Pin It

Małe dzieci potrafią zadawać pytania. Robią to naturalnie, spontanicznie, bez owijania w bawełnę. Potrafią pytać o rzeczy zwyczajne w taki sposób, że niejednokrotnie nas, dorosłych, wprawiają w zakłopotanie. Proste dziecięce pytania potrafią nieraz dotknąć i sprowokować do myślenia, do zastanowienia się nad sensem tego, co i po co się robi, czemu to służy, co nam to faktycznie daje. Pytania, które padają z ust dziecka jednym razem bawią, drugim zaprzątają głowę przez cały dzień, nierzadko też wprawiają w konsternację. Zwłaszcza, gdy nie jest tak łatwo znaleźć nam na nie odpowiedź.

Dzieci pytają z ciekawością poznawania. Osobą, która zachowała w sobie ciekawość dziecka jest coach. On również zadaje wiele pytań, a każde z nich ma sens i ma nas do czegoś przybliżyć. Pytania to jego podstawowe narzędzie pracy. Często używa tych, przed którymi po prostu chcielibyśmy uciec lub, zwyczajnie, nie przyszło nam do głowy, aby je sobie zadać. Udzielając sobie na nie odpowiedzi bierzemy udział w procesie, który pozwala nam się rozwijać, spojrzeć na daną kwestię z szerszej perspektywy, dotrzeć do naszych maksymalnych możliwości, w pełni wykorzystać nasz potencjał, a także doprowadzić do zmiany. Proces ten to coaching.

Coaching to modne słowo, często używane, różnie rozumiane i nierzadko mylone, np. z doradztwem czy mentorstwem. Coaching to proces wspierania rozwoju i utrwalania umiejętności przy pomocy drugiej osoby – coacha – poprzez obserwację, stawianie celów i zadań, regularne udzielanie informacji zwrotnych i trenowanie nowych zachowań. Mówiąc najprościej, jest to proces, który ma pomóc danej osobie w osiąganiu lepszych wyników działań.

Coaching to współpraca z drugim człowiekiem oparta na zaufaniu. To poszukiwanie odpowiedzi na to, co jest ważne oraz wsparcie w podejmowaniu świadomych decyzji odnoszących się do różnych sfer życia, w tym m.in. dotyczących wychowania swojego dziecka w oderwaniu od stereotypów czy odnajdywania równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym.

Kluczem do tego, aby proces się powiódł jest chęć zmiany. Bez niej proces coachingowy traci na znaczeniu. Sama chęć zmiany to jednak nie to samo co jej spowodowanie, stąd coaching jest procesem zorientowanym na działanie, podejmowanie kroków, które przybliżą nas do wyznaczonego przez siebie celu. Nie zawsze  jest to łatwy proces. Nierzadko jest to spory wysiłek i praca – praca przede wszystkim nad sobą.

Agnieszka Maciąg Smak miłości

Coaching dla rodzica

Zarówno obecni, jak i przyszli rodzice, biorąc udział w procesie coachingowym mogą rozwijać swoje kompetencje rodzica, poszukiwać rozwiązań dla swoich dylematów oraz świadomie przygotowywać się do pełnienia tej roli.

Każdy pewnie niejednokrotnie spotkał się z popularną frazą o byciu „dobrym rodzicem”. Najprawdopodobniej wiele osób dąży właśnie do tego, aby takim rodzicem być – zarówno wtedy, gdy może już tulić swoje dziecko w ramionach, jak i w sytuacji, gdy jeszcze na ten moment czeka. Co to jednak znaczy być „dobrym rodzicem”? Nadużywanie tego stwierdzenia może budzić poczucie winy czy powodować niepewność. Jedni mogą mieć wątpliwość, czy są wystarczająco „dobrzy”, skoro posyłają dziecko do żłobka lub oddają opiece niani, sami angażując się w rozwój swojej kariery, inni zaś – że poprzez totalne skoncentrowanie się na byciu mamą lub tatą nie dają sobie możliwości rozwoju, czują się ograniczeni, niewystarczająco spełnieni, co nie pozwala w pełni cieszyć się z tej roli… Ilu rodziców, tyle definicji. Jaka jest Twoja?

W czym jesteś dobry? Za co cenisz siebie, jako rodzica? Jakie masz zasoby, które możesz wykorzystać do tego, aby rozwijać się w tej roli? Czego Ci potrzeba, by być dobrym rodzicem? – to tylko jedne z przykładowych pytań, które warto sobie zadać.

Coaching rodzicielski jest formą wspomagania rodzicielstwa, opartą na założeniu, że każdy z nas ma w sobie potencjał, aby się rozwijać i znajdywać rozwiązania dla różnych, codziennych sytuacji. Pozwala także na wypracowanie równowagi pomiędzy byciem rodzicem, a pełnieniem innych ról. Dążenie do tego, by być świadomym rodzicem nie opiera się bowiem wyłącznie na tym, by zdobywać wiedzę na temat wychowania dziecka, jego pielęgnacji i rozwoju, ale również na poznawaniu samego siebie, swoich zasobów, talentów, emocji, potrzeb, celów.

Osobą, która może motywować, wspierać, inspirować i towarzyszyć w drodze do tego rozwoju, jest właśnie coach.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ