Pin It

Wiele z nas ma dylemat: porzucić karierę, by być z maluchem, czy zostawić dziecko pod opieką obcej osoby i zająć się rozwojem? Na szczęście istnieją pomysły na biznes dla mam, które pragną połączyć wychowanie malucha z pracą zawodową.

Domowe przedszkole czy klub malucha to jeden z najbardziej oczywistych pomysłów na biznes dla młodej mamy. Jednocześnie zapewnia to miejsce do „przechowywania” malucha, daje mamie dużo radości związanej z rozwojem zawodowym i pozwala jej mieć dziecko zawsze na oku. Szczególnie, że żłobki i przedszkola od kilku lat stają się coraz bardziej przeludnione, a opiekunka to wydatek co najmniej 1500 złotych miesięcznie (w wersji oszczędnej). Choć przed osobą, mającą zamiar założyć punkt przedszkolny czy klub malucha stoi sporo wyzwań (pisałyśmy o nich już w osobnym artykule), to korzyści jest znacznie więcej. Młoda mama, która ma wykształcenie pedagogiczne czy medyczne nie musi zatrudniać dodatkowych pracowników. Poza tym taki ośrodek można założyć nawet w kilkupokojowym mieszkaniu na własnym osiedlu, co pozwoli poznać mamy z okolicy. Wreszcie – małe przedszkola i kluby malucha mają przyszłość, bo te państwowe coraz częściej są zamykane, a prywatnych wciąż brakuje. Placówka dla kilkorga dzieci to wydatek rzędy kilkudziesięciu tysięcy złotych, a duże przedszkole – nawet powyżej miliona. To dlatego np. w ramach projektu Nasze Małe Mazowieckie Przedszkola, założonego przez mamę siedmiorga dzieci, niskim kosztem powstaje co roku kilka takich ośrodków.


Zajmujesz się rękodziełem – lubisz szyć, robić na drutach, albo tworzyć oryginalną biżuterię? TUTAJ możesz zaprezentować swoje prace i je sprzedać. 


Kawa i szkraby

W Polsce wciąż brakuje podstawowej infrastruktury dla mam i dzieci. Restauracje często alergicznie reagują na małoletnich klientów, a kawiarnie, choć deklarują przyjazny stosunek, nie mają miejsca na wózki ani odpowiednio wyposażonych toalet. Dlatego jak grzyby po deszczu wyrastają kawiarnie, klubokawiarnie i restauracje dla mam z dziećmi. Jest w nich bezpieczna strefa do inspirujących zabaw (czasem cały lokal jest taką strefą), organizowane są warsztaty dla najmłodszych i ich rodziców, nie brak miejsc do karmienia i przewijania, a w karcie znajdują się przysmaki odpowiednie dla niemowląt, dzieci, kobiet karmiących i ciężarnych. Mamy mogą poznać sąsiadki z okolicy, dzieci spędzić czas z rówieśnikami, a właścicielka bez obaw może przychodzić do pracy z najmłodszym maleństwem. Choć w większych miastach takich miejsc bywa po kilka w każdej dzielnicy, w mniejszych wciąż panuje pod tym względem nieurodzaj. Przeczesując fora internetowe dla mam z małych miejscowości co i rusz trafia się na pytanie ” Kiedy powstanie u nas pierwsza kawiarnia dla mam z dziećmi?”. Z pewnością jest to świetny pomysł na biznes. Szczególnie, że w świetle polskiego prawa o tym, czy kawiarnia może być przeznaczona dla dzieci, decyduje tylko wyposażenie i deklaracja właścicieli. Nie potrzeba żadnych zezwoleń.

Gdzie po dofinansowanie?

Takich pomysłów na biznes jest więcej. Wydawnictwo książek dla dzieci, sklep z zabawkami, szkoła tańca dla najmłodszych, sala zabaw, organizacja warsztatów z gotowania, ceramiki, sportu… Jedyny problem, to skąd wziąć fundusze na taką działalność. Informacje na ten temat zbiera Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Znajdują się one też na stronach unijnego projektu Kapitał Ludzki i na stronach urzędów pracy. Kobiety, szczególnie te, które mają dzieci, są mile widziane w większości konkursów na projekt własnego biznesu. Informacje o nich trafiają się też na stronie Konkursykreatywne.pl; co roku akcję „przedsiębiorcza kobieta” organizuje też Newsweek.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ