Pin It

Niektórzy przewoźnicy za bilet dla dziecka każą sobie płacić tyle samo, co za podróż osoby dorosłej. Inni pozwalają dzieciom wejść na pokład za darmo. Sprawdzamy, jak wygląda podróż samolotem z dzieckiem w najpopularniejszych liniach lotniczych.

Najbardziej restrykcyjne przepisy w sprawie przewozu dzieci mają tanie linie lotnicze. W EasyJet dzieci od drugiego roku życia płacą za przelot tyle samo, co dorośli. Młodsze mogą podróżować za darmo na kolanach mamy lub taty. Jeśli mamy dwójkę dzieci poniżej drugiego roku życia, to dla jednego z nich musimy wykupić miejsce obok siebie, w którym może ono siedzieć w foteliku. Płacimy za nie tak, jak za bilet osoby dorosłej. Dzieci poniżej drugiego tygodnia życia nie mogą podróżować tymi liniami.

W Wizzair pod opieką dorosłego może przebywać tylko jedno dziecko. Dziecko do 2 roku życia musi mieć wykupiony bilet za 25 euro i spędzić lot na kolanach rodzica. Dzieci starsze nie mogą podróżować na kolanach mamy i taty i muszą mieć taki sam bilet, jak dorośli. Bezpłatnie można przewieźć jeden wózek lub fotelik dziecięcy (ale już nie chodzik czy fotelik samochodowy) – za inny bagaż malucha trzeba dopłacić.

W Ryanair na pokład nie można wejść z niemowlakiem do siódmego dnia życia. Dzieci do 23 miesiąca życia muszą podróżować na kolanach rodziców i nie można wykupić dla nich osobnego miejsca. Przewóz dziecka kosztuje 142 złote. Przewóz akcesoriów dziecięcych (fotelik, chodzik, łóżeczko) do 20 kg kosztuje 42 złote. Na niemowlę nie przysługuje żaden bagaż, poza jednym, składanym wózkiem którego nie trzeba zgłaszać do odprawy.


Słyszałaś/eś o Citi Milach? Dzięki karcie kredytowej Citi Bank, możesz wymieniać je na bilety lotnicze albo noclegi w super hotelach! Sprawdź to.


U tradycyjnych przewoźników ceny są zwykle bardziej przyjazne. W LOT-cie zniżka dla niemowląt wynosi 90% od wartości taryfy normalnej i dotyczy dzieci poniżej 2 roku życia. Maluch musi przy tym podróżować na kolanach rodzica przypięty pasami. Pod opieką jednego rodzica może przebywać na pokładzie dwoje niemowląt – drugie siedzi na sąsiednim siedzeniu i musi mieć wykupiony bilet. Zniżka za taki bilet to 25%; podobnie jak za bilet dla dzieci od 2 do 11 roku życia. Niektóre samoloty LOT-u mają na pokładzie kołyskę, w której można przewozić niemowlę.

U zagranicznych przewoźników najczęściej niemowlęta do lat dwóch lecą za darmo, a dzieci do 11-13 roku życia za 25-35% ceny biletu. O tym, że mamy zamiar na pokład wziąć niemowlę musimy powiadomić przewoźnika w momencie dokonywania rezerwacji. Najczęściej na stronie, na której kupujemy bilet istnieje taki wybór. Jeśli o tym, że poleci z nami dziecko dowiedzieliśmy się już po dokonaniu rezerwacji, najłatwiej jest zgłosić to na infolinii linii lotniczych. Jeśli kupowaliśmy bilet przez stronę linii, możemy też zalogować się i spróbować zmienić dane dotyczące biletu. Najczęściej jednak można tego dokonać nie później, niż na 24-48 godziny przed odlotem. Im wcześniej, tym lepiej.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ