Pin It

Sześć tygodni – przeważnie tyle czasu wystarczy, aby fizyczne rany powstałe po porodzie zagoiły się, umożliwiając wznowienie współżycia. A co z przeszkodami psychicznymi? Nieraz to właśnie bariery tkwiące w psychice są silniejsze i skutecznie utrudniają powrót do tego, co było. Jak sobie z nimi poradzić?

– Według różnych badań seks po porodzie dla obydwojga partnerów bywa równie przyjemny jak przed nim. To powinno napawać optymizmem – pociesza Daniel Cysarz, psycholog, seksuolog i psychoterapeuta z Gabinetu Seksuologicznego „Daniel Cysarz”. – Jednak blokady psychologiczne w sferze seksu niestety dość często towarzyszą młodym rodzicom, zwłaszcza na początku. Niewyspana, często również na przemian podekscytowana i podenerwowana nową rolą para częściej marzy o spokojnym, nieprzerywanym płaczem śnie niż o seksie – dodaje.

Gdy on nie chce…

Z chwilą porodu dochodzi do nagłej zamiany ról w związku. Dziecko ustawione zostaje na szczycie hierarchii, a wy pełnicie rolę podpór i opiekunów, którzy na pewien czas muszą zapomnieć o własnych potrzebach. Przestajecie traktować siebie nawzajem jako partnerów i kochanków, a wchodzicie w schemat „rodzice i dziecko”.

– Młodym rodzicom nagle kurczy się wspólna przestrzeń, w której dawniej budowało się przyjemne napięcie i podniecenie prowadzące do zbliżeń. Wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny układ dwojga ludzi z dnia na dzień musi przeobrazić się z pary w „trójkąt”, co nie zawsze przechodzi bezboleśnie, szczególnie wtedy, gdy mężczyzna był przyzwyczajony do dużej uwagi i zainteresowania ze strony partnerki – wyjaśnia seksuolog.

W takiej relacji często to mężczyzna czuje się zaniedbany. Obudzony w kobiecie instynkt macierzyński niemal zaślepia ją miłością do dziecka, a miłość do partnera schodzi na drugi plan. Nierzadko więc to mężczyzna jest stroną, która czuje się pokrzywdzona, a co za tym idzie – brakuje mu chęci i motywacji do działania.


Poczuj się świetnie w swoim ciele, w ekskluzywnej, seksownej bieliźnie! Sprawdź TO!

Ekskluzywna bielizna damska


Czasem powodem unikania zbliżeń może stać się doświadczenie wspólnego porodu. Opinie, co do jego wpływu na życie seksualne młodych rodziców, są podzielone. Może się jednak zdarzyć, że towarzysząca porodowi fizjologia będzie dla mężczyzny zbyt silnym przeżyciem. Nie można również zapomnieć o męskim lęku przed… porażką.

Mężczyźni często obawiają się tego, że jeśli ścianki pochwy nie wrócą po porodzie do poprzedniego stanu, to ich „sprzęt” może okazać się zbyt skromny, by sprawić partnerce satysfakcję. Ta obawa również ma wymiar psychologiczny, ponieważ dla mężczyzn często ważniejsze niż luźniejsza pochwa jest stanięcie na wysokości zadania, co po porodzie może nie wydawać się panom takie oczywiste – mówi Daniel Cysarz.

Pułapką może się również okazać tzw. syndrom madonny. Na czym polega? Mężczyzna zaczyna postrzegać kobietę wyłącznie przez pryzmat matki jego dziecka, a nie partnerki seksualnej. Seks staje się dla niego „nie na miejscu”, traktuje go jako czynność, która może naruszyć „świętość” kobiety – matki.

Gdy ona nie chce…

A jakie są powody unikania seksu przez młode matki? Pomijając nieustanne zmęczenie i brak czasu, które utrudniają jakiekolwiek zbliżenia, jednym z najważniejszych aspektów jest bez wątpienia niezadowolenie z własnej fizyczności. Nie da się ukryć, że ciąża i poród prowadzą do ogromnych zmian w wyglądzie i budowie ciała kobiety. Zmiany te nie jest łatwo zaakceptować zwłaszcza młodym mamom, które przed ciążą mogły się cieszyć szczupłą sylwetką i jędrną skórą. Problem pogłębia się, gdy kobieta nie widzi sensu w dbaniu o siebie, bo przecież „nic to nie zmieni”. Nawet najmniejsza uwaga ze strony mężczyzny może na bardzo długo „zablokować” partnerkę.

Czerpaniu radości z seksu nie sprzyja również przeciążenie obowiązkami. Wciąż dobrze trzymający się stereotyp, według którego zadaniem mężczyzny jest zarabianie pieniędzy, a kobiety zajmowanie się dzieckiem, jest bardzo krzywdzący i szkodliwy dla związku. Brak pomocy jest bardzo silnym anty-afrodyzjakiem.

– Kobiecie, widzącej partnera przemykającego bokiem i uciekającego z domu przy każdej możliwej okazji, może brakować wsparcia i zainteresowania nią i dzieckiem, co w konsekwencji może prowadzić do niechęci do zbliżeń – wyjaśnia seksuolog.

Poporodową awersję do seksu u kobiet można także wiązać ze zmianami hormonalnymi przebiegającymi w organizmie. Wysoki poziom prolaktyny i niski poziom estrogenów prowadzi do spadku libido oraz do suchości pochwy, co znacznie ogranicza komfort współżycia. Natura tak stworzyła kobiety, żeby w tym czasie skupiły się na dziecku, które dopiero co przyszło na świat, a nie na myśleniu o poczęciu kolejnego.

Bo do seksu trzeba dwojga

Końca połogu nie należy traktować jako terminu wyznaczającego moment, kiedy musicie rozpocząć współżycie. Po sześciu tygodniach możecie powrócić do seksu, ale nie jest to przymus. Jeśli czujecie, że to jeszcze nie pora, poczekajcie, aż obydwoje będziecie gotowi. Musicie zdawać sobie sprawę z tego, że podczas tego „pierwszego razu” napotkacie na przeszkody. Najważniejsze jest wzajemne zrozumienie i cierpliwość. Wspierajcie się w obowiązkach i okazujcie sobie czułość, także tą „nieseksualną” jak pocałunki, przytulanie, dotyk.

– Blokady psychologiczne w tym obszarze najczęściej są związane z akceptacją siebie, partnera i nowej sytuacji. Należy pamiętać o tym, że ochota na seks to wypadkowa więcej niż jednego elementu. Dlatego, oprócz rozładowania napięcia seksualnego, ważne są przede wszystkim uczucia, pozytywne emocje i akceptacja właśnie – radzi Daniel Cysarz.

Skuteczne odchudzanie z Dietmap
– Najlepszym lekarstwem jest czas i „dotarcie się” w nowych rolach. Między zmianą pieluszek a karmieniami partnerzy zapominają, że powinni znaleźć jeszcze trochę czasu dla siebie, tylko we dwoje. Jeśli na początku trudno wyjść wspólnie na miasto i zostawić maleństwo pod czyjąś opieką, to może warto zacząć chociażby od krótkiego wieczornego odpoczynku przy zapalonej świecy, wspólnego wykonywania drobnych obowiązków, porozmawiania o sobie, o pracy, a nie tylko o dziecku. Ten czas jest potrzebny po to, by mężczyzna, który może czuć się odrzucony i zepchnięty na dalszy plan, zrozumiał, że nadal jest kochany i ważny, a kobieta mogła nadal czuć się seksowna i atrakcyjna dla swojego partnera. Nawet jeśli na początku nie okażą się supermamą i supertatą, ważne, żeby ten czas przetrwali razem. I jeśli nawet wtedy nie pojawi się ognisty seks i pożądanie, to budowana w ten sposób więź będzie solidnym fundamentem dalszego rozwoju bliskości i seksualności partnerów – dodaje.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ