Pin It

Pisanki, mazurki, baranki, koszyczki – święta już niemal na wyciągnięcie ręki. To może być piękny czas odpoczynku w rodzinnym gronie, moment radości i spokoju. I można to osiągnąć w bardzo prosty sposób.

Przygotowaliśmy zestaw kilku zasad, które powinny zawsze działać. Są proste, ale chyba nie zawsze zwraca się na nie uwagę.

1. Nie wszyscy pamiętają o tym, jak ważne jest choćby zwykłe spożywanie razem posiłków. Wspólne jedzenie przy stole potrafi zbudować mocną więź w rodzinie. Na co dzień może nie ma za często takiej możliwości – głównie przez pracę i wszelkiego rodzaju inne obowiązki. Warto skorzystać z okazji, że w święta można to nadrobić i tak zwyczajnie razem posiedzieć.

2. Nie sprzątaj na siłę do ostatniej chwili. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli ten schowany zakamarek, do którego i tak nikt nie zagląda, nie będzie lśnił czystością. A Ty nie musisz dokładać sobie jeszcze więcej pracy.

3. Podobnie z gotowaniem. Pamiętaj, żeby nie koncentrować się na tym aż tak bardzo, że spędzisz całe święta w kuchni. Owszem, na niektóre tradycyjne potrawy czeka się przez cały rok, ale nie zawsze musi ich być tak wiele i nie trzeba poświęcać na to aż tyle czasu.

4. Jeśli nie musisz, nie idź już na wielkie przedświąteczne zakupy. Sprawdź, czego naprawdę potrzebujesz, a co możesz sobie odpuścić. Kolejki w sklepach tuż przed świętami pobijają rekordy długości, a przecież może się zdarzyć, że pójdziesz na takie zakupy z dzieckiem. To nie ułatwia zadania. Jeżeli jednak nie masz wyjścia i musisz się do tego sklepu udać, przygotuj sobie konkretną listę, czego potrzebujesz – zaoszczędzisz  dzięki temu sporo czasu. Dużo szybciej zrobisz też takie zakupy w małym sklepiku, który znajdziesz w pobliżu, niż np. w supermarkecie.

5. Zaangażuj do przygotowań całą rodzinę. Dzieci chętnie pomagają przy robieniu smakołyków. Tym bardziej, jeżeli właśnie zabierasz się do zrobienia pysznych ciast.

6. Wszystko, co związane z pisankami, może stać się świetną zabawą. Pisanki są przecież kolorowe i nawet jeśli Twoje dziecko samo jeszcze jajka nie przyozdobi, to na pewno już przykuje jego uwagę.

7. Postaraj się, by w domu także można było poczuć święta i wiosnę. Z okazji Wielkanocy możesz zadbać np. o wazon z żonkilami, przyozdobić okna w króliczki, baranki, kurczaczki. Ważne, by było kolorowo i świątecznie.

8. Koszyczek ze święconką zawsze przykuwa ogromną uwagę dzieci i bardzo chętnie włączają się w jego przyozdobienie. Pozwól dzieciom ułożyć produkty w koszyczku tak, jak mają na to ochotę. Może nie będą ułożone idealnie i symetrycznie, ale przecież nie to jest najważniejsze. Na pewno będzie w tym sporo serca i zaangażowania.

9. Zróbcie w Lany Poniedziałek mini-wodne zawody. Na bezpiecznym terenie oczywiście. Nie trzeba przecież oblewać się od razu całymi wiadrami. Chodzi o to, by wprowadzić do tego element zabawy i żeby każdy czerpał z tego radość.

Praktycznie jednym mianownikiem, który łączy te wszystkie zasady jest idea spędzania świąt wspólnie. Pamiętaj też o tym, czym tak naprawdę są te święta. To, jak je spędzisz, nie będzie przecież mierzone ilością upieczonych mazurków, wyczyszczonych metrów kwadratowych czy godzin spędzonych w kolejce na zakupach.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ