczych czy książek. Dowiedzą się, jak żyją, co jedzą, gdzie występują w stanie dzikim. Taka wizyta ma ogromne walory edukacyjne i wychowawcze. Dzieci nauczą się, że trzeba szanować przyrodę i dbać o nią.

Gdańskie zoo zajmuje znaczną powierzchnię, dlatego piesze zwiedzanie może być dla niektórych pociech bardzo męczące. Jest na to proste rozwiązanie: zoociuchcia! Kolorowy „pociąg” przewiezie was po całym ogrodzie, a jego kierowca będzie opowiadał wam ciekawostki na temat oglądanych zwierząt. Po wycieczce udajcie się do minizoo, w którym dzieci mogą pogłaskać króliki, kózki, a nawet… lamę! Nie lada atrakcją w zoo jest także możliwość przejażdżki na kucyku szetlandzkim.

Strona internetowa: www.zoo.gd.pl

Informacje o zoociuchci: www.zoociuchcia.pl

Fokarium w Helu

Podstawową funkcją fokarium, a właściwie Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, jest przywrócenie obecności tych zwierząt na bałtyckim wybrzeżu. Placówka jest jednak otwarta dla turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć te sympatyczne, grubiutkie stworzenia. To jedyne miejsce w kraju, które stwarza taką okazję!

Podczas wizyty pilnujcie pociech, aby nie wrzucały niczego do basenów. Fokom mogą zaszkodzić nawet najdrobniejsze przedmioty.

Strona internetowa: www.fokarium.com

Akwarium (oceanarium) w Gdyni

Miejscem, które każdy mały miłośnik przyrody musi odwiedzić, jest akwarium w Gdyni. Na trzech piętrach zlokalizowane są niezwykłe okazy, które przyciągają uwagę ze względu na wspaniałe kolory, imponujące rozmiary i… groźny wygląd.

W ogromnym zbiorniku dzieci mogą się przyjrzeć wielobarwnej rafie koralowej. Nigdzie indziej w Polsce nie ma takiej możliwości! Zza szyb spoglądają na odwiedzających rekiny, ośmiornice i sympatyczne koniki morskie. Znajdziemy tu także zbiorniki ze zwierzętami żyjącymi w wodach słodkich, np. piraniami, płaszczkami, węgorzami elektrycznymi. W akwarium przygotowano też specjalne atrakcje dla dzieci. Jest tu tzw. sala mokra, w której maluchy mogą… pogłaskać rybę.

Strona internetowa: www.akwarium.gdynia.pl

Park dinozaurów w Łebie

Łeba Park to niezwykłe miejsce i idealna okazja, aby zaznajomić dzieci z najdawniejszymi czasami. Spacerując wśród zieleni, maluchy zobaczą modele pradawnych gadów, które wyginęły 65 mln lat temu. Mogą je dotknąć, obejrzeć z każdej strony. Największymi dinozaurami znajdującymi się w parku są: Seismosaurus o długości 45 metrów i Brachiosaurus wysoki na 13 metrów.

Po fascynującej wędrówce warto udać się na plac zabaw, gdzie dzieci mogą się wyszaleć za wszystkie czasy. Ciekawą atrakcją jest też możliwość przejażdżki pojazdem Flinstonów oraz nakarmienia owcy czy jelenia w tutejszym minizoo. Oprócz tego na terenie parku znajdują się groty obrazujące życie Neandertalczyków oraz kino 5D.

Strona internetowa: www.lebapark.pl

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Wbrew pozorom w Centrum będą się doskonale bawić nie tylko dzieci w wieku szkolnym, które miały już kontakt z fizyką czy biologią. Warto zaglądnąć tu nawet z mniejszymi pociechami, które będą zafascynowane prezentowanymi im przez rodziców doświadczeniami. Wystawy są niezwykle zróżnicowane, pomysłowe i niepowtarzalne. Można tu m.in. zobaczyć przedstawienie z udziałem robotów czy… samodzielnie wyprodukować prąd.

Najmłodsi odwiedzający powinni zajrzeć do strefy „Bzzz!”. Jak możemy przeczytać na stronie: „Tuż przy wejściu czekają owady i ryby, które możecie łapać w niezwykłą siatkę stworzoną z własnego cienia. Podążając śladami zwierząt, dotrzecie do ich kryjówek, aby zobaczyć, jak żyją mieszkańcy łąki. W świecie kształtów wejdziecie do wnętrza kalejdoskopu, żeby obejrzeć swoje zwielokrotnione odbicie oraz zobaczyć, jak zbudowany jest plaster miodu. W galerii Bzzz! będziecie mogli poczuć się jak ptaki, przesuwając rękoma po poręczach ukształtowanych zgodnie z tym, w jaki sposób poruszając się ptasie skrzydła i obserwując wszystko z góry za pomocą peryskopu.

Strona internetowa: www.kopernik.org.pl

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Dolny Śląsk w pigułce – tak w skrócie opisać można to, co zobaczycie w Parku Miniatur w Kowarach. Są tu wszystkie najważniejsze zabytki tego regionu w wersji mini: prezentowane obiekty przedstawione są w skali 1:25 lub – rzadziej – w skali 1:50. Jest tu m.in. model obserwatorium na Śnieżce, wrocławskiego ratusza, kościółka Wang w Karpaczu, zamku w Książu i Kościoła Pokoju w Świdnicy. Wszystkie obiekty odtworzone są w najmniejszych detalach. Dzieci zapoznają się tu z dziedzictwem Dolnego Śląska, a wędrując ścieżkami pośród miniatur, poczują się jak olbrzymy!

Strona internetowa: www.park-miniatur.com

Western City koło Karpacza

Popularność westernowych miasteczek wzrasta z roku na rok i nieustannie pojawiają się nowe. Bez wątpienia jednym z najbardziej znanych tego typu obiektów w Polsce jest Western City w Ścięgnach koło Karpacza. Popołudnie spędzone w tym miejscu sprawi radość i mniejszym, i większym kowbojom. Czego można się spodziewać?

Przede wszystkim zobaczycie, jak wyglądało typowe miasteczko na Dzikim Zachodzie. Stoi tu saloon, dom szeryfa, poczta, bank, na który napadają złodzieje. W samo południe obejrzeć można… pojedynek rewolwerowców. Mniejsze dzieci mogą przejechać się na kucyku lub kolejką, a dorośli nauczą się rzucać lassem czy strzelać z łuku. Jak przystało na Dziki Zachód, znajdują się tu indiańskie tipi, a codziennie odbywają się pokazy tańca indiańskiego.

Strona internetowa: www.western.com.pl

przyczepki rowerowe dla dziecka

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Masywie Śnieżnika to prawdziwy cud natury! Jest jedną z największych jaskiń w Polsce, a nowe sale i korytarze wciąż są odkrywane. Zanim wybierzecie się w to miejsce, koniecznie zarezerwujcie bilety! Jaskinia jest oblegana przez turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć imponujące formy naciekowe i krystalicznie czystą wodę.

W jaskini możecie się przyjrzeć długim, zwisającym z sufitu stalaktytom i „wyrastającym” z ziemi stalagmitom. Ogromne wrażenie wywrą na was kaskady, draperie, misy martwicowe. Szczególnie imponująca jest Sala Pałacowa, której nazwa nie wzięła się znikąd – obecne tu nacieki są naprawdę wspaniałe! W jaskini zobaczycie też szkielet niedźwiedzia.

Pamiętajcie, że do wizyty w jaskini trzeba się odpowiednio przygotować. Panuje w niej specyficzny mikroklimat: jest wilgotno i chłodno. Dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą cieplejsze ubrania.

Strona internetowa: www.jaskinia.pl

Informacje na temat rezerwacji biletów na stronie:www.jaskinianiedzwiedzia.pl 

Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Mali i duzi miłośnicy zabawy i mocnych wrażeń będą zachwyceni wizytą w chorzowskim wesołym miasteczku. Na młodzież i dorosłych czeka rollercoaster czy diabelski młyn. Ale ciekawe atrakcje przewidziane zostały również dla najmłodszych odwiedzających. Maluchy mogą się bawić w basenie z piłkami czy na dmuchanych zjeżdżalniach. Z myślą o nich umieszczono w miasteczku kolorowe karuzele z gondolami w kształcie biedronek, łabędzi, balonów… Mnóstwo radości przysporzy też przejażdżka bajkową ciuchcią.

Strona internetowa: www.wesole-miasteczko.pl

Zamek Królewski na Wawelu i Smocza Jama

Być w Krakowie i wstąpić na Wawel? Nie ma takiej możliwości! Zamek Królewski jest obowiązkowym punktem wycieczki po mieście i każdy przynajmniej raz w życiu powinien tu zaglądnąć. Już sam spacer po okolicach budowli i jego dziedzińcu jest wspaniałą przygodą. Można odpocząć, nakarmić pływające po Wiśle łabędzie, zjeść smaczny obiad na jednej z przycumowanych do brzegu barek.

W samym zamku natomiast czekają na zwiedzających pełne przepychu komnaty, w których waszą uwagą przyciągną m.in. zabytkowe meble i arrasy, czyli piękne tkaniny zdobiące sale. Dzieci zainteresują także zbroje i broń, a zwłaszcza Szczerbiec – miecz koronacyjny. Po zwiedzeniu budowli udajcie się do Smoczej Jamy, a po wyjściu z niej zróbcie pamiątkowe zdjęcie przy zionącym ogniem Smoku Wawelskim.

Strona internetowa: www.wawel.krakow.pl

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce jest tłumnie odwiedzana przez turystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Mało kto z nas wie, że jest to jedyny obiekt górniczy na świecie czynny jeszcze od czasów średniowiecza! O randze kopalni świadczyć może fakt, że została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Największe wrażenie wywiera bez wątpienia Kaplica św. Kingi, choć i pozostałe komnaty i korytarze wzbudzają podziw każdego, kto się tu znajdzie. Zainteresowanie dzieci przyciągną solne krasnoludki.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy maluch jest gotowy na zwiedzanie kopalni. Trasa jest długa (spacer trwa ok. 3 godzin), więc i bardzo męcząca dla mniejszych dzieci. Warto więc zastanowić się, czy nie poczekać, aż pociecha podrośnie i sama żwawo pomaszeruje korytarzami. W weekendy, dla dzieci w wieku 5-10 lat, organizowane jest „Odkrywanie Solilandii”, łączące zabawę i zwiedzanie.

Strona internetowa: www.kopalnia.pl

Skansen w Sanoku

Skansen, a właściwie Muzeum Budownictwa Ludowego, jest malowniczo położony nad brzegiem Sanu. Wizyta w tym miejscu to idealna propozycja na letni, popołudniowy spacer. Wśród zieleni usytuowane są obiekty charakterystyczne dla drewnianego budownictwa grup zamieszkujących te regiony, np. Łemków czy Pogórzan. Są tu cerkwie, wiejskie chaty, wiatraki, warsztaty rzemieślników, np. garncarza czy tkacza. Niemałą atrakcją jest przejażdżka po skansenie bryczką lub wozem drabiniastym.

Strona internetowa: www.skansen.sanok.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ