Pin It

Wiele kobiet zastanawia się, jak po urodzeniu dziecka odpowiednio zorganizować sobie czas i pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem swojej pociechy. Całkiem sporo kobiet nie wyobraża sobie powrotu do pracy na zasadach sprzed ciąży. Idealnym rozwiązaniem dla nich może być np. praca w domu. 

Praca na pełen etat, ze sztywno ustawionym grafikiem czasem komplikuje opiekę nad dzieckiem, tym bardziej, jeśli matka chce poświęcić swojemu maluszkowi jeszcze więcej czasu. Do tego pojawia się jeszcze problem tego, kto miałby przejąć tę opiekę na czas, kiedy mama będzie w pracy. Dlatego też sporo kobiet decyduje się na zmianę pracy lub – jeśli to możliwe – przeniesienie jej do domu.

Praca zdalna

Niektóre zawody pozwalają na to, by pracować wciąż w tej samej firmie, ale jednocześnie realizować swoje zadania nie wychodząc z domu. Wystarczy wtedy mieć ciągle przy sobie telefon i komputer podłączony do Internetu. Warto zainteresować się, czy szef pozwoliłby na takie rozwiązanie. Nawet jeśli nie byłoby możliwe pracowanie w domu przez cały czas, to może np. co drugi dzień. Należy jednak wtedy bardzo wyraźnie trzymać się wyznaczonych terminów i potrafić zorganizować sobie odpowiednio pracę w domu. Będąc z małym dzieckiem, sporo rzeczy może odciągnąć uwagę i koncentrację od zadania, które masz właśnie zrealizować.

Pisanie i redagowanie tekstów, tłumaczenia

To propozycja dla tych, którzy mają tzw. lekkie pióro. Jeśli lubisz pisać, z łatwością wyłapujesz różne błędy w tekście, masz do tego zacięcie – możesz spróbować pójść w tym kierunku. Wiele firm zleca napisanie określonej liczby tekstów, ich korektę. Mogą to być zarówno dłuższe artykuły, jak i teksty reklamowe. W Internecie można znaleźć sporo stron, które gromadzą takie zlecenia i można tam próbować swoich sił. Takie rozwiązanie jest dobre także dla osób, które biegle posługują się jakimś językiem obcym. Oferując swoje tłumaczenia w Internecie, nie trzeba ograniczać się do miejscowości, w której się mieszka. Można mieć kontakt z klientem z drugiego końca kraju i wszystkie potrzebne formalności załatwić za pośrednictwem Internetu.

książki dla dzieci

Korepetycje

Zawsze byłaś dobra z matematyki, biologii, języka angielskiego? Udzielanie korepetycji także może być dobrym pomysłem. Korepetytorzy mogą zastrzec sobie, że prowadzą zajęcia jedynie u siebie w domu, w określonych godzinach. Dzięki temu mama nie musi wychodzić do pracy i może ustalić sobie, kiedy najbardziej będzie jej pasować takie nauczanie.

Rękodzieło różnego rodzaju

Może lubisz szydełkować, szyć, pieczesz dobre ciasta? To też może być rozwiązanie (TUTAJ kupisz i sprzedaż ręcznie wykonywane rzeczy). Ręcznie robiona biżuteria czy domowe wypieki są zawsze w cenie. Możesz założyć własną działalność i oferować np. poprawki krawieckie, robienie zaproszeń ślubnych lub obsługę cateringową małych przyjęć.

Opieka nad dzieckiem

Może przyjaciółka, sąsiadka, koleżanka z pracy też ma małe dziecko i szuka opieki? Jest to dobre rozwiązanie dla mamy, która wie, że podoła opiece nad jeszcze jednym szkrabem. Konieczne jest jednak wcześniejsze ustalenie dokładnych zasad, jak będzie przebiegać taka współpraca. Z jednej strony może być dużo łatwiej, jeśli będziesz opiekować się dzieckiem kogoś bliskiego, znajomego. Łatwiej będzie także dla mamy tego dziecka, która wie, że jej pociecha zostanie pod opieką zaufanej osoby. Jednak należy wcześniej dokładnie przedyskutować i przeanalizować różnice w wychowaniu dzieci. Nawyki i reguły, które do tej pory nikomu nie przeszkadzały, mogą się okazać poważną przeszkodą. Mama może np. chcieć, żeby dziecko jadło posiłki o konkretnych, wyznaczonych godzinach, które mogą się nie pokrywać z godzinami posiłków twojego dziecka. To tylko jeden z przykładów. Z jednej strony możesz chcieć dostosować się do zasad, które przedstawi mama dziecka, ale z drugiej masz świadomość, że może to oznaczać, że będziesz wtedy inaczej odnosić się w stosunku do jej pociechy, a inaczej w stosunku do swojej. Takie rozwiązanie jak najbardziej może zdać egzamin, ale jeszcze przed rozpoczęciem współpracy trzeba szczerze omówić wszelkie kwestie sporne.

Wykorzystuj swoje umiejętności

Jeśli podejmujesz decyzję o tym, że od tej pory chcesz pracować w domu, to dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, co tak naprawdę chcesz robić w swoim życiu zawodowym. To może być chwila na to, żeby rozpocząć jakąś własną działalność, która będzie związana z życiową pasją. Macierzyństwo uczy także dobrej organizacji, co niewątpliwie jest w tym przypadku cechą bardzo pożądaną.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ