pamiątki z dzieciństwa
Pin It

Dzieciństwo to najpiękniejszy okres w życiu każdego człowieka, zarówno dla niego samego, jak i dla jego rodziców. Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy. Maluchy rosną, a wspólnie spędzanego czasu jest coraz mniej. Jak zatem zachować niepowtarzalne chwile spędzone z dzieckiem? Mamy dla was kilka pomysłów na pamiątki z dzieciństwa.

Zdjęcia

Fotografie nadrukowane na kubku, koszulce, czy wielkim płótnie robią duże wrażenie, ale istnieje ryzyko, że nie przetrwają kilku, czy kilkunastu lat. Poza tym, gadżety fotograficzne są dość drogie, często mało przydatne i zajmują sporo miejsca. Spośród tysiąca zrobionych dziecku zdjęć, warto raz na jakiś czas wyselekcjonować te najładniejsze lub obrazujące wyjątkowe dla was momenty i je wydrukować. Nic tak po latach nie przywołuje wspomnień, jak z pozoru zwykły album fotograficzny, wypełniony wspólnymi zdjęciami. Tradycyjny album z kieszonkami możesz zastąpić także fotoksiążką, którą bez problemu samemu zaprojektujesz w internecie. Pomyśl o wprowadzeniu zwyczaju, polegającego na tworzeniu jednego egzemplarza rocznie, dokumentującego najważniejsze wydarzenia w waszym wspólnym życiu (np. pierwszy ząbek, wyjazd nad morze, czy roczek).

Filmy

Gdy maluch się śmieje, nagrywasz to. Gdy robi pierwsze kroki, nagrywasz to. Gdy zdmuchuje pierwszą świeczkę, również to nagrywasz. Takie krótkie filmiki w telefonie lub aparacie, niestety bardzo często zostają tylko w nim. Zapominamy skopiować je na dysk komputera, a przy zmianie telefonu po prostu gdzieś przepadają. Dlatego, tak jak w przypadku zdjęć, warto raz w roku zgrać je wszystkie w jedno miejsce i połączyć w całość za pomocą któregoś z wielu dostępnych, darmowych programów komputerowych. Choć wymaga to dużej sumienności, takie filmy z dzieciństwa mogą okazać się idealnym prezentem dla 18-latka wkraczającego w samodzielne, dorosłe życie.

Kronika/album

W wielu księgarniach znajdziesz specjalne kroniki lub albumy maluszka, w których możesz notować, takie informacje jak: waga/wzrost niemowlaka, data chrztu, czy pojawienie się pierwszego zęba. Poza tymi „ważnymi” datami, w takiej książce (lub po prostu ładnym zeszycie w twardej oprawie) znajdziesz również miejsce na wspomnienia: pierwszej podróży pociągiem, pierwszej wizyty u fryzjera, ulubionej zabawki, czy najzabawniejszych słów lub powiedzonek malucha w danym okresie. W redakcji same posiadamy takie albumy z naszego dzieciństwa i są one niepowtarzalną pamiątką, przywołującą wzruszające historie.

Skrzynia skarbów

Z niektórymi momentami w życiu wiążą się nie tylko konkretne przeżycia, które możesz sfotografować, czy opisać, ale również przedmioty, będące symbolem danego wydarzenia. Kartka z pierwszym rysunkiem malucha, ulubiony miś, odcisk stópek, pamiątka chrztu świętego lub inna ważna dla was rzecz powinna znaleźć się właśnie w przeznaczonej do tego skrzyni, czy pudełku. Sumiennie uzupełniana może okazać się skarbnicą wspomnień dla dorosłego już człowieka, zakładającego swoją rodzinę.

Nie do odtworzenia

Zachowanie niektórych wspomnień, takich jak smak, czy zapach może być niezwykle trudne. Kto z was jednak nie pamięta smaku ulubionej potrawy (drożdżowego ciasta, kaszy manny z syropem malinowym, czy kanapki z masłem i cukrem), wykonywanej często przez babcię lub mamę? Albo zapachu świeżo krochmalonej pościeli, pod którą chowaliście się przed rodzeństwem? Dzieci odbierają wszystko dwa razy bardziej, dlatego najważniejsze są – nie zdjęcia, filmy, czy pamiątki –a dobre, pełne smaku, radości i wyjątkowości wspomnienia. Wspólne zbieranie owoców w sadzie dziadka, pieczenie ulubionego ciasta, czy rozwieszanie z maluchem pachnącego prania nie tylko nauczy go wielu przydatnych umiejętności, ale również pozwoli przeżyć najlepsze na świecie dzieciństwo, do którego po latach będzie pragnął powracać.

lovela proszki dla niemowląt

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ