Pin It

Nie więcej niż 6600 – dokładnie tyle osób zgodnie z prawem powinno przypadać na jedną położną podstawowej opieki zdrowotnej. Wśród nich są noworodki, niemowlęta do 2. miesiąca  i kobiety – w każdym wieku i na każdym etapie swojego życia. Jak według prawa wygląda praca położnej?

W świetle polskiego prawa położna poz jest zobowiązana do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu pielęgnacyjnej opieki położniczo – ginekologiczno – neonatologicznej. Położna wykonuje swoja pracę albo w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy, albo w swoim własnym gabinecie, który musi spełniać określone warunki techniczne i sanitarne (powinny znajdować się w nim m.in. aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, stetoskop, testy do oznaczania wartości cukru we krwi, zestaw do pielęgnacji noworodka, zestaw do porodu nagłego, glukometr).

Zgodnie z prawem opieka położnicza realizowana jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Jedynie w uzasadnionych medycznie przypadkach świadczenia realizowane są w dniu zgłoszenia. W schorzeniach przewlekłych oraz w pozostałych przypadkach wynikających z zakresu zadań położnej poz świadczenia udzielane są w terminie uzgodnionym ze świadczeniobiorcą.


Szukasz bielizny do porodu i na czas karmienia piersią? Tutaj znajdziesz wszystko, co będzie Ci potrzebne.

Odziez i bielizna dla mam


Położna może objąć opieką nie więcej jak 6600 osób, do których zalicza się kobiety, noworodki i niemowlęta do ukończenia 2. miesiąca życia. Listę świadczeniobiorców może tworzyć wyłącznie położna, która ma prawo do wykonywania zawodu położnej oraz kwalifikacje odpowiednie do zakresu świadczeń lub tytuł zawodowy magistra położnictwa albo tytuł magistra pielęgniarstwa. Tytuły „pielęgniarka”, „pielęgniarz”, „położna” oraz „położny” podlegają ochronie prawnej, podobnie jak i ich uroczysty strój zawodowy.  Pielęgniarki oraz położne mają też obowiązek prawny stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych.

Zasady wykonywania zawodu położnej zostały określone w Ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. 2011 nr 174 poz. 1039). Zawiera ona również informację o świadczeniach jakich udziela położna.

Zgodnie z ustawą położna, podobnie jak pielęgniarka, ma prawo odmówić wykonywania zlecenia lekarskiego oraz wykonywania innego świadczenia zdrowotnego, które jest niezgodne z jej sumieniem, ma jednak obowiązek wskazać pacjentowi inną osobę, która by się tego podjęła. Położna ma również prawo do wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta i uzyskania od lekarza pełnej informacji o jego stanie zdrowia.

Warunki udzielania świadczeń położnej poz zostały określone w Zarządzeniu nr 74/2010/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 1 grudnia 2010 r. w sprawie określenia warunków i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna. 

Samodzielna praca położnej

Zgodnie z prawem położna może samodzielnie wykonywać szereg świadczeń. Wśród nich jest m.in. sprawowanie opieki przed koncepcyjnej nad kobietą w celu przygotowania jej do świadomego planowania rodzinysprawowanie opieki nad noworodkiem i niemowlęciem; prowadzenie poradnictwa w zakresie przygotowania rodziny do pełnienia funkcji prokreacyjnej; prowadzenie czynnego poradnictwa w odniesieniu do kobiet ze schorzeniami ginekologicznymi; prowadzenie czynnego poradnictwa w odniesieniu do kobiet ciężarnych; ustalanie diety w poszczególnych etapach życia kobiety; prowadzenie poradnictwa w zakresie żywienia noworodków i niemowląt; przeprowadzanie wizyt patronażowych; wykonywanie szczepień ochronnych u noworodków.

W ramach świadczeń diagnostycznych położna samodzielnie może m.in. wykonywać i interpretować badania służące do oceny stanu zdrowia płodu i ciężarnej, polegających na badaniu położniczym zewnętrznym i wewnętrznym oraz kardiotokografii; pobierać materiał do badań i wykonywać testy diagnostyczne: ciążowe, na obecność białka w moczu, oznaczenie poziomu glukozy we krwi; pobierać materiał do badań bakteriologicznych.

Następnie samodzielne świadczenia lecznicze położnej obejmują: prowadzenie i przyjęcie porodu fizjologicznego; prowadzenie porodu w wodzie; nacięcie, znieczulenie miejscowe i szycie krocza naciętego oraz pękniętego; zdjęcie szwów z krocza, wykonywanie zabiegu Credo u noworodka; udzielenie pomocy położniczej w nagłych przypadkach przed przybyciem lekarza (np. udzielenie pomocy ręcznej w porodach miednicowych).

W ramach świadczeń rehabilitacyjnych położna może samodzielnie m.in. prowadzić ćwiczenia usprawniające w ciąży, połogu i schorzeniach ginekologicznych.

Więcej informacji na temat samodzielnych świadczeń położnej poz zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego paragraf od 6 do 9 (Dz.U. 2007 nr 210 poz. 1540).

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ