Pin It

Święta i okres przygotowań do nich to czas radości, podekscytowania oraz… ciągłego narzekania i zastanawiania się, czym zająć dziecko, aby nie przeszkadzało. A może lepszym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie malucha w świąteczne zwyczaje i obowiązki? Już dwu-, trzylatek może nam bardzo pomóc.

1. Kalendarz adwentowy

Standardowy kalendarz jest dla malucha zbyt skomplikowany. A przecież on też chciałby wiedzieć, ile dni pozostało do Wigilii i Bożego Narodzenia. Doskonałym pomysłem jest więc wspólne przygotowania kalendarza adwentowego. Zwykle odliczanie rozpoczyna się pierwszego dnia grudnia. Przydadzą się 24 małe koperty. Przyklejcie je do dużego kartonu. W każdej z kopert umieść cukierka czy inny drobiazg, który każdego dnia umili dziecku czas oczekiwania. Wiele pomysłów na wykonanie kalendarza adwentowego znajdziesz TUTAJ.

2. Robienie ozdób i ubieranie choinki

Nie ma lepszej okazji do radosnego spędzenia czasu z dzieckiem niż przygotowywanie ozdób i dekorowanie choinki. Choć zrobione rączkami dziecka łańcuchy i wycinanki mogą nie zachwycać starannością wykonania, to nadają choince niepowtarzalny charakter. Możesz mieć pewność, że w wycinanie maluch włożył całe swoje serce. Sprawdź, jak łatwo można zrobić ozdoby choinkowe.

3. Pisanie świątecznych kartek

Coraz częściej rezygnujemy z pisania świątecznych kartek na rzecz krótkich wiadomości SMS czy e-maili. Jednak nawet najbardziej serdeczna wiadomość wirtualna nie ma w sobie tyle magii, co ręcznie napisana pocztówka. Postaraj się więc znaleźć jeden wieczór na wypełnienie kartek i poproś dziecko, aby dorysowało coś od siebie: gwiazdkę, Świętego Mikołaja czy bałwanka.

4. Pieczenie ciasteczek

Zwykle to właśnie w kuchni obecność malucha przeszkadza najbardziej. Bo jak tu skupić się na pieczeniu, gdy równocześnie trzeba nieustannie spoglądać na brzdąca, czy czasem nie buszuje w szafce z cenną porcelaną lub czy nie próbuje ściągnąć na siebie obrusa. Unikniemy stresu, pozwalając dziecku wziąć udział w pieczeniu i gotowaniu. Wystarczy odrobina pomysłowości, aby znaleźć zajęcie, które z powodzeniem można mu powierzyć, np. wycinanie ciasteczek za pomocą foremek, dosypywanie bakalii do ciasta czy dekorowanie lukrem pierniczków.

5. Przygotowywanie prezentów

Nawet jeśli zaplanowałaś sobie, że w tym roku osiągniesz szczyt perfekcjonizmu i kreatywności w sposobie pakowania prezentów, to i tak na pewno uda się zaangażować w ten proces dziecko. Maluch będzie zadowolony nawet wtedy, gdy jego jedynym obowiązkiem będzie podawanie ci taśmy klejącej czy wstążki.

6. Dekorowanie wigilijnego stołu

Dekorowanie stołu, przy którym zasiądzie cała wasza rodzina, to idealna okazja, aby wyjaśnić dziecku pewne zwyczaje i zasady towarzyszące Wigilii. Kiedy maluch będzie wkładał sianko pod obrus, opowiedz, dlaczego właściwie tak się robi. Wyjaśnij, dlaczego jeden talerz pozostaje pusty i dla kogo jest przeznaczony.

7. Łamanie się opłatkiem

Małe dzieci zwykle czują się zawstydzone, gdy muszą złożyć komuś życzenia. Bo jak tu wyściskać ciocię, którą się niespecjalnie lubi i czego tak naprawdę można jej życzyć? Zamiast skazywać malucha na stres i skrępowanie, weź go za rękę i wspólnie połamcie się opłatkiem z najbliższymi.

prezent na mikołaja dla dziecka

8. Śpiewanie i słuchanie kolęd

Dwu, trzyletni maluch jest jeszcze za mały, aby zapamiętać słowa kolęd czy czytać je ze śpiewnika. Warto jednak uczyć maluszka, że śpiewanie kolęd jest nieodłącznym elementem Świąt. Można również poszukać w sklepie płyt z kolędami w aranżacjach stworzonych z myślą o dzieciach.

9. Oglądanie świątecznych filmów

Oglądanie filmów w Święta? Niektórzy nie wyobrażają sobie, aby świąteczny czas marnować na przesiadywanie przed telewizorem. Nie chodzi jednak o to, żeby wpatrywać się w niego godzinami. Święta to czas, gdy w programie stacji telewizyjnych królują ciepłe, rodzinne filmy. I choć większość z nas zna je już na pamięć (bo kto nie widział filmu „Kevin sam w domu”?), to i tak chętnie oglądamy je po raz kolejny. Śledzenie losów ich bohaterów stało się wręcz dodatkową świecką tradycją związaną ze świątecznym czasem.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ