Samodzielne wakacje
Pin It

Zdać się na touroperatora czy zorganizować samodzielne wakacje? Niektórzy przekonują, że nic nie sprawia takiej frajdy jak podróż w nieznane bez żadnego planu, inni twierdzą, że odpocząć można tylko wtedy, gdy odpowiedzialność za wyjazd zrzuca się na barki kogoś innego. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Jakie?

Ruszamy w nieznane

Każdy dzień jest jak pudełko z niespodzianką: nie wiadomo, kogo napotkacie na swojej drodze i jakie atrakcje na was czekają. Poznajecie miejscową kulturę, próbujecie lokalnych smakołyków, testujecie swoje umiejętności językowe i organizacyjne. Brzdąca pakujecie do chusty albo nosidełka i razem z nim przemierzacie bezdroża. Samodzielność i swoboda – te dwa słowa pojawiają się najczęściej, gdy toczy się dyskusja o wyższości indywidualnych wyjazdów nad tymi zorganizowanymi przez biuro podróży.

To od was zależy, gdzie i w jakich warunkach będziecie nocować i jakimi środkami transportu będziecie się przemieszczać. Według własnych potrzeb ustalacie harmonogram wyjazdu i plan każdego dnia. Sami decydujecie o tym, co będziecie jeść. Planując indywidualne wojaże, możecie sporo zaoszczędzić, zwłaszcza w przypadku nieco dalszych podróży. Wystarczy odpowiednio wcześnie zarezerwować lot i zrezygnować z noclegu w hotelu na rzecz kempingu bądź pokoiku w domu gościnnym. Jednym słowem: wszystko, co dotyczy wycieczki, organizujecie we własnym zakresie. No właśnie…


Planujesz wakacje z dzieckiem w tym roku? TUTAJ znajdziesz mnóstwo ciekawych ofert skierowanych dla rodzin.

vacanceselect wczesna rezerewacja


Najważniejszy jest dobry plan

Dla jednych konieczność obmyślania całej podróży jest jej najlepszą częścią, podczas gdy dla innych jest to uciążliwe i nużące. Tak naprawdę decydującym czynnikiem nie jest zasobność portfela, lecz… osobowość.

Lubicie ryzyko? Męczy was tłum turystów? Jesteście komunikatywni i chętni do nawiązywania nowych kontaktów? W takim przypadku wycieczka z touroperatorem może okazać się drogą przez mękę. Z kolei zorganizowana od A do Z podróż będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli wolicie mieć wszystko zaplanowane, a wszelkie niespodziewane sytuacje wywołują u was raczej skurcz żołądka niż uśmiech na twarzy. To również dobra opcja dla kogoś, kto nie ma czasu bądź po prostu ochoty na samodzielne wyszukiwanie miejsca noclegowego, przeglądanie ofert przewoźników czy na obmyślanie, jak połączyć różne środki transportu, aby nie pogubić się podczas kolejnych przesiadek.

Zdani na innych?

Zastanawiacie się nad skorzystaniem z usług biura podróży, ale obawiacie się całkowitej utraty swobody? Niepotrzebnie. Najważniejsze zadania touroperatora to dowiezienie was do hotelu, zapewnienie opieki rezydenta i bezpieczne przywiezienie z powrotem do kraju. Cała reszta zależy od was.

Wy decydujecie o tym, jak spędzacie czas: możecie, ale nie musicie uczestniczyć w dodatkowych wycieczkach organizowanych już na miejscu. Jeśli wolicie spróbować lokalnej kuchni, możecie wybrać opcję wycieczki bez wyżywienia. Nie musicie też dostosowywać się do grupy, z którą podróżujecie: tak naprawdę ze współuczestnikami wyprawy będziecie się widzieć tylko w samolocie i podczas posiłków. Wyjątek stanowią typowe wycieczki objazdowe, w trakcie których harmonogram zwiedzania jest dość napięty, a obecność towarzyszy podróży trzeba tolerować niemal przez całą dobę.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ