Pin It

Święta to nie tylko czas relaksu i refleksji, ale też okazja dla wszystkich krewnych, by podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi całego minionego roku. Nie da się jednak ukryć, że niektóre świąteczne komentarze mogliby zachować wyłącznie dla siebie…

 „Jeden cukierek nie zaszkodzi”

To, co twoje dziecko je, a także to, czego nie je,  może stać się pretekstem do najróżniejszych komentarzy – od „On je stanowczo za dużo słodyczy!” , po „Nie mogę uwierzyć, że ten słodki aniołek je tak mało słodyczy!”. Jeśli twoje dziecko jest niejadkiem, niemal na pewno zostanie porównane do któregoś z mniej wybrednych kuzynów. „Pawełek je WSZYSTKO! Po prostu przepada za kiełkami/ kaszanką/ szafranem”. Pawełek (lub jego odpowiednik w twojej rodzinie) przesypiał również całe noce od dnia narodzin, chodził mając pół roku i sam nauczył się chińskiego.

„Kiedy wracasz do pracy/rzucasz pracę?”

To pytanie pada najczęściej w kierunku mam, ponieważ z jakiegoś powodu status zawodowy ojców nie wydaje się być aż tak istotny. Jeśli jesteś pracującą matką, przygotuj się, że usłyszysz, że twoje dziecko jest osamotnione i na pewno w przyszłości będzie miało problemy psychiczne. Jeśli zostałaś w domu z dzieckiem, przygotuj się, że usłyszysz, że zostawiasz utrzymanie domu na głowie męża i „odpoczywasz sobie”.

„Och, to najgorsze rozwiązanie! Biedactwo…”

Jeśli karmisz piersią, komentarze mogą wahać się od absurdalnych, przez niegrzeczne (np. dotyczące twojej pociążowej wagi), aż do nietaktownych i bolesnych – na stronie Parentdish.co.uk jedna z mam opowiada, że zapytano ją przy wigilijnym stole, czy poroniła właśnie dlatego, że wciąż karmiła poprzednie dziecko piersią.

Jeśli karmisz dziecko butelką, również nie unikniesz „fachowych” komentarzy. Jeśli masz krewne, które niedawno przestały karmić piersią, być może dadzą ci do zrozumienia, że podajesz truciznę własnemu dziecku. Aha – jeśli podajesz dziecku zarówno butelkę, jak i pierś, możesz usłyszeć, wprowadzasz zamieszanie do jego życia i że skutki będą opłakane.

„W dzisiejszych czasach dzieci są strasznie rozpieszczone…”

Twoje dziecko dostaje za dużo prezentów. W czasach młodości twojej ciotki/babki, maluchowi wystarczyła para nowych butów lub kolorowy ołówek. Co ciekawe, krewni najczęściej zapominają, że większość z góry prezentów, jaka leży właśnie przed dzieckiem, kupili osobiście.

„Czy to odpowiedni prezent?”

Za dużo broni („Chcesz, żeby twoje dziecko zamieniło się przez ten zabawkowy miecz w mordercę?”),  za mało broni („Nie dostał ani jednego miecza?! Ale z ciebie pokojowa hippiska…”), za dużo różowego („To nie Barbie, tylko żywa dziewczynka”), za mało różowego („Oby tylko nie zmieniła w przyszłości płci, skoro wychowujesz ją na chłopaka…”). Nie dogodzisz wszystkim, więc po prostu kup taki prezent, który podoba się tobie i dziecku.

prezent na mikołaja dla dziecka

„Ma to po tatusiu”

Każda część rodziny może twierdzić, że dziecko ma najlepsze cechy po „ich stronie” drzewa genealogicznego. „Och, jest taki mądry! Nic dziwnego, w naszej rodzinie każdy jest inteligentny!”. Nie na tyle, by uniknąć sugerowania, że w twojej części rodziny każdy jest półgłówkiem…

„Ciągle nie mogę się przyzwyczaić do tego imienia”

Komentarz w stylu „Nigdy mi się to imię nie podobało/ Dlaczego tak go nazwaliście?”. Oburzona waszym wyborem daleka krewna może narzekać na ten temat od trzech lat lub, co gorsza, uparcie zwracać się do dziecka imieniem, które ona by wybrała.

Może pomogę?”

Pierwszy rodzaj krewnych pyta „Może pomogę?”, gdy kończysz zmywać po dwudniowej biesiadzie z udziałem całej rodziny. Wcześniej nie przyszło mu to do głowy, a teraz nie ma już nic, co mógłby zrobić, więc przez zęby odpowiadasz, że „nie trzeba”. Drugi typ krewnych natychmiast przejmuje stery w kuchni i wszystko robi po swojemu, nie dopuszczając cię do twoich własnych naczyń. Potem przez pół roku nie możesz niczego znaleźć.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ