Pin It

Czy zawsze powinieneś robić to, na co masz ochotę? Czy jesteś coś winien swoi rodzicom? Czy sam decydujesz o tym, kim jesteś? Czy powinieneś pomagać innym? Co może sprawić, że będziesz szczęśliwy? Dlaczego i po co żyjemy? Dlaczego umieramy? To tylko niektóre z pytań, z którymi czytelnik zmierzy się, sięgając po książki z serii „Dzieci filozofują” wydawnictwa Zakamarki.

Życie, miłość, piękno i dobro nie należą do łatwych tematów. Wielu dorosłych samych poszukuje odpowiedzi na wiele ważnych pytań. A co jeśli zadają je dzieci? To naturalne, najmłodsi zadają mnóstwo pytań. Możemy na nie odpowiedzieć, możemy ich czasem unikać, ale możemy je też… mnożyć. Po mistrzowsku robi to Oscar Brenifier, doktor filozofii i pedagog, autor serii „Dzieci Filozofują”, w której skład wchodzą cztery książki: „Uczucia, co to takiego?”, „Ja, co to takiego?”, „Życie, co to takiego?”, „Dobro i zło, co to takiego?”.

Seria skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Każda z książek zawiera sześć ważnych pytań, które otwierają drzwi do wnikliwych dyskusji. To pytania, które dotyczą życia, świata, wartości, relacji, etyki, emocji, tożsamości, świadomości. To również doskonałe źródło inspiracji dla dorosłych, którzy nie chcą podawać dziecku gotowych, stereotypowych rozwiązań tylko są otwarci na dialog i przygotowani do… długiego drążenia tematu.

1

Jeżeli ktoś do tej pory żył w przekonaniu, że nie odpowiada się pytaniem na pytanie, sięgając po którąś z tych książek, będzie musiał o tym zapomnieć. Każde z zadanych tutaj pytań posiada odpowiedź, ale żadna z nich nie wyczerpuje tematu. Przy każdym podanym rozwiązaniu pojawia się „tak, ale…”, co rodzi jeszcze więcej pytań. Nie oznacza to jednak wcale, że na wszystkie faktycznie trzeba odpowiadać. Sam czas spędzany z tą serią uczy dziecko samodzielnego myślenia, konstruowania własnych ocen, zastanawiania się, wyciągania wniosków, poszukiwania własnych odpowiedzi. To książki, które prowokują do myślenia. Czytanie ich i rozmawianie na poruszane w niej tematy jest okazją do zgłębienia wielu wątków również przez samego rodzica. Możliwe, że niektóre z tematów mogą okazać się po prostu trudne. Tutaj z pomocą idą barwne ilustracje.

Rozmowy z dzieckiem na tematy ujęte w tej serii na pewno nie będą się kończyć wraz z odstawieniem książek na półkę. Mogą one ciągnąć się latami. Tym, co daje ogromną wartość, jest właśnie czas spędzany z dzieckiem na rozmowie o istotnych sprawach. Książki Brenifiera dają obszar do wzajemnej dyskusji na ważne tematy. Wspólne szukanie odpowiedzi na zawarte tu pytania zbliża do siebie. Nawet jeśli niektóre z nich trzeba na razie pozostawić bez odpowiedzi.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ