Pin It

Nie oszukujmy się, powrót do formy sprzed ciąży rzadko kiedy bywa łatwy i przyjemny. Z jednej strony chcemy odzyskać dawną sylwetkę, z drugiej natomiast brakuje nam zapału i motywacji. „No i czasu…”, powie pewnie niejedna młoda mama. Jest i dobra wiadomość – ćwiczyć można nawet podczas zwykłych codziennych czynności. Jak to robić?

W kuchni lub przy żelazku

Przygotowujesz jedzenie dla maluszka? A może prasujesz? Włącz ulubioną muzykę i z łyżką lub żelazkiem w ręku poruszaj się w jej rytm. Nic tak nie uelastycznia mięśni jak taniec i wcale nie musi to być profesjonalna salsa. Nie tylko się rozruszasz, ale też… poprawisz sobie nastrój. Podczas tańca wydzielają się hormony szczęścia, zapewniając ci doskonały humor na resztę dnia.

Czas poświęcony na gotowanie czy prasowanie możesz wykorzystać również na wzmocnienie mięśni łydek i pośladków. Stojąc przed deską czy stołem, powoli unoś i opuszczaj się na palcach. Równocześnie spokojnie oddychaj i napinaj pośladki i brzuch. O tym, że jest to doskonałe ćwiczenie dla zwiotczałych mięśni, świadczyć będą zakwasy, które na drugi dzień prawdopodobnie poczujesz po pierwszym, kilkuminutowym seansie. Taką gimnastykę nóg powtarzaj, jak tylko masz okazję. Dodatkową zaletą będzie usprawnienie krążenia, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko pojawienia się obrzęków i żylaków.

Przed telewizorem

Maluch śpi w łóżeczku i masz w końcu chwilę dla siebie. Jednak zamiast założyć sportowe ubranie i wsiąść na rower, kładziesz się ostatkiem sił na kanapie. Pora to zmienić. Nawet bez odrywania wzroku od ulubionego serialu, możesz zadbać o swoją figurę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przez kilka, kilkanaście minut wykonywać „nożyce” lub „rowerek”. Możesz też położyć się na boku i ruszać nogą w górę i w dół. Po kilkunastu powtórzeniach ułóż się na drugim boku i ćwicz tak samą drugą nogą.

Do kolejnego ćwiczenia usiądź na brzegu kanapy. Ręce ułóż po bokach. Nogi zegnij w kolanach i powoli unoś je i opuszczaj, nie kładąc stóp na ziemi. Dotknij ręką brzucha – napięte mięśnie to najlepszy dowód na to, że ćwiczenie wcale nie musi być trudne, żeby było skuteczne!

Istnieje też nieco bardziej męcząca wersja tego ćwiczenia. Siedząc na kanapie i trzymając na niej ręce, przesuń się do przodu, tak aby pośladki „wisiały” nad podłogą. Nogi muszą być wyprostowane, a pięty oparte o ziemię. Unoś na zmianę jedną i drugą nogę. Poczujesz, jak pracują mięśnie brzucha, nóg, pośladków i oczywiście rąk.

EWA CHODAKOWSKA ćwiczenia

W łazience

Dobrą okazją do zadbania o kondycję jest też poranna lub wieczorna toaleta. Podczas mycia zębów możesz ćwiczyć tak, jak w trakcie prasowania czy gotowania, a więc powoli unoś się na palcach. Zadbaj też o mięśnie szyi i barków, które bywają boleśnie napięte pod wpływem stresu. Zataczaj ramionami okręgi, a po chwili poczujesz, jak coraz bardziej jesteś rozluźniona. Niezastąpionym „łazienkowym” sprzętem do ćwiczeń jest ręcznik. Kiedy wycierasz ciało po prysznicu, chwyć rękami za jego końce i trzymaj przed sobą. Ciągnij z całych sił w przeciwne strony. W czym może pomóc takie ćwiczenie? Regularnie wykonywane przywróci sprężystość mięśniom klatki piersiowej, czyli po prostu ujędrni biust.

Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność. Opisane ćwiczenia przyniosą efekty tylko wtedy, gdy będą powtarzane codziennie. Nie spodziewaj się też spektakularnej utraty wagi – taka gimnastyka służy jedynie – a może aż – wzmocnieniu mięśni, które po ciąży nieco osłabły. Odchudzanie wymaga intensywniejszego treningu, który możesz rozpocząć po konsultacji z lekarzem.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ