Pin It

Ciążowy brzuszek początkowo nie wyróżnia się niczym specjalnym. Z czasem zaczynasz mieć problemy z dopięciem ulubionych spodni. Wraz z upływem kolejnych miesięcy powoli, ale systematycznie zaokrągla się. U każdej przyszłej mamy wzbudza wzruszenie, czułość, troskliwość. Jak jeszcze mocniej się z nim zaprzyjaźnić?

Czuły dotyk

Chęć nieustannego dotykania ciążowego brzuszka pojawia się bardzo wcześnie, bo nieraz już w pierwszych tygodniach ciąży. Choć nie zmienił jeszcze rozmiarów, a otoczenie może nawet nie dostrzec, że spodziewasz się dziecka, ty odczuwasz podświadomą potrzebę głaskania go i trzymania na nim dłoni. Możliwe, że to natura podpowiada, aby chronić maluszka przed ewentualnymi zagrożeniami płynącymi z zewnątrz. A może po prostu czujesz, że dziecko jeszcze przed narodzinami potrzebuje ciepłego dotyku i twojej matczynej czułości.

Jeśli więc ciąża nie jest zagrożona, do woli dotykaj i głaszcz swój brzuch. Możesz go delikatnie masować (ale bez uciskania czy rozciągania skóry) podczas nakładania balsamu czy oliwki przeciw rozstępom. Oczywiście – do głaskania ciążowego brzuszka zachęcaj również swojego partnera! Na późniejszym etapie ciąży możesz spodziewać się, że maluszek będzie podążał ze swoimi kopniakami tam, gdzie wyczuje twoją dłoń.

Kołysanka dla maluszka

Już w okolicach 5. miesiąca ciąży twój maluszek reaguje na dźwięki. Co więcej, specjaliści już wielokrotnie udowodnili, że płód nie tylko słyszy, ale i zapamiętuje docierające do niego melodie. Kiedy więc tylko masz na to ochotę, mów do swojego brzuszka, czytaj książki, słuchaj muzyki. Oczywiście, wybieraj te piosenki, które lubisz. Melodie mają sprawiać radość nie tylko dziecku, ale i tobie. Naukowcy jednak sugerują, aby wybierać utwory spokojne, ale o wyraźnie wyczuwalnym rytmie i równym tempie, zbliżonym do dźwięku, jaki kojarzy się dziecku z biciem twojego serca.

Brzuch jak malowany

Ciążowy brzuch może stać się płótnem, na którym namalujesz wszystko, co tylko przyjdzie ci do głowy. Możesz kupić specjalne nietoksyczne farby i przystąpić do tworzenia dzieła. Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia. Kiedy już obraz będzie gotowy, poproś partnera o zrobienie zdjęcia. Będzie to doskonała pamiątka z czasu ciąży.

Odziez i bielizna dla mam

Ubierz go modnie

W pierwszej chwili myśl o dużym brzuchu może wydać się niepokojąca. W co się ubrać? Co założyć, żeby wyglądać modnie? Nie zakładaj na siebie rozciągniętego podkoszulka podkradzionego partnerowi. Zadbaj o to, aby umiejętnie podkreślać – a nie ukrywać – zaokrągloną sylwetkę. Wybieraj fasony, które wręcz stworzone są dla kobiet w ciąży, np. odcinane pod biustem tuniki i sukienki. Pomyśl o swoim dobrym samopoczuciu również wtedy, gdy kładziesz się do łóżka. Wybór koszulek nocnych dla przyszłych mam jest bardzo szeroki. Bez problemu znajdziesz model, w którym będziesz czuć się wygodnie i… seksownie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ