Pamiątki z wakacji
Pin It

Uwiecznione na fotografiach wyjątkowe miejsca i momenty to najwspanialsza pamiątki z wakacji z rodziną. Czasem jednak kusi nas, aby z wycieczki przywieźć coś więcej. Coś, co przez kolejne lata będzie nam przywodzić na myśl tą konkretną niepowtarzalną podróż. Co warto zabrać ze sobą do domu?

Idealna pamiątka

Z pewnością doskonale znacie taki obrazek: tuż przy najpopularniejszych atrakcjach stoją ciasno ustawione stragany, a na nich porażają kolorem kiczowate bibeloty, które teoretycznie mają kojarzyć się z odwiedzanym miejscem. W rzeczywistości plastikowy świecący miecz albo przeraźliwie szczekający pluszowy piesek zamiast wzbudzać zachwyt, odstraszają i zniechęcają do zakupów. Choć na tego typu stoiskach znaleźć można również oryginalne drobiazgi, które zasługują na uwagę i zapakowanie do powrotnego bagażu, najczęściej jednak królują tu wysokie ceny i tandeta.

W poszukiwaniu idealnej pamiątki warto oddalić się od tego typu miejsc. Wybierzcie się na lokalne targowisko. Jednak nawet i tam, sięgając po ciekawy gadżet, pooglądajcie go z każdej strony. Zwróćcie uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany i – przede wszystkim – czy nie widnieje na nim napis „made in China”. Warto dowiedzieć się od mieszkańców, gdzie znajdują się warsztaty miejscowych twórców. Nic tak nie cieszy jak pamiątka wykonana przez lokalnego artystę, a jeszcze lepiej, gdy pamiątkę zrobić można… własnoręcznie. Może w okolicy działa warsztat czy muzeum, w którym turyści mogą samodzielnie ukręcić masło czy ulepić miseczkę z gliny. Taka możliwość sprawi waszym maluchom mnóstwo frajdy, a uzyskana w ten sposób pamiątka będzie jedyna w swoim rodzaju.

Jakie konkretne przedmioty warto nabyć w podróży? Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie, dlaczego właściwie chcecie kupić pamiątkę. Nieprzemyślany zakup na pierwszym lepszym stoisku kończy się zwykle tym, że zdobyty drobiazg niedługo po wakacjach pokrywa się kurzem i ostatecznie ląduje na dnie szuflady lub nawet w koszu. Idealna pamiątka powinna spełniać dwa kryteria: musi kojarzyć się z tym jednym konkretnym miejscem i najlepiej, aby tylko w nim była dostępna. Co to może być?

Lokalne smakołyki

Doskonała pamiątką – choć niestety dość krótkotrwałą – są wszelkiego rodzaju specjały regionalnej kuchni. Przykładem takiego polskiego przysmaku mogą być słynne oscypki czy toruńskie pierniki. Pamiętajcie jednak o tym, żeby nie kupować „scypków” czy „serków owczych”. Jeśli zależy wam na skosztowaniu prawdziwego oscypka, szukajcie go pod taką właśnie nazwą, która jest prawnie chroniona.

Z krajów słynących z produkcji wina, np. Węgier czy Francji, warto przywieźć butelkę tego trunku. Na Węgrzech waszą uwagę powinna zwrócić także papryka – suszona czy sproszkowana – i salami. Popularną pamiątką z krajów śródziemnomorskich jest oczywiście butelka oliwy z oliwek. W Belgii warto zajrzeć na półki z wyrobami czekoladowymi. Każdy kraj może pochwalić się niepowtarzalną kuchnią, warto więc zapakować do torby to, co jest dla niej charakterystyczne. Zwróćcie jednak uwagę na trwałość przewożonych specjałów, szczególnie przy dłuższych podróżach.


Planujesz wakacje z dzieckiem w tym roku? TUTAJ znajdziesz mnóstwo ciekawych ofert skierowanych dla rodzin.

vacanceselect wczesna rezerewacja


Kosmetyki

A może by tak zabrać ze sobą regionalne specjalności… kosmetyczne? Rozglądnijcie się na targach za produktami do pielęgnacji, które są wytwarzane na bazie miejscowych surowców. Może to być np. tradycyjne mydło z oliwy, które kupić można np. w Grecji, olejek różany, z którego słynie Bułgaria, czy kosmetyki z lawendy uprawianej we francuskiej Prowansji.

Rękodzieło i zabawki

Bardzo popularną kategorią pamiątek są zachwycające starannością wykonania rękodzieła. Kupując taki produkt, macie pewność, że w ich stworzenie zostały włożone wysiłek i pasja. W Belgii warto rozglądnąć się za koronkowymi serwetkami, na Węgrzech za haftowanymi obrusami i narzutami, we Włoszech za drobiazgami ze szkła weneckiego, a w Turcji za barwnymi dywanami.

W wielu regionach Europy rękodzielnicy specjalizują się również w wyrobie unikalnych zabawek, najczęściej z drewna, czy ceramicznych figurek. Taki drobiazg zachwyci nawet najbardziej wybrednego małego podróżnika.

Tego nie wolno

Wyjątkowa atmosfera sprzyja kupowaniu zbyt dużej ilości pamiątek. Często też tracimy rozsądek i nabywamy produkty wątpliwego pochodzenia. Zanim zabierzecie ze sobą dodatkową torbę z bibelotami, zorientujcie się, czy będziecie mogli je bez przeszkód dowieźć na miejsce. Uważajcie na wszelkiego rodzaju pamiątki wytwarzane ze skóry, muszli czy innych surowców pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza gdy wracacie z egzotycznego kraju. Podejrzany przedmiot może być przyczyną zatrzymania na granicy i dalszych nieprzyjemności.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ