Pin It

Województwo zachodniopomorskie kusi piaszczystymi plażami, sięgającymi nieba latarniami morskimi i wspaniałymi zabytkami. Warto przespacerować się uliczkami Szczecina, zobaczyć wojskowe poligony w Bornem Sulinowie czy poczuć się jak Wiking na wyspie Wolin.

Świnoujście

Świnoujście to niezwykłe miasto, drugiego takiego nie ma w całej Polsce. Miasto położone jest na 44 wyspach! Największym atutem Świnoujścia jest bez wątpienia piękna plaża i – w okresie letnim – wyjątkowo ciepła woda Bałtyku. Do spacerów zachęca nadmorska promenada, pełna kramów z pamiątkami i stoisk z lodami. Wybierzcie się również na falochron zachodni, na którego końcu dumnie wznosi się symbol Świnoujścia: biały wiatrak, a właściwie stawa, czyli znak nawigacyjny. Obowiązkowym punktem wycieczki jest wizyta w tutejszych muzeach: Muzeum Rybołówstwa MorskiegoMuzeum Obrony Wybrzeża, które zorganizowane jest w forcie Gerharda. Jak na prawdziwe nadmorskie miasto przystało, Świnoujście posiada własną latarnię, która jest jednym z najwyższych tego typu obiektów w Europie! Wdrapcie się schodami na samą górę i podziwiajcie piękną panoramę okolic.

Przydatne strony: www.muzeum-swinoujscie.pl; www.fort-gerharda.pl.


Wolin

Wolin to nie tylko nazwa wyspy, ale również położonego na niej miasta. Zwiedzając województwo zachodniopomorskie, nie możecie pominąć tego miejsca. Znajduje się tu skansen stylizowany na wioskę Wikingów. Wkraczając na jego teren, można się poczuć jak w prawdziwym średniowiecznym grodzie. Zobaczycie tu rekonstrukcje dawnych chat, ale i dowiecie się, jak wyglądało życie w tamtych czasach. Szczególnie warto tu zajrzeć, gdy odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów. Można wówczas podglądnąć podczas pracy kowali, tkaczy, szewców czy stać się świadkiem starcia wojowników.

Przydatne strony: www.jomsborg-vineta.com.


Kosmetyki do opalania dla DZIECI


Międzyzdroje

Na wyspie Wolin zlokalizowane jest także inne ciekawe miejsce: Międzyzdroje. Jest to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów. Oprócz plaży czeka tu na was mnóstwo innych atrakcji. Przespacerujcie się molo o długości niemal 400 m i słynną Promenadą Gwiazd. Dzieci będą zachwycone możliwością zobaczenia ulubionych filmowych postaci w Gabinecie Figur Woskowych. Jeszcze więcej emocji zapewni wizyta w Zagrodzie Pokazowej Żubrów, znajdującej się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Okazja do podziwiania tych niezwykłych zwierząt nie zdarza się często. W wolnej chwili wybierzcie się także na wzgórze Gosań, które jest najwyższym wzniesieniem na polskim wybrzeżu.

Przydatne strony: www.woskowe.pl; www.wolinpn.pl.


Kamień Pomorski

Kamień Pomorski warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na jego piękne Stare Miasto. Zabytkowe budowle sprawiają, że miasteczko ma niepowtarzalny klimat. Podczas spaceru, skierujcie swoje kroki do BramyWolińskiej, w której działa Muzeum Kamieni. Dzieci mogą tu zobaczyć niezwykłe skamieniałości, minerały, a nawet meteoryt.

Przydatne strony: www.kamienpomorski.sokolowski-muzea.pl.


Trzęsacz

Trzęsacz to malutka nadmorska wieś. Co więc sprawia, że znana jest w całej Polsce, a dzieci poznają jej nazwę na lekcjach geografii? To właśnie tutaj zrozumieć można, jaką wielką siłę mają morskie fale. Na klifie wznoszą siępozostałości kościoła, który niegdyś zbudowany został w odległości 2 km od brzegu! Widok ruin działa na wyobraźnię i dużych, i małych podróżników.


Szczecin

Największym i najważniejszym miastem województwa zachodniopomorskiego jest Szczecin, ulokowany tuż przy granicy z Niemcami, nad jeziorem Dąbie. Co warto tu zobaczyć? Szczecin zachwyca przede wszystkim cennymi zabytkami, które skupiają się w okolicy WałówChrobrego. Choć na chwilę przystańcie przy katedrze św. Jakuba, którego strzelista wieża wyróżnia się w krajobrazie miasta. Waszej uwadze nie powinien również umknąć Czerwony Ratusz czy – jeden z symboli Szczecina – baszta Siedmiu Płaszczy. Jeśli oglądanie zabytków będzie dla maluchów zbyt nużące… zejdźcie pod ziemię! Znajdujące się pod dworcem tunele to schrony wybudowane w czasie II wojny światowej przez Niemców. Podczas pobytu w Szczecinie nie możecie zapomnieć o wizycie na Zamku KsiążątPomorskich. Jego białej sylwetki nie sposób nie zauważyć. We wnętrzach czekają na was ciekawe wystawy i… Cela Czarownic.

Przydatne strony: www.schron.szczecin.pl; www.zamek.szczecin.pl.


Kołobrzeg

Kołobrzeg choć kojarzy się – zresztą słusznie – z plażą i letnim wypoczynkiem, to warto pamiętać o tym, że jest to również ważne uzdrowisko. O swoje zdrowie możecie zadbać, wędrując kołobrzeskim molo i wdychając powietrze z jodem. Na dorosłych czekają również lecznicze zabiegi, m.in. kąpiele w borowinie. W Kołobrzegu nie brakuje ciekawych zabytków, spośród których na uwagę zasługuje przede wszystkim imponujący ratusz. Wspaniale prezentuje się także latarnia morska. Małych podróżników najbardziej zafascynuje jednak okręt ORP Fala. Moc rozrywki zapewni wam również park linowy.

Przydatne strony: www.muzeum.kolobrzeg.pl; www.parklinowy.kolobrzeg.pl.


Zieleniewo

Tuż przy Kołobrzegu znajduje się wieś Zieleniewo, a w niej nie lada atrakcja: miasteczko rozrywki Dziki Zachód. Można tu spędzić cały dzień i nie nudzić się ani przez chwilę! Dzieci dowiedzą się i zobaczą, jak żyli Indianie, będą mogły założyć na siebie indiański strój czy nauczyć się indiańskiego tańca. Na terenie miasteczka są również budynki stylizowane na te, które znamy z westernów. Można wejść do saloonu, zobaczyć napad na bank czy spróbować swoich sił w rzucaniu lassem. Jest tu również minizoo, w którym mieszkają konie, zebry, kozy, a nawet wielbłąd.

Przydatne strony: www.dzikizachod.com.pl.


Darłowo

Darłowo zachęca do wypoczynku na plaży, ale również do niespiesznych spacerów uliczkami Starego Miasta. Do najcenniejszych zabytków należy niewielki kościół św. Gertrudy, który na pierwszy rzut oka wcale kościoła nie przypomina. Wstąpcie także na Zamek Książąt Pomorskich, w którym można podziwiać eksponaty prezentujące historię regionu i dawne dzieje zamku, sprzęt nawigacyjny i do połowów ryb, trofea myśliwskie czy ciekawe mapy. W Darłowie znajduje się także latarnia morska, która choć jest jedną z najniższych na polskim wybrzeżu, to bez wątpienia posiada swój urok.

Przydatne strony: www.muzeumdarlowo.pl.


Koszalin

Koszalin to jedno z większych miast w województwie, dlatego nie można go pominąć podczas wojaży. Interesujące zabytki skupiają się na tereniestarówki. Na pewno wasz wzrok przyciągnie katedra, której historia sięga początku XIV w. O długich dziejach miasta świadczą również fragmentymurów obronnych. Popołudnie możecie spędzić w indiańskiej wioscebądź w parku linowym.

Przydatne strony: www.indianskiswiat.pl; www.koszalin.avana.pl.


Czaplinek

Jeśli odwiedziliście wioskę Wikingów na wyspie Wolin i wasze maluchy były zachwycone, koniecznie udajcie się do Czaplinka. To niewielkie miasteczko znane jest z rekonstrukcji średniowiecznego grodu. Usłyszycie tu opowieści o dawnych dziejach i tradycjach, nauczycie się strzelać z łuku, zobaczycie, jak pracuje kowal. Na terenie osady odbywają się również liczne turnieje i festyny.

Przydatne strony: www.slawogrod.eu.


Borne Sulinowo

Borne Sulinowo jest bardzo tajemniczym miejscem. Przez długie lata miasto nie istniało na żadnej mapie! Wszystko z powodu znajdujących się tu terenów militarnych, należących niegdyś do wojsk radzieckich. Dzisiaj Borne Sulinowo można już odwiedzać – i na pewno warto to zrobić. Zobaczycie tu domy żołnierzy, siedziby oficerów, szpital wojskowy, magazyny. Wycieczka będzie niezapomniana.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ