Program „Rodzina 500 plus”. Jak dostać 500 zł na dziecko?
Pin It

Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Program ma ruszyć w kwietniu 2016 roku. Jak dostać 500 zł na dziecko?

Kto otrzyma świadczenie?

Świadczenie będzie przyznawane na każde drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku starania się o wsparcie na pierwsze dziecko trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe: 800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Na drugie i kolejne dzieci próg dochodowy już nie będzie obowiązywać, co oznacza, że ze świadczenia mogą skorzystać także osoby zamożne.

Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Jeśli dzieckiem lub dziećmi opiekują się oboje rodzice lub opiekunowie, świadczenie otrzyma tylko jedno z nich.

Jak otrzymać świadczenie?

Świadczenie będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci, nie będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego, a więc co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu.

Wnioski będzie można składać od momentu startu programu, tj. 1 kwietnia 2016 roku. Wniosek będzie można złożyć w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy. Samorząd wyda decyzję i wypłaci pieniądze w ciągu trzech miesięcy od jego wpłynięcia.

Wniosek będzie można złożyć przez Internet lub osobiście w gminie. Świadczenie zostanie przekazane bezpośrednio na konto wskazane przez rodzica lub przekazem pocztowym.

Wniosek powinien złożyć tylko jeden z uprawnionych rodziców.

Pobierz wzór wniosku

Rodziny patchworkowe, w trakcie rozwodu, samotne matki

W przypadku rodziców, którzy się rozwodzą, świadczenie przysługiwać będzie temu z rodziców, który z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu dziecko się znajduje.

Jeżeli rodzina obok dzieci z poprzednich związków posiadać będzie jeszcze wspólne dziecko, do składu rodziny wliczane będą wszystkie dzieci.

Świadczenie obejmuje także rodziny, w których rodzice pozostają w nieformalnych związkach.

Program nie obejmuje rodziców samotnie wychowujących jedno dziecko, jeśli przekraczają oni próg dochodowy.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci. Pomysłodawcy projektu twierdzą, że dzięki świadczeniu Polacy chętniej będą decydować na powiększenie rodziny.

Sprawdź jeszcze: 1000 zł miesięcznie – nowe świadczenie rodzicielskie od 2016 roku

Źródło: MPiPS

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ