Pin It

Z czym kojarzy się województwo śląskie? Większości z nas z kopalniami, węglem i miastami górniczymi. Dlatego być może zaskoczy was fakt, że na turystów czekają tu również wspaniałe zamki, muzea, parki rozrywki i oczywiście – malownicze Beskidy.


Katowice

Jednym z symboli najważniejszego miasta województwa śląskiego jest hala widowiskowo-sportowa Spodek. Każde dziecko będzie zachwycone widokiem budowli, która przypomina kosmiczny statek. Drugim symbolem miasta jest bez wątpienia osiedle Nikiszowiec. Znajdujące się tu robotnicze budynki mieszkalne są unikatem w skali świata! Dzięki charakterystycznemu wyglądowi nie można pomylić ich z żadnym innym miejscem: zbudowane są z czerwonej cegły, a obramowania okien pomalowane są czerwoną farbą.

Będąc w Katowicach, warto zajrzeć również do Muzeum Śląskiego. Wystawy podzielone są na kilka działów, z których każdy z pewnością zainteresuje wasze pociechy. Jest tu ponad 40 tys. eksponatów archeologicznych, piękne stroje ludowe czy stare fotografie przedstawiające dawne życie mieszkańców miasta i regionu.

Przydatne strony: www.muzeumslaskie.pl, www.spodek.eu.


Chorzów

Poznając województwo śląskie, nie sposób pominąć Chorzowa i znajdującego się tu pokaźnych rozmiarów Parku Śląskiego. Jest to prawdziwe zagłębie rozrywki! Na poznanie wszystkich atrakcji warto zarezerwować sobie nawet kilka dni. Rodziny z dziećmi przyciągają przede wszystkie dwie z nich: wesołe miasteczko i zoo. W lunaparku możecie wsiąść w jedną z gondoli diabelskiego młyna bądź skusić się na pełną adrenaliny przejażdżkę rollercoasterem. Na najmłodszych czekają dmuchane zamki czy kolorowe karuzele. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym maluchy zobaczą wspaniałe egzotyczne zwierzęta, m.in. zebry, tygrysy czy nosorożce.

Mnóstwo frajdy zapewni wam także wizyta w Planetarium Śląskim. Dzieci dowiedzą się, czym jest gwiazdozbiór i Układ Słoneczny, a w tutejszym obserwatorium będą mogły na własne oczy zobaczyć Księżyc. Kolejną atrakcją znajdującą się na terenie Parku Śląskiego jest Górnośląski Park Etnograficzny, przedstawiający regionalne budownictwo ludowe, oraz Śląski Park Linowy. Koniecznie wybierzcie się do rosarium, gdzie tysiące róż kuszą zapachami i kolorami.

Przydatne strony: www.parkslaski.pl, www.muzeumgpe-chorzow.pl, www.planetarium.edu.pl, www.wesole-miasteczko.pl, www.slaskiparklinowy.pl, www.zoo.silesia.pl.


Słyszałaś/eś o Citi Milach? Dzięki karcie kredytowej Citi Bank, możesz wymieniać je na bilety lotnicze albo noclegi w super hotelach! Sprawdź to.


Zabrze

Jeśli chcecie pokazać maluchom, jak wyglądają korytarze kopali węgla, jakich maszyn używa się przy jego wydobywaniu, koniecznie wybierzcie się w dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”. Dzieci dostaną własny „niezbędnik górnika”: kask, latarkę i uniform. Podczas spaceru odwiedzicie korytarze usytuowane na dwóch poziomach. Dowiecie się, jak wydobywano węgiel, jak rozwijało się górnictwo na Śląsku, a wszystko to okraszone jest specjalnymi efektami świetlnymi i dźwiękowymi.

Po zwiedzeniu kopalni udajcie się do drugiego równie ciekawego obiektu: Skansenu Górniczego „Królowa Luiza”. Na powierzchni czeka na was ogromna parowa maszyna wyciągowa o mocy 2 tys. koni mechanicznych! Pracę innych maszyn górniczych będziecie mogli podziwiać również po zejściu do podziemnych korytarzy.

Po pełnym wrażeń spacerze po górniczych wyrobiskach możecie odetchnąć świeżym powietrzem w zabrzańskim ogrodzie botanicznym. Rośnie tu ponad 5 tys. krzewów i drzew. W tutejszych szklarniach zobaczyć można egzotyczne kaktusy i palmy, a w oczkach wodnych dzieci dostrzegą kolorowe rybki.

Przydatne strony: www.muzeumgornictwa.pl, www.mob-zabrze.pl.


Tarnowskie Góry

Podziemne kopalniane korytarze zafascynowały wasze pociechy? W takim razie na swojej trasie po województwie śląskim nie możecie pominąć Tarnowskich Gór. Mnóstwo niezapomnianych wrażeń dostarczy wam wycieczka po dawnej kopalni srebra. Maluchy najbardziej zainteresuje bez wątpienia Sztolnia Czarnego Pstrąga. Dlaczego? Jej zwiedzanie odbywa się na łodziach! Być może dzieciom uda się dostrzec w podziemnych wodach przemykające obok łodzi pstrągi.

Przydatne strony: www.kopalniasrebra.pl.


Gliwice

Gliwicką budowlą, którą dostrzec można już z daleka, jest ponad 100-metrowa radiostacja. Jest to jedna z najwyższych drewnianych konstrukcji na świecie, a jej historia sięga lat 30. XX w. Koniecznie wybierzcie się także do gliwickiej palmiarni, gdzie maluchy zobaczą wspaniałe egzotyczne rośliny, a wśród nich kilka tysięcy gatunków kaktusów!

Na małych odkrywców czeka również Muzeum Geologii Złóż. Na wystawach prezentowane są jedyne w swoim rodzaju egzemplarze minerałów, skamieniałości, a nawet meteorytów. Na waszą uwagę zasługuje także położony w centrum miasta zamek Piastów Śląskich z XIV w. W jego wnętrzu zobaczyć można ekspozycje przedstawiające dawne fotografie, zbroje i miecze, archeologiczne znaleziska.

Przydatne strony: www.muzeum.gliwice.pl, www.mzuk.gliwice.pl, www.muzeum-geologiczne.polsl.pl.


Będzin

Już z daleka dostrzec można wspaniałą sylwetkę będzińskiego zamku. Początki warowni sięgają XIII w., a wzniesiona została z polecenia Kazimierza Wielkiego. Wasz zachwyt wzbudzi nie tylko majestatyczna architektura, ale również ciekawe wnętrza budowli. W pomieszczeniach zamku działa obecnie Muzeum Zagłębia. Podczas zwiedzania maluchy mają okazję zobaczyć stare dokumenty i fotografie, ilustrujące dzieje miasta, a także kolekcję broni od początku XVI aż do XX w.

Przydatne strony: www.muzeum.bedzin.pl.


Bielsko-Biała

Bielsko-Biała zaprasza wszystkich dużych i małych wielbicieli bajek. W tutejszym Studio Filmów Rysunkowych powstawały uwielbiane przez wszystkich kreskówki, m.in. „Reksio” czy „Bolek i Lolek”. Po spotkaniu z bajkowymi bohaterami możecie wsiąść w wagoniki kolejki linowej i wjechać na szczyt Szyndzielni, skąd rozpościera się piękna panorama miasta i okolic.

Zwiedzając miasto, nie możecie pominąć jego najważniejszego zabytku: wspaniałego zamku książąt Sułkowskich. Choć początki budowli sięgają XIV w., to jego obecny wygląd jest efektem wielkiej przebudowy, która miała miejsce w XIX stuleciu. Warownia jest jednym z oddziałów Muzeum w Bielsku-Białej. Z pewnością zainteresują was ekspozycje prezentujące ciekawe archeologiczne zbiory, m.in. stare monety czy gliniane naczynia. Kolejnym oddziałem jest Dom Tkacza, w którym z kolei maluchy będą mogły zobaczyć, jak wyglądał warsztat pracy rzemieślnika i jakich narzędzi używał. Wstąpcie również do Muzeum Techniki. Wśród maszyn, które można tu podziwiać, dominują te związane z przemysłem włókienniczym. Ale na pewno waszą uwagę przyciągnie również… fiat 126p z 1977 r.

Przydatne strony: www.muzeum.bielsko.pl, www.kolej-szyndzielnia.pl, www.sfr.com.pl.


Beskidy: Ustroń, Szczyrk, Żywiec, Wisła

Uwielbiacie rodzinne wędrówki po górach? Wasze oczekiwania z pewnością spełni Beskid Żywiecki i Śląski. Oprócz malowniczych krajobrazów czekają tu na was również inne atrakcje. W Wiśle koniecznie wybierzcie się do Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza. Zobaczycie tu zdobyte przez skoczka trofea, puchary i medale. Wasze maluchy zaciekawi także Rezydencja Prezydenta RP. Można ją podziwiać nie tylko z zewnątrz: część sal udostępnionych jest do zwiedzania.

W Szczyrku kolejka linowa zabierze was na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego: Skrzyczne. W Ustroniu mnóstwo frajdy sprawi wam wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek, gdzie dzieci spotkają jelenie, sowy, sokoły, dziki. Z kolei w Żywcu waszej uwadze nie może umknąć Stary Zamek, w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie. Zarówno dzieci, jak i rodzice będą zachwyceni ekspozycjami w Muzeum Browaru Żywiec, a jeśli pogoda dopisuje – warto znaleźć chwilę na odpoczynek nad Jeziorem Żywieckim.

Przydatne strony: www.malysz.org, www.zamekwisla.pl, www.szczyrk.cos.pl, www.lesnypark.pl, www.muzeum-zywiec.pl.


Pszczyna

Żubry na Śląsku? Jak najbardziej! Możliwość zobaczenia tych majestatycznych zwierząt daje Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie. Maluchy zobaczą tu również inne gatunki zwierząt, m.in. łabędzie, pawie, jelenie. Nieopodal znajduje się kolejne ciekawe miejsce: skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, a w nim np. kuźnia, spichlerz, młyn, wozownia.

Warto też udać się do imponującego zamku, będącego dawną rezydencją magnacką. W działającym tu Muzeum Zamkowym wzrok przyciągają bogato zdobione komnaty, zbroje czy… miniaturowe portrety. Z kolei mnóstwo starych gazet, maszyny drukarskie i dawne instrumenty muzyczne zobaczycie w Muzeum Prasy Śląskiej.

Przydatne strony: www.muzeumprasy.pl, www.skansen.pszczyna.pl, www.zubry.pszczyna.pl, www.zamek-pszczyna.pl.


Częstochowa

Obowiązkowym punktem wycieczki po województwie śląskim jest Częstochowa. W jej krajobrazie dominuje wieża słynnego sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. Choć dla małych dzieci burzliwa historia tego miejsca może być zbyt skomplikowana, to z pewnością warto wejść do środka bazyliki, aby zobaczyć słynny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

W Częstochowie na turystów czeka także Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Choć placówka powstała nie w prawdziwej kopalni, lecz w korytarzach wydrążonych specjalnie w celu jej utworzenia, to i tak jest fascynującym miejscem. Znajdujące się tutaj eksponaty są w 100 proc. autentyczne i niegdyś wspomagały górników w ich ciężkiej pracy.

Przydatne strony: www.jasnagora.pl, www.kopalnia.muzeumczestochowa.pl.


Ogrodzieniec

Wspaniały biały zamek widać już z oddali. Zadziwia swoim ogromem i pięknym położeniem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Choć budowla zlokalizowana jest we wsi Podzamcze, to powszechnie znany jest jako zamek w Ogrodzieńcu. Spacer po nim będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Nieco większe maluchy o mocniejszych nerwach zabrać można do sali, w której prezentowane są używane niegdyś narzędzia tortur.

Ciekawe atrakcje czekają na was również u podnóża zamku. Jest tu park miniatur, w którym dzieci mogą podziwiać m.in. makiety zamków Jury, a także repliki machin oblężniczych, np. katapult. Najmłodsi z pewnością chętnie oddadzą się harcom na tutejszym placu zabaw. Większe dzieci można zabrać do pobliskiego parku linowego.

Przydatne strony: www.zamek-ogrodzieniec.pl, www.park-ogrodzieniec.pl, www.adrenalinapark.pl.


Mirów i Bobolice

Jeśli jesteście fanami średniowiecznych zamków, wybierzcie się także do wsi Mirów i Bobolice. Wspaniale prezentuje się budowla w Bobolicach. Możecie wejść do środka i podziwiać piękne komnaty. Udajcie się również do sąsiedniej miejscowości Mirów. Znajdujące się tu ruiny wyglądają wyjątkowo malowniczo. Obecnie zamek podziwiać można tylko z zewnątrz, jednak w najbliższych latach planowana jest rekonstrukcja budowli.

Przydatne strony: www.zamekbobolice.pl.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ