Pin It

Masz ochotę uronić łzę na filmie,w którym główną bohaterką jest pracująca mama? A może wolisz coś bardziej optymistycznego lub szukasz inspiracji? Wśród naszych propozycji na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Relaksujący

„I Don’t Know How She Does It” (Jak ona to robi? 2011) – film niezbyt głęboki, ale dobrze pokazujący ilość zadań, z jaką musi mierzyć się na co dzień pracująca mama. Grająca główną bohaterkę Sarah Jessica Parker biega pomiędzy cukiernią, pralnią, szkołą, przedszkolem a domem, a w międzyczasie robi karierę businesswoman. Nie jest to może mistrzostwo kinematografii, ale na wieczór relaksu po stresującym tygodniu pracującej mamy… Czemu nie! Film to adaptacja książki „Nie wiem, jak ona to robi”.

Mama godząca dom z pracą w gigantycznej korporacji to też bohaterka filmu „Diabeł ubiera się u Prady”. Tytułowy diabeł okazuje się być kochającą i skoncentrowaną na dzieciach mamą, która na każdym polu jest skupiona w 100% na stojącym przed nią zadaniu.

„Baby Boom” (1978) to film o podobnej fabule, z tym że tu wszystko idzie źle. Grana przez Diane Keaton karierowiczka po urodzeniu dziecka traci pracę, odchodzi od niej odnoszący sukcesy makler giełdowy, a jej pozostaje przeprowadzić się na wieś. Dom, który kupuje, ma jednak liczne wady, które pochłaniają lwią część jej czasu… Ale spokojnie – to nie ponury dramat, tylko komedia, w której każda samotna mama może znaleźć coś dla siebie.

Najmniej realny

Ja wam pokażę!” (2006) – książka pod tym tytułem była hitem, bo była polską odpowiedzią na Bridget Jones, tyle że dotyczyła kobiety z dorastającym dzieckiem. Film miał powtórzyć ten sukces i po części to się udało, bo wciąż gromadzi przed telewizorami miliony Polaków. Część z nich ogląda tą produkcję jednak tylko po to, by wyłapywać kolejne absurdy z życia filmowej Judyty. Po tym, jak zostawia ją mąż i jest na życiowym rozdrożu, w miesiąc buduje piękny dom pod miastem (za co?), a w pracy – z tego co widać na ekranie – bywa przy tym sporadycznie. W razie kłopotów wszystkim chętnie zajmą się dziadkowie lub przyjaciele, a i były mąż w końcu wyciąga do głównej bohaterki pomocną dłoń. Gdyby tylko tak wyglądało życie…

Pocieszający

„Girl in progres” (Edukacja Grace, 2012) – wiele z nas na co dzień dręczy się pytaniem: czy jestem wystarczająco dobrą mamą? „Edukacja Grace” to film, który można oglądać, by pozbawić się kompleksów. Eva Mendes to samotna mama, która pracuje w barze szybkiej obsługi, chodzi na randki, a w międzyczasie wychowuje dorastającą córkę, która nie raz okazuje się być dojrzalsza od matki. Razem zmagają się z codziennym życiem, które, mimo beztroski głównej bohaterki, nie kończy się katastrofą.

 

Inspirujący

„Sunshine Cleaning” (I wszystko lśni, 2008) – zaczyna się niezbyt obiecująco: Rose ma pod opieką syna, który niedługo zostanie wyrzucony z kolejnej szkoły, nieodpowiedzialnego ojca i młodszą siostrę, którą musi się zajmować, mimo że ta jest dorosła. Poza tym jest sprzątaczką, która w pracy co i rusz natyka się na swoje odnoszące sukcesy, bogate koleżanki, które jeszcze w liceum zazdrościły jej powodzenia i urody, a dziś płacą jej za ścielenie łóżek i mycie podług. Czy taka historia może być optymistyczna? Naprawdę warto się przekonać.

Erin Brockovich (2000) – co może zdziałać pracująca, samotna matka, w starciu z wielką korporacją? Pozornie niewiele. Jednak grana przez Julię Roberts bohaterka jest silniejsza, niż się wydaje. Cały swój wolny czas poświęca na działanie dla dobra lokalnej społeczności i walkę z bezduszną korporacją.

Wzruszający

„Waitress” (Kelnerka, 2007) – pomiatana przez szefa kelnerka w ciąży, która wikła się w kolejny, niezbyt rokujący związek. Trzeba przyznać, że punkt wyjściowy filmu nie napawa optymizmem. Wszystkie przyszłe mamy powinny jednak obejrzeć film do końca – więź matki z dzieckiem jest tu ukazana w naprawdę wzruszający i piękny sposób i okazuje się być tym, co trzyma tytułową kelnerkę przy życiu.

„The pursuit of happiness” (W pogoni za szczęściem, 2006) – to dla odmiany historia samotnego ojca. Gwarantujemy – to prawdziwy wyciskacz łez. Chris z dnia na dzień zostaje bez mieszkania, środków do życia i pracy. Ratuje się byciem domokrążcą, jednak nikt nie chce kupować jego „cudownych” produktów; dodatkowo pada ofiarą kradzieży. Śpi z malutkim synem na ulicy, obiady dostają dzięki pomocy społecznej, koszule do pracy pierze sobie w… dworcowej toalecie. Marzenie Chrisa to praca w biurze maklerskim, choć patrząc na jego sytuację, można to raczej uznać za nierealną mrzonkę. Historia jest oparta na faktach i naprawdę warto się z nią zapoznać, gdy wydaje się, że świat obraca się przeciwko nam.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ