O czym pamiętać przed podróżą?
Pin It

Podekscytowani odliczacie dni do wymarzonej podróży i z zapałem kompletujecie bagaż. Zaraz, zaraz… czy czegoś w nim nie brakuje? „Paszport!”, przypominasz sobie nagle o dokumencie, zagrzebanym gdzieś pod stertą innych papierów. Z przerażeniem stwierdzasz, że twój już dawno stracił ważność, a wasz maluch w ogóle go nie posiada… O czym pamiętać przed podróżą, żeby uniknąć takich mrożących krew w żyłach sytuacji?

Dokumenty

Dokumenty to najważniejsza część wakacyjnego ekwipunku, a niestety zaczynamy ich poszukiwać na samym końcu. Konsekwencje mogą być nieprzyjemne. Na uzyskanie nowych dokumentów potrzeba około miesiąca, więc jeśli przypomnimy sobie o nich zbyt późno, rodzinny wyjazd może pozostać jedynie w sferze marzeń. Jakie dokumenty są niezbędne?

Oczywiście, do wojaży po kraju wystarczą te, które nosicie przy sobie na co dzień. Problem pojawia się wtedy, gdy planujecie wyprawę za granicę. Do zwiedzania państw wchodzących w skład Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Musi go jednak posiadać także dziecko. Aby wyrobić brzdącowi dowód, należy udać się do urzędu gminy właściwego dla miejsca zameldowania i złożyć odpowiedni wniosek (wraz z dwoma fotografiami i odpisem aktu urodzenia), który musi być poparty zgodą obydwojga rodziców. Wydanie dowodu jest bezpłatne.

Jeśli za cel podróży obraliście kraj niebędący państwem członkowskim, potrzebne będą paszporty. Podobnie jak w przypadku dowodu, ich wyrobienie może potrwać nawet miesiąc, dlatego warto sprawdzić datę ważności na długo przed wyjazdem. W ubiegłym roku zmianie uległy ustalenia dotyczące paszportów dla dzieci. Dotychczas maluch mógł być wpisany w dokumencie rodzica. Obecnie wpis taki jest nieważny (jeśli dziecko wpisane jest u ciebie, ale paszport jest ważny, nie musisz go wymieniać). Maluch potrzebuje więc własnego dokumentu. Wniosek (wraz ze zdjęciem) należy złożyć w urzędzie wojewódzkim, również z potwierdzeniem zgody obydwojga rodziców. Opłata wynosi 30 zł (dziecko do 13. roku życia).

Przed wyjazdem warto sprawdzić także wymagania wizowe w danym kraju. W niektórych państwach wizę turystyczną nabyć można na granicy, w przypadku innych wniosek trzeba złożyć wcześniej.

Oprócz dokumentów uprawniających do przekraczania granic trzeba pamiętać również o innych, tak samo ważnych. Jednym z nich jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta potwierdza fakt ubezpieczenia w ramach NFZ i pozwala na korzystanie z publicznych placówek w kraju docelowym, według zasad obowiązujących na jego terenie. Warto pomyśleć również o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Jeśli wybieracie się na wakacje z biurem podróży, w cenie wycieczki takie ubezpieczenie jest uwzględnione, jednak ma ono zwykle tylko podstawowy zakres.

Przed podróżą sprawdźcie także, jaka waluta obowiązuje w kraju, do którego się udajecie. Wprawdzie na miejscu zwykle można skorzystać z bankomatów, jednak trzeba się liczyć z tym, że za każdą wypłatę pobrana zostanie dość wysoka prowizja.


Słyszałaś/eś o Citi Milach? Dzięki karcie kredytowej Citi Bank, możesz wymieniać je na bilety lotnicze albo noclegi w super hotelach! Sprawdź to.


Transport

Podróżując po Polsce, warto zorientować się, jakie zniżki przysługują maluchowi w środkach transportu. Dzieci do 4. roku życia mogą jeździć pociągiem za darmo, jednak należy nabyć bilet ze 100 proc. zniżką i mieć przy sobie dokument potwierdzający wiek dziecka. Dobrym pomysłem są także bilety rodzinne z 33 proc. zniżką – dla maksymalnie 5 osób, z których przynajmniej jedna to musi być dziecko do 16. roku życia.

Jeśli wybieracie się za granicę samochodem, zapoznajcie się z obowiązującymi w danym kraju ograniczeniami prędkości. Obcokrajowcy są zwykle dość surowo traktowani w przypadku zbyt szybkiej jazdy, dlatego lepiej unikać zatrzymania na drodze przez policjantów.

Najwięcej przygotowań wymaga podróż samolotem. Przed lotem należy dokładnie przeczytać wymagania ustalone przez konkretnego przewoźnika (mogą się one różnić między poszczególnymi firmami). Dotyczy to szczególnie ceny biletu dla dziecka, warunków przewozu wózka, fotelika i jedzenia dla dziecka. Zwykle niemowlę do 2. roku życia podróżuje z 90 proc. zniżką, ale pod warunkiem, że lot spędza na kolanach opiekuna. Fotelik należy nadać wraz z bagażem, choć czasem obsługa zgadza się na jego wniesienie. Jeśli jednak będziecie chcieli usadowić w nim maluszka i umieścić na fotelu obok was, może okazać się konieczne zapłacenie wyższej ceny za bilet, z racji, że dziecko zajmuje dodatkowe miejsce. Transport wózka (składanego!) jest najczęściej darmowy i można go oddać obsłudze przed samym wejściem do samolotu.

Warto dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w odniesieniu do jedzenia i picia dla dziecka. Wszelkiego rodzaju płyny powinny być zapakowane w pojedyncze opakowania o pojemności 100 ml każde i włożone do przezroczystej torebki. Pożywienie dla dzieci jest jednak zwykle wyjątkiem i bez problemu można je wnieść ze sobą na pokład.

Konsultacja z lekarzem

Przed wyjazdem wybierzcie się do pediatry na konsultację, nawet jeśli będziecie podróżować po Polsce. Specjalista doradzi, czego nie powinno zabraknąć w apteczce. Taka wizyta jest konieczna, gdy planujecie podróż za granicę, a zwłaszcza jeśli będzie to wycieczka na inny kontynent. Być może niezbędne okaże się wykonanie dodatkowych szczepień, dlatego takiej wizyty lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę. Jeśli ktoś z rodziny stale przyjmuje konkretne leki, należy zastanowić się, czy posiadany zapas wystarczy na czas wyprawy. Lepiej oszczędzić sobie nerwowego poszukiwania lekarza i biegania po aptekach już na miejscu.

Rozeznanie terenu

Zanim wyruszycie w trasę, zapoznajcie się choć pobieżnie ze zwyczajami panującymi w danym kraju. Może się zdarzyć, że gest, który u nas używany jest powszechnie, w innym państwie będzie obraźliwy, np. uniesiony kciuk nie jest mile widziany m.in. w Grecji. Z kolei w Bułgarii kiwanie głową góra-dół, które w Polsce oznacza zgodę, tam jest równoznaczne z odmową. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy w terminie, w którym będziemy wypoczywać, nie są obchodzone święta religijne czy państwowe. Może to być równoznaczne z tłumami świętujących bądź z zamkniętymi lokalami i sklepami.

Nie zapomnijcie spisać przed wyjazdem ważnych numerów telefonów, np. pogotowia ratunkowego czy pomocy drogowej. Pod ręką warto mieć także adres i kontakt do polskiej ambasady w odwiedzanym państwie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ