Pin It

Studia podyplomowe to dosyć prosty i szybki sposób na pogłębienie kwalifikacji. Tylko jak się do tego zabrać?

W dzisiejszym świecie wszystko zmienia się tak szybko, że często w momencie skończenia studiów już zdezaktualizowała się nasza wiedza, zmieniła się sytuacja na rynku pracy lub nasze aspiracje. Dotychczas receptą było pójście na kolejne studia, jednak dziś coraz mniej osób ma czas, by studiować niemal dekadę bez przerwy. Studia podyplomowe pozwalają w rok lub dwa lata zdobyć zupełnie nowe kwalifikacje. Mało tego! Odbywają się często w trybie zaocznym, więc pozwalają studentom wejść na rynek pracy i w międzyczasie pogłębiać wiedzę. Zjazdy odbywają się zwykle raz w tygodniu lub raz w miesiącu, co pozwala połączyć naukę z życiem osobistym i pracą nawet młodym, zabieganym mamom.

Internetowy student

To zresztą najbardziej elastyczna forma studiowania, dzięki której można zdobyć prestiżowy dyplom nawet przez internet. Możemy w ten sposób mieć wykłady z najlepszymi profesorami, mimo że nie dostalibyśmy się na dzienne studia na renomowanym uniwersytecie. Co ciekawe, nie ma znaczenia, jaki kierunek studiowałyśmy wcześniej – o ile mamy dyplom magistra, możemy iść na dowolny dodatkowy kierunek. Do wyboru są tysiące specjalności, a o ogromie wyboru może świadczyć fakt, że nie jest prowadzony spis wszystkich z nich. Nic dziwnego – wśród matematyki, pedagogiki, teologii, zarządzania wiedzą, ochrony przeciwpożarowej, architektury krajobrazu i innych kierunków można się pogubić. Tak, jak na zwykłych studiach zaliczamy kolokwia i egzaminy, ale nie dostajemy pod koniec kolejnego tytułu naukowego. Niektóre uczelnie wydają tylko zaświadczenie o odbyciu studiów podyplomowych.

Agnieszka Maciąg Smak miłości

Boczna furtka

To dobra wiadomość dla osób, które są magistrami mało prestiżowych uczelni. Żeby lepiej wypaść w CV można dodać do nich studia podyplomowe np. na Uniwersytecie Warszawskim lub Jagiellońskim z pokrewnej dziedziny – dla wielu pracodawców będzie to wielkim atutem. Gdy wybieramy pierwszy kierunek, często nie wiemy jeszcze, co chcemy robić w życiu. Bywa, że to właśnie studia podyplomowe pozwalają wrócić do tego, co najbardziej interesujące. W ten sposób można też podnieść szanse na dobrą pracę po ciekawym, ale mało przyszłościowym kierunku lub wypróbować ryzykowną specjalizację po tradycyjnych studiach magisterskich. Takie studia często, ale nie zawsze są płatne. Rekordowe są pod tym względem ekonomiczne studia po angielsku MBA, za które trzeba zapłacić nawet ponad 20 tysięcy złotych. Przeciętnie jest to jednak 2,5 – 4 tysiące złotych. Płatność można zwykle rozłożyć co najmniej na dwie raty. Warto szukać ofert darmowych kursów – te dofinansowane z EFS można znaleźć na stronie Inwestycjewkadry.info.pl czy Podyplomowe.org.  Nabór do takiej szkoły odbywa się zwykle późną wiosną. Kryteria to najczęściej kolejność zgłoszeń, czasem też konkurs świadectw czy rozmowa kwalifikacyjna. Takie studia są zwykle w większej mierze, niż zwykłe, praktyczne, co pozwala płynnie przejść ze studiów magisterskich do realiów rynku pracy.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ