Pin It

Każdą sekundę chciałabyś spędzać ze swoim maluszkiem. Jesteś pełna energii i znajdujesz czas na seks. Podziwiasz inne mamy i tolerujesz odmienne poglądy na wychowanie. Ale czy na pewno? Ankieta przeprowadzona przez portale Parenting.com i Today.com wśród ponad 25 tys. kobiet ujawnia, że mamy mają swoje sekrety, którymi niechętnie dzielą się z innymi…

Chwila dla siebie i głęboki sen

23 proc. mam przyznaje, że po porodzie najbardziej tęsknią za czasem tylko dla siebie. Kiedy maluszek zajmuje całą uwagę, nawet najkrótsza chwila, kiedy mogą poczytać książkę czy wziąć relaksującą kąpiel, jest na wagę złota. Niemal 53 proc. świeżo upieczonych mam ujawnia, że mając do wyboru nieprzerwany sen i świetny seks, wybiorą… to pierwsze. Nieustanne zmęczenie jest tym, na co ankietowane kobiety narzekają najczęściej. Mamy tęsknią również za swoim ciałem sprzed ciąży – zgrabna sylwetka to marzenie 14 proc. ankietowanych.

Czy postąpiłabym tak samo?

Gdyby zapytać przypadkową mamę, czy jest zadowolona z tego, jak ułożyło się jej życie, większość prawdopodobnie odpowiedziałaby, że tak. Ale czy tak samo twierdzą, wypowiadając się anonimowo? Okazuje się, że niekoniecznie. Wiele mam dręczą pytania i wątpliwości „co by było, gdyby…”. Aż 71 proc. ankietowanych przyznaje, że gdyby mogło cofnąć czas i pewne rzeczy zrobić inaczej, to skorzystałyby z takiej możliwości. 23 proc. kobiet wybrałoby… innego partnera, 21 proc. chciałoby mieć więcej dzieci, 14 proc. inaczej poprowadziłoby swoją karierę, a 4 proc. zastanowiłoby się, czy w ogóle chciałyby zostać matkami.

„Choć kocham swoje dzieci nad życie i nie zamieniłabym je na żadne inne, to czasem zastanawiam się, co by było, gdyby… i myślę, czy nie byłoby lepiej zdecydować się na nie trochę później. Tęsknie za czasem, gdy mogłam działać spontanicznie i musiałam się martwić tylko o siebie”, przyznaje jedna z mam.

Karmienie piersią i wychowanie

Kwestia karmienia piersią jest wyjątkowo drażliwa. 18 proc. ankietowanych kobiet stwierdza, że negatywnie ocenia inne mamy, które nie zdecydowały się karmić naturalnie. Z drugiej strony jednak kobiety, które karmią piersią przez dłuższy czas, również wstydzą się do tego przyznać. Dotyczy to aż 42 proc. karmiących mam. „Karmiłam córkę piersią do czasu, aż ukończyła 2. rok życia, ale jedynymi osobami, które o tym wiedziały, to mój mąż i mama”, napisała jedna z ankietowanych.

Jeśli czasem masz wrażenie, że inne mamy cię oceniają, to… masz rację. Przyznaje się do tego aż 88 proc. uczestniczek badania! Dotyczy to szczególnie niegrzecznego zachowania dziecka (66 proc.) i jego nadwagi (37 proc.).

Które bardziej?

Choć większość mam zarzeka się, że wszystkie swoje dzieci kocha jednakowo, to… nie zawsze jest to prawda. 14 proc. ankietowanych twierdzi, że mają swojego ulubieńca. Jedna z mam stwierdza: „Kocham moje dzieci po równo, jednak czas spędzany z jednym z nim cieszy mnie bardziej. Staram się tego nie okazywać w moim zachowaniu, ale boję się, że ktoś może to zauważyć”.

Nie mam z kim dziecka zostawić…

Zostaliście zaproszeni na przyjęcie, ale nie macie ochoty na nie pójść? Jak przyznaje aż 84 proc. mam, opieka nad dzieckiem jest wygodną wymówką, aby wymigać się od takich spotkań. 45 proc. ankietowanych korzysta z niej przynajmniej raz w miesiącu.

Co więcej, 49 proc. uczestniczek badania stwierdza, że czasem wysyłają do szkoły dziecko skarżące się na ból brzucha, nie mając możliwości zostania z nim w domu lub nie chcąc opuszczać kolejnych dni w pracy.

Na podstawie: www.parenting.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ