podział obowiązków w domu
Pin It

Pary, które po równo dzielą się obowiązkami związanymi z wychowywaniem dziecka są bardziej szczęśliwe i mają bardziej udane życie seksualne niż pary, w których zdecydowana większość obowiązków przypada na jedna osobę – doszli do wniosku naukowcy.

Badacze z Georgia State University przeanalizowali dane na temat 487 par, które wzięły udział w ankietach dotyczących podziału obowiązków, opieki nad dziećmi oraz jakości związku (poziom satysfakcji, częstotliwość konfliktów oraz jakość życia seksualnego).

Okazało się, że w porównaniu z parami, które dzieliły się obowiązkami po równo (każdy z partnerów wykonywał pomiędzy 40 a 60 proc.), w parach, w których to kobiety były obciążone większością (ponad 60 proc.) obowiązków obie strony były mniej zadowolone z życia seksualnego i ogólnej jakości związku.

Polecamy: Zadbaj o związek po narodzinach dziecka

W przypadku sytuacji odwrotnej, gdy to mężczyźni przejmowali ponad 60 proc. obowiązków, poziom ogólnego zadowolenia u obu stron był taki sam, jak w przypadku par, które dzieliły się obowiązkami po równo. Co jednak ciekawe, mężczyźni z tej grupy oceniali najniżej jakość swojego życia seksualnego, a ich partnerki – najwyżej.

Spodnie dla niemowlaka (2).png

Podczas kolejnych badań autorzy zamierzają dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie mechanizmy sprawiają, że tak się dzieje.

Wyniki swoich badań naukowcy przedstawili podczas 110. dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego, który odbył się w dniach 22-25 sierpnia w Chicago. (PAP)

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ