Pin It

Choć w Polsce świadczenia dla samotnych matek są bardzo skąpe – warto wiedzieć przynajmniej które nam się należą i jak je otrzymać.

Becikowe i zasiłki jednorazowe

Pierwsza zapomoga, jaką otrzymuje matka dziecka, to sławne becikowe. Otrzymują je w wysokości 1000 zł rodzice każdego dziecka, jakie przyszło na świat w Polsce, po okazaniu jego aktu urodzenia.

Dodatkowe pieniądze oferują niektóre gminy, którym szczególnie zależy na tym, by zwiększyć liczbę rodzących się dzieci. Informacji na ten temat należy szukać w urzędach miasta.

Poza becikowym, istnieje jednorazowy zasiłek dla ubogich rodzin. Zasiłek ten, to dodatek, który mogą odebrać osoby z dochodem nieprzekraczającym 504 zł na osobę. Również wynosi 1000 zł i przysługuje na każde dziecko, a więc rodzice bliźniaków dostanę 2000 zł. Aby go otrzymać trzeba złożyć wniosek o zasiłek rodzinny (o nim więcej niżej) i zaznaczyć, jakie interesują nas też dodatki. Do wniosku należy dołączyć akt urodzenia dziecka i informację o wysokości dochodów uzyskaną z urzędu skarbowego i złożyć go w urzędzie gminy, ośrodku pomocy społecznej lub u pracodawcy, jeśli rodzice są zatrudnieni na stałe. Rodzice mają na to czas do pierwszych urodzin dziecka.


Potrzebujesz szybkiej pożyczki? Załatwisz ją w 10 min. tutaj!


Zasiłki

Razem z zasiłkiem przysługującym po urodzeniu dziecka można ubiegać się o stały zasiłek rodzinny. Jego kwota nie powala na kolana: 48 złotych na dziecko do 5 roku życia i 64 złote na dziecko do 18 roku życia. Wraz z tym zasiłkiem można ubiegać się o dodatkowe 400 złotych miesięcznie, jeśli rodzic zdecyduje się na opiekę nad dzieckiem i na dwa lata zrezygnuje z pracy. W tym czasie jednak nie można oddać dziecka do żłobka lub przedszkola ani też podjąć pracy. Jeśli ojciec dziecka nie żyje lub jest nieznany, dodatkowo możesz dostać 170 zł na dziecko, jednak nie więcej, niż 340 zł na wszystkie dzieci.  Takie zasiłki wypłacają urzędy gminy. Jeśli do tej pory byłaś bezrobotna i dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał 351 zł, ale urząd pracy skierował cię na staż lub do pracy, możesz dostać też refundację kosztów opieki nad dzieckiem w wysokości najwyżej 266 zł na 3 lub 6 miesięcy (zależy, jak długo będziesz pracować). Choć biorąc pod uwagę ceny przedszkoli nie jest to wiele, może starczyć na kilka dni pracy opiekunki. Takie dodatki wypłaca starosta.

MOPS i alimenty…

Samotne mamy mogą też rozliczać się wspólnie z dzieckiem, o ile nie obejmuje ich podatek liniowy 19 proc., ryczałt lub karta podatkowa. Warto zgłosić to w pracy już na początku roku, wtedy potrącony podatek będzie niższy. Od podatku możesz też odliczyć ulgę rodzinną, czyli 120 złotych.

Wśród dodatkowych świadczeń są alimenty, ale to temat na osobny artykuł, bo ich wysokość ustala się indywidualnie. Jeśli twoja sytuacja jest bardzo trudna i na jedną osobę w rodzinie przypada ok. 350 złotych, możesz zgłosić się też do pomocy społecznej, która zadecyduje o tym, przez jaki okres czasu i w jakiej wysokości otrzymasz dodatkowy zasiłek.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ